• kara delikin karsiti
  disariya madde puskurttugu sanilir quasar larin belki beyaz delik olduklari dusunulur
  cikan maddenin herhangi bir sey olma ihtimali olmasi en guzelidir

  (bkz: uzayda got bulmak)
 • uzayda etrafına ışınlar saçan, çevresindeki yıldızlarla iyi ilişkiler kuran delik
 • (bkz: quasar)
 • (bkz: kara delik)
 • kanıtlanmış olanı için; (bkz: temiz iş)
 • kara delik yutuyor bu püskürtüyormuş çok tanıdık geliyor insana.
 • kuramsal bir delik. nasıl karadelikten kurtulmak imkansızsa, akdeliğe girmek de imkansızdır. bu delik sürekli madde püskürtür. çok boyutlu uzayda solucan delikleriyle bunlar birbirine bağlanır ve kestirme yol oluştururlar.
 • var olması termodinamik kanunlarına aykırı olan, hayali bir astronomik fenomen. entropi hiç bir zaman ters işleyemeyeceğinden, var olması imkansızdır.

  white holes are created when astrophysicists mathematically explore the environment around black holes, but pretend there’s no mass within the event horizon. what happens when you have a black hole singularity with no mass?

  (beyaz delikler, astrofizikçilerin kara deliklerin etraflarını matematiksel keşife çıktıklarında, "kütlesi olmayan bir karadelik olsa ne olur?" demesiyle ortaya çıkmışlardır.)

  white holes are completely theoretical mathematical concepts. ın fact, if you do black hole mathematics for a living, ı’m told, ignoring the mass of the singularity makes your life so much easier.

  (beyaz delikler tamamen matematiksel teori konseptleridir. hatta karadelik matematiği yapan biri için, tekilliğin kütlesini önemsememek hayatı oldukça kolaylaştırır)

  they’re not things that actually exist. ıt’s not like astronomers detected an unusual outburst of radiation and then developed hypothetical white hole models to explain them.

  (sanki astronomlar garip bir sinyal tespit etti ve bu sinyali açıklamak adına teoriler ürettiler. yok öyle bir şey, uydurma sadece)

  http://www.universetoday.com/…what-are-white-holes/

  aslında bilim kurgu filmleri için marjinal bir öğe olabilir.
 • henüz kara delikler hakkında çok fazla bilgimiz yokken bunların tam tersi olan beyaz deliklerin big bang anında oluştuğuna inanılıyor

  kaynak
 • araştırdığım kadarıyla fiziğe göre imkansız olan birşey çünkü termodinamiğin 2. yasasına aykırı ancak 2006 da olan bir patlamada galiba beyaz bir ışık süzmesi çıkmış süpernova veya hipernova değilmiş çünkü ortada yıldız yokmuş düşük ihtimal dahilindede olsa bunun beyaz delik olabileceği düşünülmüş
hesabın var mı? giriş yap