şükela:  tümü | bugün
 • konusu genellikle ask, ihanet, sehvet, dehset vs. olan; kadınların okudugu 80-100 sayfalık cep kitapları serisi.
 • beyaz golge
 • 60'lı yılların sex, drugs and rock'n'roll dönemi çılgınlığından ingiliz kızlarını kurtarmak için üretilmiş anafikri "evlenene kadar bakire kalırsan dünyanın en zengin ve yakışıklı erkeği sana kul köle olur" olan afyonların genel adı.

  ha bu akım ayrıca pembeden başka birşey giymeyen soylu barbara cartland ile başlamıştır. ama onun romanlarında halktan gelen ya da soylu olduğu bilinmeyen bir genç kız ile muhakkak soylu bir bey ilişkisi konu edilir. beyaz diziler bu anlamda çelik grisi gözlü patronuna aşık olan daktilo kızlar çerçevesinde saha sosyal içerikli sayılabilir.
 • ingiltere'de özellikle londra'nın sosyal yapısını ortaya seren kitaplar dizisi.... örneğin baş kahramanımız olan hemşire kızımızın parası ev kiralamak yerine oda kiralamaya yetebiliyor ancak... tabii ki bir de aşık olduğu doktor vardır ortada fakat inanır mısınız doktor aslen hollandalıdır ve her hafta delf'teki evine gidip gelir.
  (bkz: avrupa birliği)
  ingilte'nin sağlık sisteminin çöküşünü buralarda da görmek mümkündür, nitekim bir yığın ingiliz sigortalı istanbul'a ameliyat olmaya gelmektedir.
  (bkz: icraatın içinden)
 • ramazan bayramı boyunca 3 günde 17 kapı dolaşıp bi yandan da 22 tanesini okumayı becerebildiğim yayınlar.

  beyaz dizilerin özelliklerini genellemeye çalışırsam:
  i. hikaye daima genç kadının gözünden anlatılır. başroldeki erkeğin sadece hareketlerine tanık oluruz, onun düşüncelerini ancak kitabın son iki sayfasında anlayabileceğizdir. belki de bu yüzden beyaz dizileri sadece bağğyanlar okur. (mu?)
  ii. hikayenin serim bölümünde genç kadının eskiden aşık olduğunu sandığı bir genç adamla başından geçenleri ve ayrılma nedenlerini öğreniriz.
  iii. düğüm bölümünde muhakkak genç kadın ve genç adam arasında bir yakınlaşma olacaktır.
  iv. kaçınılmaz gelişme: yakınlaşmanın ardından ikilinin arasındaki yanlış anlama kitabın 100. sayfası civarında vuku bulacaktır.
  v. çözüm bölümü: mutlu son. şu kadar beyaz dizi okumuşluğum var mutsuz şekilde nihayete erenini görmedim.

  şimdi karakter özellikleri:
  i. gelin adayımızın (bkz: gelinim olur musun) vücudu süperdir, çıplakken nefes kesicidir.
  ii. damat adayımız kartal burunludur, bakışlarıyla soyar, şakaklarında birkaç gri saç teli vardır, süper kaslıdır, boyu fezalara kadardır, %80 esmerdir, çıplakken nefes kesicidir.
  iii. gelin adayımız uzun, gür saçlıdır.
  iv. damat adayımız sinirlenince yüzündeki kaslar gerilir, çenesi titrer.

  buradan özellikle kitaplardaki şahane akıcı çeviriler, imla hatasız cümleler münasebetiyle sırasıyla beyaz dizi çevirmenlerini ve gelişim yayınlarını kutlar, kendilerine en derin teşekkürlerimi iletirim.
 • anlatimi, tasvirleri herbiseyi ayni olan sadece konusu az da olsa degisen, ama nedense yazarlari farkli olan kitaplar dizisi...
 • bir dönemin aşk romanları serisidir bu kitaplar, ki o dönemden kalma saf kişilikler romanların sonu hep mutlu son ile bittiğinden aşkın mutlu birşey olduğu fikri ile büyümüşlerdir. ardından gelen bildik mırıldanma ise;

  (bkz: bana yalan söylediler)
 • yazlıkta bulup okuduğumu kısaca özetlemek gerekirse

  --- spoiler ---
  kadın karakter "çok güzel değildir öyle yea" diye başlar kitap, bir tasfir ederler saç kızıl göz yeşil zümrüt, bel 30 göğüs 130 cm, kalça dolgun ve de çıkık bacak desen beyaz sütun.
  kadın terkedilmiştir nişanlısı tarafından, unutmak için ingiltereye tatile gider.ne tesadüf ilk karşısına çıkan adam düktür(prens wilyım çıkmamış hemen, buna da şükür)
  dük olan bu amca omuzları 2metre genişliğinde, teni güneş yanığı, derin mavi(bazen dondurucu bakan) gözlü, 30larında nefes kesici über seksi ve yakışıklı, maço ama romantik bir adamdır.

