şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: fasizm)
 • afrika'yi, amerika'yi talan edip sömürgelestiren, hacli seferleriyle
  dogu'yu da zaptetmeye calisan, ama beceremeyen,
  bir elinde incil, diger elinde süngü kendinden olmayani tarih boyunca kirip
  geciren, simdilerde "asagilik irk" yerine "farkli kültür" argümanini öne süren,
  mazlum ülkeleri vahsi kapitalizmin en acimasiz yöntemleriyle
  soyup sogana ceviren, sözümona medeniyet timsali oldugunu
  unutup dünyanin en ücra kösesindeki baskaldiri hareketlerini
  bile high-tech silahlariyla bastirmaya kalkan beyaz adamin
  egemenligini mesru kilmak icin ülkesinde ve geri biraktirilmis diger
  ülkelerde propaganda amaciyla yaymaga calistigi insanlik disi ideoloji.
 • 12 sene sonra bu başlığa entry girmek kısmetmiş.

  (bkz: realite)
 • üstün ırk varsa bu siyah ırktır. sanatta, müzikte, sporda beyaz ırktan fersah fersah ileriler.t:yalnış önerme. edit: birilerinin zoruna giden önerme, buradaki üstünlükten kasıt başarı anlamına geliyor, şansölyem. edit2:sonradan aklıma geldi yüzlerce yıl boyunca ezilen, sistematik işkence gören, değersiz bir eşya gibi alınıp satılan bir ırktan bahsediyorum, işin en üzücü tarafı bu yaşadıkları hala dünyanın bir çok yerinde devam ediyor olması. siyah kardeşim sen üstün ırksın. karşında beyaz olmaktan utanıyorum.
 • biri de demiş ki üstün ırk varsa bu siyah ırktır. kusura bakmayın ama üstün ırk diye bir şey yoktur. beyazları yerin dibine sokucam diye bir başka üstün ırk algısına boyun eğen ezikler yüzünden ırkçılık diye bir şey var.
  kimsenin bir taraflarını yalamadan yaşayamıyorsunuz galiba.
  edit: üstünlükten kasıt başarıymış. beyaz ırkçılığı da böyle "başarı" sıfatlarıyla başladı zaten. aynı aptallığın lacivertini tekrar edip yaşamak isteyenler yaşayabilir. özeti : yalamak istiyorsan gene yala ama beni karıştırma.
 • siyah ırkın sik boyu hesaba katılmayınca bu sonucun çıkması normal
 • bende siyah insanların daha üst özellikleri olduğunu düşünüyorum.

  kaslı bir yapısı olması, çoğu hızlı koşuyor mesela rekorlar hep onlarda, futbolda da üstünler bu da kabul edilebilir.
 • bu konu neden hep siyah/beyaz ırk ikileminde tartışılıyor anlamıyorum. bir de sarı ırkı gündeme getirin bakalım kolaysa.

  eğer mevzu tarihsel başarı ya da ortalama iq ise japonlar bütün beyaz ırk dediğinize nal toplatıyor, buna ne buyrulur?
 • gerçektir. bu arada sarı ırk dediğiniz uzak asyalılar da artık ufak ufak beyaz kabul ediliyor veya sarı ırk beyazları sarı ırktan kabul ediyor.

  son 50 yılda yapılan ticaretin ve ortak oluşturulan know-how'ın bunda etkisi büyük ama şunu söyleyebilirim ki zaten sarı dediğiniz ırk da aslında beyaz ırkın doğudaki biraz değişik versiyonudur. veya tam tersi beyaz ırk sarı ırkın batıdaki değişmiş versiyonu.

  ama hintli, arap ve zenci ırkları ile akrabalıkları yok.

  bu neden önemli? çünkü sadece beyaz ve sarı ırk neanderthal genine haiz. yani beyaz olmalarının sebebi aslında neanderthal genine sahip olmaları.

  neanderthal geni olmayan ırklar kara ve kahverengi ırklar. bu da demek oluyor ki geri ırkların ten renginin koyu olma gibi bir tandansı var.

  ama geri ırk derken hakaret ettiğimiz anlaşılmasın. bu insanlara saygımız sonsuz ve onları destekliyoruz. yani onları yok etme, izole etme gibi bir anlayışımız yok. isteyen istediğiyle üresin.
 • saçmalığı kendinden mütevellit önerme. evvela zeka üstünlüğü mü, fiziksel üstünlük mü, biyolojik üstünlük mü ne olduğu belli değil.

  hiçbir ırk bir diğerinden üstün değildir gel gelelim. lise biyoloji dersi bilgisi yahu. genotip+çevre = fenotip

  gen olarak aradaki fark önemsenmeyecek kadar az %0,012 kadar. geriye ne kaldı? çevre.

  modern insan için çevre demek yetiştirilme şekli ve kalitesinden ibaret. üstünlük tamamen eğitim ve fırsat farkından kaynaklanıyor ırklar arasında demek oluyor bu.

  tabiki işin bir de seçilim yönü var. gerizekalı insanların daha çok ürediği bir dünyada yaşıyoruz. gerizekalı ve bilinçsiz insanlar çevre faktörü nedeniyle doğu ve afrika coğrafyalarında daha fazla, bu fazlalığı bir de üreme sıklığı ile pekiştirerek babadan oğula geçen sürdürülebilir bir gerizekalılık zinciri kuruyorlar. yanılsama da buradan meydana geliyor.

  yaşadığım ülkede kötü şartlardaki ülkelerden evlat edinmek çok yaygın. bir arkadaşım var kolombiya kökenli ama isveç'te yetişmiş büyümüş birisi. adam kapkara, kısa boylu, yapılı, kıvırcık saçlı. iskandinav kültüründe büyümüş benimsemiş, zehir gibi başarılı birisi, hayvanlar gibi zengin. hanımı da sapsarı norveçli.

  muhtemelen ülkesinde öksüz olarak yetişseydi çetelerin arasında hayatı böyle olmayacaktı bu adamın.

  ırk değil ama yaşadığınız çevre üstünlüğünüz olabiliyor malesef.