şükela:  tümü | bugün
 • tavuk ve balik eti gibi olan etler.. (bkz: ilkokul duzeyinde ifade)
 • uzun yıllar önce babamın artık kronikleşmiş olan yüksek kolesterolunun ilk kez gündeme gelip annemi korkuttuğu dönemde ailecek tiryakisi olup marketin et reyonunda benim "pirzola mevsimi gelmiş, anne!" dememe sebep olmuş olan besinler topluluğudur. bana acıyıp ayrı menü oluşturmalarına vesile olmuştur.
 • kolestrol tedavisinde doktorlarca önerildiğinden ve kulaktan kulağa yayılarak yüksek sosyeteye nükseden, diyet uzmanlarının ve silmming centre camiasının da destekleri sonucunda fiyatları tavana vurmuş olan gıda maddesi türüdür. buzhane ürünü olmaya başlamış balık yurdum insanının pek tercihi olmadığından genel yönelim tavuktan yanadır. aşırı tüketimi karşılayabilmek amacıyla tüm beyaz et endüstrisi hormon takviyesiyle 24 saatte kesimlik kıvama gelmiş tavuklar yetiştirmekte, halka sunulan bu tavukların ise sağlığa ne derecede yararlı olduğu artık düşünülesi bir konudur.

  tarihe şöyle bir göz atıldığında, vaktiyle tereyağı da karalanmış, kolestrol yapıyor, kalp hastaları kullanmamalı denmiş, bunun üzerine bitkisel margarin gündeme gelmişti. daha sonra ise nedense bitkisel margarinin de sağlığa zararları tespit edildi ve sıvı yağ kullanımı gündeme geldi. ayçiçek yağı yerini zamanla mısırözü yağına, daha sonra soya, fındık derken çeşitli yollarla işlenmiş olan zeytin yağına bırakırken atalarımızın ne kadar uzun ömürlü oldukları ve ömürleri boyunca tereyağı ile beslendikleri gözardı edilmiştir.

  yağ sorunu, et sorunu, unlu gıdalar vs derken sağlık için aslında meyveden ve sebzeden başka hiçbir gıda türüne el sürülmemesi gerektiği öğrenilmiş oldu. ancak yine hormonlu sebze ve meyveler yüzünden aslında çayır çimene yönelmeli, geleneksel dikenucu, madımak, reyhan, labada, fil kulağı ve ağaçlardan özellikle çam fıstığı, keçi boynuzu toplayarak yaşamlar sürdürülmeli. bahçesi olanlar patates, salatalık ve sivri biber de yetiştirebilirler.
 • (bkz: stoya)
 • almanya, rusya, iskandinav ülkeleri ve ingiltere'den gelen turist hatunlar için kullanılan ifade.
 • parası verilecek olan et türüdür. gerçi canlı türü de olabilir. tanımı yapan kişinin bakış açısına göre değişiyor. mesela canlıların değerini bilmeyen birisi için sadece maddi değeri vardır.
 • bilime göre ismi sülüngiller familyasından olan tavuk (latince: phasianidae) olan fakat ülkemizin cumhurbaşkanına göre beyaz ete sahipse yeni ismi. yeni sınıflandırma.
 • reis-i cumhur'un "yanan" hayvanlar için kullandığı ifade. artık siz tavuk mu dersiniz, kaz mı dersiniz, ördek de olur ama beyaz et de diyebilirsiniz tabii. nasılsa yanan hayvan sizin hayvanınız ya da haşmetli reis-i cumhur'un hayvanı değil.
 • hayvanlar biyolojide ederlerine göre 3 gruba ayrılır. büyükbaş, küçükbaş ve beyaz et. bunların afet durumunda zarar görmeleri üzücü de olsa yeri doldurulabilirdir.
  mesela börtü, böcek, sincap, geyik veya bi kısım kuşlar bu sınıflara giremez çünkü maddi karşılıkları ve dolayısıyla kıymetleri pek de yoktur.
hesabın var mı? giriş yap