şükela:  tümü | bugün
 • çeşitli rastgele (random) frekansların üstüste eklenmesi ile oluşturulan gürültü. amplifikatörlerin ve başka sinyal algılayıcı cihazların testlerinde kullanılır. sinyalin taşıdığı güç miktarı içerdiği frekans bandında frekansa göre eşit dağılmıştır.
  diğer karşılışı "additive white gaussian noise" dur
  (bkz: pink noise)
 • istatistikte de ortalaması sıfır, normal dağılan, otokorelasyon içermeyen rastsal (stokastik) terime verilen addır.
 • beyaz gurultu, butun frekanslarda esit dagilima sahip gurultu olarak adlandirilir. bu gurultu gercel bir sinyal olarak modellenebilecegi icin bant genisligi sonsuz degildir. bu yuzden beyaz gurultu sistemin toplam bant genisliginde birim dagilim gosterir, diger frekanslarda sifir kabul edilir.
 • turk sanayii musikisi acisindan bir enstruman olarak degerlendirilebilecek, baskalarinin kulaklarina gurultu olarak gelebilecek bir sinyal.
 • bu bize osmanli donemini de hatirlatir pek tabii.padisahlar onemli meseleleri minik fiskiyelerin yaninda konusurlarmis ki su` sesi: white noise ` seslerini gizlesin.
 • bu terim beyaz renginden gelmektedir. nasıl ki beyaz bütün dalgaboylarının birleşiminden oluşuyorsa, white noise da bütün frekansların eşit dağılımından oluşur.
 • autocorrelation fonksiyonu sifir noktasinda bir impulsedan olusan, buna bagli olarak power spectral density'si butun frekanslar icin esit sinyal.variance degerini hesaplamak icin impulse'in altinda kalan alana ya da power spectral density degerine bakabilirsiniz.
  white noise'dan colored noise elde etmek icin tek pole'u olan, o pole de birim cemberin icinde olan bir sistemden gecirmek yeterlidir.white noise'dan autocorrelation fonksiyonunu bildigimiz herhangi bir sinyal elde etmek icin gerekli olan sisteme innovations representation adi verilir.*
 • kulak çınlamalarının* verdiği rahatsızlığı azaltmak için önerilen perdeleme yöntemlerinden biri, bu "gürültü"den yararlanmaktır. kulaktaki çınlama, yüksekliği iyi ayarlanmış bu türden bir sesin içinde etkisini yitirir. örneğin, geceleri başucunuzdaki radyoda iki istasyonun arasında bir yerlerde yakalanabilecek bir beyaz gürültü işe yarayabilir - ya da am dalgası başlı başına bir beyaz gürültüdür. ancak bir süre sonra bu gürültünün kendisi yorucu olmaya başlar (tüm gürültüler gibi). o zaman radyo, radyo 3'e ya da başka bir istasyona ayarlanıp denge sağlanabilir. kişi kendine göre bir uygulamayı geliştirir artık.
 • am her manyetik kataklismik değişen kaynak için 2003 yılının temmuz ağustos ayları için, 9-20 kev aralığında değeri 0.453 rms^2/hz olan gürültü değeri.