şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: ekmek)*, türkiye'de en çok tüketilen besinlerden biridir. (bkz: ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler).
 • alp daglarinin koylerinde pek bulunmazdi.. yoksa zavalli heidicik sehre inen herkesten niye istesin..
 • bide bazı yerlerdee özellikle amerikan flimlerinde beyaz ekmek = ırıspı manasında kullanılır...
 • ırkçılıktan nasibini almıştır.
 • benim gibi irade hakimiyeti sıfır olanların makarnaya bile banabilecekleri lezzetli ekmek. default ekmek.

  fırından yeni çıkmışsa tereyağıyla kavuşması gereken ekmek.
 • eskiden grafit ve kara kömür kalemlerinin izlerini silmek için silgi olarak da kullanılan gıda maddesi.
 • haberlere göre ülkemizde tarih olacak ekmektir.
 • yaşama sebebidir, umut vaad edendir ve yedikçe sizi büyütendir.
 • şu günlerde alakalı tartışmaların ayyuka çıktığı meta.
  hayır, anlayamadığım şey serbest piyasa ekonomisini mi anlayamıyorsun? iktidar süresi çok uzadı da yapılacak şey mi bulunamıyor ?

  şöyle de bir düşünelim. aga bu kimin fikri? o süper zekayı kim istihdam etti ? bizde niye yok, baba bize niye almıyorsun ?

  2.ye şöyle bir düşünelim. geçen de amerikadaki nascar yarışlarının seyirci kısmını gösteren bir programa denk geldim. ne satılıyordu biliyor musunuz. hindi budu. adamlar ellerinde devasa butlarla geziyorlar ortada. bizde ekmek arası köfte yer insanlar maçlarda. onunda içinde 4 tane köfte olur zaten acayip küçük boy. geri kalanı ekmek. dayıyolar ekmeği aq. insanların cebinde parada yok tabi. ekmekten başka ne alsın fukara.

  hani kimse demiyor ki insanların daha sağlıklı beslenmesi için onlara daha fazla para ödeyelim. ya da üretimi arttıralım mesela et üretimini. mal mal ithalat yaptıracağımıza. hani adam gitsin proteini direk alsın. yok abi. tartışma beyaz ekmektense , tam buğday ekmeğinin besin değerleri daha iyi o zaman beyaz ekmeği kaldıralım. neden ? obezite falan , mırın, kırın...

  bu bildiğin otoriteye itaat denemesi değilse aha ben de götün önde gideniyim.insanların yüzde kaçının lehte olduğu düşünülen dayatmaya itaat edeceği ölçümü için güzel bir fırsat.

  bir de bilindiği üzre, uyuşturucuyla mücadelede işin arzını kısmak sadece kalan 3-5 satıcıyı zengin edeceğinden , tüm devletler talep kısmını azalatmaya çalışmaktadır. bu da eğitimle olur.

  ben yediğime içtiğime dikkat ederim. almadan önce tüm herşeyin üzerindeki besin değerlerini tek tek okurum. eve de aylar oldu beyaz ekmek girmedi. bir tam buğday ekmeğini 2 kişi bitirmemiz 1 hafta sürüyor. bundan önceyse beyaz ekmek hariç bir şey yemezdim. gelgelim annemler eve beyaz ekmek almazlardı. ben çıkıp alırdım.

  hani iş güç bulamamaktan oluyor bu piyasa işleyişine mücadele. acaba diyorum fırıncılar odası hükümetle bozuştu mu ? neler oluyor ? başbakan neden bizim ellerimizi ekmekle silen bir millet olmadığımızı belirtme gereği duydu ? hayır madem abuk sabuk şeyler belirtiliyordu, neden bizim aynı zamanda ellerimizi diğer besinlerle de silen bir millet olmadığımızı da belirtmedi?

  sonuç olarak, beyaz ekmeği kaldırılmasını tartışmak saçma böyle gereksiz bir konu. isteyen istediğini alsın aga. zaten piyasada çeşit yok. neden bir çeşidi daha yok edelim. türkiyenin gündeminin aya ayak basan , marsa giden türk vatandaşlarıyla meşgul olacağı günlerin hasretindeyim.
  o zamana kadar kalın salıcakla

  edit : hasip gencer demiş : yılllık ekmek tüketimi yılda kişi başına 150 kilo. buğdayın anavatanıyız ama türkiye kalite bakımından dünyadan buğday ithal eder duruma gelmişiz. en kaliteli buğday bizde değil. üstelik de verim çok düşük. buğdaya bağlı tüm sektörlerin çağın gerisinde kaldığını, geliştirilmeye ihtiyacı olduğunu görüyorduk, durumun insan sağlığını destekler değil tehdit eder nitelikte olduğunu tespit ettiğimiz için bu yola çıktık.
 • bir yıl diyet yaptım ağzıma sürmedim. geçtiğimiz yaz ekmeksiz kalıp mecburen yedim ve ne kadar da lezzetli olduğunu hatırladım. şimdi de kaldırılacak diye bulduğum her fırsatı değerlendiriyorum. o verdiğim kiloları geri alırsam sorumlusu başbakandır.

  beyaz ekmek her zaman ulaşabileceğim bir yerde olsun canım istediği zaman bulabileceğimi bildikten sonra yıllarca yemem. ama yarın öbür gün ya olmazsa diye yükleniyorum bünyeme zarar oluyor.

  misal mangalda pişen sucuğu, helvayı, kavurmayı, peynir ile domatesi neyin arasına koyup yiyeceğim. menemeni, muhlamayı tavadan nasıl sıyıracağım. aynı lezzeti, yumuşaklığı bulabileceğim bir ürün çıkarsınlar tamam ama o yoksa dokunmayın ekmeğime!