şükela:  tümü | bugün
 • hastane çalışanlarının güvenliğini sağlamak amacıyla tanımlanmış acil kod sistemi.

  http://tr.wikipedia.org/…astane_acil_kod_sistemleri
 • sadece darp, fiziksel temas değil tartışma, tehdit, sözlü sataşma vs olduğunda da çalıştırılması gereken güvenlik uyarı sistemi.
 • kötüye kullanılacağını düşündüğüm hastane çalışanlarını koruma sistemi. yani hastanıza ya da size kötü bakılmasına tepki vermek, işini savsaklayanı uyarmak, insanca muamele görmeyi talep etmek hapis ya da para cezası almanıza sebep olabilir. burası türkiye sonuçta. vatandaşın da şikayetini değerlendirecek bir sistem kurulmadığı sürece olan yine sade vatandaşa olacak demektir.

  evet manyaklar, kaçıklar, ruh hastalarından bolca var bu ülkede. sağlık çalışanlarına şiddetin de önlenmesi gerekiyor.

  peki gerçekten vatandaş kötü muamele gördüyse, ihmal edildiyse, yapmış olduğu uyarı karşılığında hakaret görmüşse kime şikayet edecek ?
 • hastane çalışanlarını bir nebze rahatlatmış bir uygulamadır.

  son aylarda yaşanan sağlık çalışanlarına karşı şiddet olayları, gerek medyanın konuyu işleyişi gerekse halkın içindeki düz adamların fazlalığı nedeniyle adeta insanlara doktoru, hemşireyi tehdit etmeyi öğretti.

  haksızlığa uğrayan hasta ve hasta yakınlarını tenzih ederim ancak artık daha önce aklına hakaret veya tehdit etmek gelmeyen insanlar, en basit olayda, mesela herkes gibi sıralarını beklemeleri gerektiği söylenince, hemen en hafifi "doktorların neden dayak yediğini şimdi anlıyorum" olan ifadelerle sistemin çarpıklığını orada çalışan insanların üzerine atmayı, çok akıllıca bir laf etmiş gibi etrafından onay bekleyen tavırlarla şiddet temelli tepki oluşturmayı çok sever hale gelmişti.

  beyaz kod uygulamasının aktive edildiği birkaç durum bu tarz insanlara sağlık çalışanlarına hakaret ederek veya onları tehdit ederek başlarına en azından bir soruşturma gelebileceğini göstermiş oldu. soruşturmaların sonucunda pek kayda değer birşey olmadı tabi ancak en azından zaten hiçbir aciliyeti olmayan işi beklediği kadar çabuk hallolmadı diye hizmet bekleyen hastaların önünde personeli küçük düşürüp, bağırıp çağırıp kavga eden, sonra da evine gidip olayı unutan adamların yaptıkları yanına kalmamaya başladı. gerekirse polis tarafından evinden alındı, birilerine ifade verdi, hastanenin çoğu devlet hizmetinden farklı, luzumsuz meşgul edilmeyecek bir yer olduğunu idrak etti.

  türkiye'de ağır aksak işleyen, yanlış kullanılmasıyla sağlık çalışanını mağdur eden hasta hakları karmaşası karşısında yeterli olmasa da eşitsizliği biraz dengeledi.
 • olası bir kavga, taciz ve sağlık personeline yönelik her türlü tehdit unsurlarının ilgili sağlık kuruluşunda görevli kişilerce ortadan kaldırılması için ''beyaz kod'' diye anons edilerek, kuruluşun kendine ait oluşturduğu telefon numarası tuşlanır ve görevlilerin bir an önce olay mahaline gelmesi sağlanarak olayın ortadan kalkması sağlanır.
  beyaz kod; güvenliğimiz tehdit altında demenin şifreli halidir.
 • (bkz: 113)

  (bkz: #28411153)
 • son dönemde hastanelerde çıkan kavgalar nedeniyle beyaz kod adında güvenlik sistemi uygulaması başlamış. iyi güzel, ama fox haberin bubu tanıtan haberi tam bir rezalet. hasta bir haftadir cok agrim var, dayanamıyorum diyor, doktor ise randevusuz muayene yok diye diretiyor. haberi sunan bayanın yorumu; hasta laftan anlamiyor. bravo yanli haberciliğinize bravo!!
 • hastanelerde sağlık personelinin güvenliğini sağlayamayan devletin göstermelik uygulaması. eğer başınıza bir şey gelir ve beyaz kod üzerinden hukuki yardım isterseniz olaydan yaklaşık 2 ay sonra savcı sizi çağırır ve ''aman doktor bey şikayeti geri çekelim tatsızlık çıkmasın'' der. zaten olay da kapanır, vandallar huylarına devam eder...
 • dahili telefondan 1111 tuşlanarak verilir.
 • (bkz: ersin arslan)