  aşka inanmayan dük amerikalı betaniyi görür daha ilk görüşte onu çılgınca arzular, sonra bi ara fırsat bulur tutkulu bir şekilde öper, ve oh evet betani hiç böyle tutkulu öpüşen görmemiştir.
  sonra dükün sarayında kütüphanede sevişirler, böyle çıplakken çok nefes kesicilerdir, nefesler kesilir falan.
  sen de böyle bir zevk dalgası ben diyim bir tutku fırtınası, haldır güldür.

  neyse sonunda dük evlenme teklif eder kızımıza, 9 ay sonra ilk bebeleri wilyım, 18 ay sonra da kızları roz.(bkz: seri üretim)
  sonra hayatları sonsuza dek mutlu devam eder(pastalar, akşam yemekleri, gülmece eğlenmece, birlikte yaşlanmaca vsvs)
  --- spoiler ---

  ana fikir:yazlığa giderken kendi kitaplarımızı götürmeliyiz.
 • evde kalmis kiz kurulari bridget jones diary cikmadan evvel ne bok yiyolardi diye merak ediyosaniz cevabi budur.
  ama simdiki neslin kitap okuma aliskanligi bitti, mertlik bozuldu. artik en kicikirigindan romcom filmini cekebilmek icin anasi agliyor hollywood'un.

  gozunu sevdigimin beyaz dizisi ne kadar rahat halbuki - sablonu al, karakterlerin meslegini tipini azicik degistir. oldu sana yine roman.
  bir tane kokona yazari alican, sabah jambonla aksam danish'le besliycen. tekerde donen fare gibi tipir tipir yazar vallahi. kalem hizindan elektrik uretirsiniz.
  bu romanlarin 700 tanesini sicabilen insanlar var ya (bkz: barbara cartland). hatta yazdiginiz roman sayisi 100'den asagi ise size 'bebe' muamelesi yapilir.
  halbuki romcom oyle mi lan - bak meg ryan'a, kadincagiz her filmde aglamaktan goz pinarlarini kuruttu, 50 yasina geldi, torun torba sahibi olucak. toplasan 30 tane filmi zor ikinmistir.

  halimizi anlayin sayin bakanim, beyaz dizi yayimcilari dernegi olarak zor durumdayiz, yuzumuz gulmuyor. devletimizden yardim bekliyoruz.
 • ben ilkokuldayken annemin her hafta aldığı ve transa geçmiş bir şekilde yatağında kıvrılıp okuyuşunun hala gözümün önünde olduğu cep kitabıdır. artık bir süre sonra eve sığamamaya başladı bu kitaplar, atmaya da kıyamadı herhalde. ben ilkokul dörtteyken izmir'e taşındık. işte o zaman bizim beyaz dizilere çöpün yolu göründü. bu kadar kitap, eh edebi değeri de yok, taşınmaz dedi annem. o zaman da kendince en adil yöntemi uygulayarak yüzlerce kitabın arasından en beğendiklerini ayırmaya başladı. en nihayetinde en iyi 100'ü çıkardı ortaya. aylar geçti, biz taşındık, yerleştik izmir'e. o koli hiç açılmadan bir köşede durdu. bir yaz günüydü hiç unutmam, ablam heyecanla geldi, o zaman ben 12 yaşlarındayım ablam da 15. hazine bulmuş gibi gözleri parlıyor. "bu annemin beyaz dizileri süpermiş ya, mutlaka oku sen de kızım açık saçık sahneler var bolca acayip güzel" dedi. ben de yeni yeni keşfetmeye başlıyorum genç kız olduğumu, tam o yaşlardayım. o aralarından beğendiklerini söyledi bana, başladım bir tanesini okumaya. biz ablamla evden çıkmıyoruz, ikimizin elinde de bir beyaz dizi transa geçiyoruz aynı annem gibi, arada sabahlıyoruz falan. eh konu hem aşk hem de o zamanlar cinsellikle ilgili merakımızı giderecek hiçbir şey yok başka. ne internet var ne başka bir şey. şimdi düşündükçe gülüyorum, kavuşacaklar mı, mutlu sonla bitecek mi diye çok meraklanmıştım ilk okuduğumda. bu kolinin hepsini okudum, dahası yetmedi eski kitapçıdan da bir yığın alıp okumaya devam ettim. daha esas kızla esas oğlanın kavuşamadığı bir taneye bile rastlamadım. sonuçta ben de ilk 10'umu çıkardım. birinci sırada da "yasemin kokulu aşk" var. hala internette sahaflarda satılıyor, ya da e-kitap olarak indirebilirsiniz. bu kitap artık nasıl kanıma işlemişse hep kullandığım parfümlerden biri yasemin esansı olur, kitaptaki kadın gibi saçlarıma sürerim özellikle. ve tam da bu yüzden hem iflah olmaz bir romantik ve hem de azgın olmayı aynı anda başarabiliyorum sanırım.