şükela:  tümü | bugün
 • avrupa kökenlilere verilen genel isim. asyalıların** bir bölümü de dahil edilebilir.
 • ırkçı beyazların beyaz ırk ile asıl belirtmek istedikleri kuzey avrupa cermenleridir. ingilizler,almanlar, hollandalılar, iskandinavlar, izlandalılar ve bu ırkların soyundan gelen amerikalılar, kanadalılar. wasp kelimesindeki anglosakson tabiri de aslında bu ırkları içine alır.
 • takribi 12000 yıl önce şu anki halini aldığı sanılıyor. ondan önce "aryan" diye bir ırk yok mesela; az veya çok hepimiz karayız.

  zaten "aryan" kelimesinin hintçe kökenli olması, ve bu kelimeyi hindu/persler'in zamanında kendilerini tanımlamak için kullanıyor olmaları konseptin baştan ne kadar sikko olduğunu açıklar nitelikte hoş...
 • siyah ırktan ilk öğrendiği bilgi; metallerin eritilmesi ve kutsal yazılar. beyaz ırkın 8000 yıllık geçmişinde bir yaratıcıya inanmak duygusunu, siyah ırktan aldığı söylenir.
 • genellikle taşıdığı fenotipler dünyanın çoğu yerinde yaşamayı zorlaştırır.

  mavi veya yeşil göz, beyaz ten, dünyanın çoğu yerinde ölümcül bile olabilir. çoğu renkli gözlü kişi, güneşli havalarda büyük zorluk çeker. çoğu beyaz tenli kişi ise cilt kanserinin en büyük hedef kitlesidir. dolayısıyla beyaz ırk dediğimiz avrupalı toplulukların dünyanın çoğu yerinde yaşaması imkansız olmasa da zordur. eğer insanlar hala avcı, toplayıcı dönemlerde yaşıyor olsalar, beyaz ırk dediğimiz ırk çok daha büyük zorluklar yaşayacaktı. fakat siyahiler veya asyalılar için böyle bir şey pek söz konusu değildir.

  renkli gözlüler veya sarışınlar veya aşırı beyaz ten, eksikliğin sonucudurlar ve bu eksikliğin onlarda oluşturduğu dezavantajlar en sonunda yok olmalarına sebep olacaktır. bu dünya pek avrupalı fenotipine göre değildir.(en azından büyük bir kısmı) dünyamız sıcak bir gezegendir ve giderek daha da ısınacaktır.
 • ingilizcesi caucasian'dır, yani kafkasyalı. ilginçtir, kafkasya'ya avrupalılar'dan daha yakın olmamıza rağmen bu ırka dahil olup olmadığımız tartışmalıdır.
 • kibirlidir.

  kendinden olmayanı, kendi gibi giyinmeyeni, kendi sanat anlayışına uymayanı ve kendi inancına aykırı olan tüm her şeyi medeniyetsizlik sayar.

  bu da ve bu da ve diğerleri de hep medeniyetsiz küçük insancıklardır. ve beyaz ırk'a tabi olup ona benzemelilerdir.
 • derileri çilden dolayı balık gibi pul pul gözüken tiplerin kendilerine bu tanımlamayı yapması ayrı bi sikkoluktur. derisi beyaza en yakın ırk aslında korelilerin başını çektiği asyalılardır. adamların rengi o kadar soluk ki hafiften sarıya çalıyor. sarı ırk denmesi de saçmalık. çünkü avrupalıların kimisinin daha açık tenli kimisinin daha koyu tenli olması gibi mesela çinlilerin derisi genelde daha koyu renkli ve sarıyla alakası yok. eğer hafiften sarıya çalması sarı ırk olarak nitelendirilmesine yetiyorsa beyaz denen ırka direk pembe ırk bile denebilir. çünkü rengin pembeye çalması falan yok bildiğin pespembe renk.

  not: pembeye çalan turuncu.
 • ne dersen de, ne kadar romantik olursan ol, üstündürler.

  zeka, akıl, inovasyon, teknoloji, bilim, sanat, üretkenlik, yaratıcılık.

  not: doğu ve kuzey asyalılar da bu gruba dahildir.