şükela:  tümü | bugün
  • giresun'da polisler tarafından gözaltına alınmak istenen yusuf topal'ın hayatını kaybetmesi sonucu, polisi çağıran doktorun da açığa alınması durumu.

edit: ilk gördüğüm yerde doktorun açığa alındığı yazıyordu ancak diğer kaynaklar sadece soruşturma açıldığını yazmış. soruşturmanın kapsamının ailenin "hastanın eşinin, evde hizmet raporu olduğunu doktora göstermesine rağmen doktorun buna uymadığı" iddiası imiş.

edit2: açığa alındığı haberini sonra geçti haber kaynakları. yalnız belirtmek istediğim bir durum var, bazı yazar arkadaşlar evde bakım raporu varsa neden gitmemiş gibi bir argüman sunmuş. evde bakım hizmeti belirli bir hekim veya grup tarafından verilen bir hizmet arkadaşlar. yani öyle elinizde evde hizmet raporuyla aile hekimini alıp götüremezsiniz ve bu hekim de hastayı görmediği sürece ilacı yazmamakla yükümlü. zira evdeki hastanın durumunun değiştiğini, ilacının dozunun değişmesi gerektiğini düşünün. hekimin tam bir bilgiye sahip olmadan yapacağı hareket hastayı öldürebilir ve öldürmese bile başının ağrımasına sebep olabilir. kısacası, doktorun ilacı yazdığı ve görmeden yazdığı ilacın hastayı öldürdüğü olasılıklarda doktora hak verecekseniz burada neden ilaç yazmamış diye linç edebilirsiniz. aksi takdirde prosedüre uyduğu için linç edilmesini mantıklı bulmuyorum. (eğer ortada bir iletişim, muamele sıkıntısı varsa doktorun da suçu olabilir pek tabii)

kaynak
  • (bkz: yazıklar olsun)

kendini savunmak için kolluk kuvvetlerinden destek istemek dışında bir şey yapmayan, her şeyi kuralına uygun olarak yapan doktordan ne istediniz.

edit: evde sağlık hizmetleri, evde sağlık hizmetleri birimlerince verilir. her doktor her hastaya gitmez. kuş kadar bilginizle ahkam kesmeyin artık. herkes her şeyi çok iyi biliyor maşallah. evde bakım raporu varsa, 444 3833(evde) numarasını arayıp o birime bakan doktorun eve gelmesini talep edecek. ayrıca aile hekimi de görsün istiyorsa her aile hekiminin haftada 4 saat kurum dışı mesaisi var. aile hekimiyle görüşerek hangi gün kurum dışı mesai günüyse ziyaret planlaması yapacak. öyle isteyen istediği zaman aile sağlığı merkezine gidip aile hekimini evde yatan hastasına götürürse kalan hastalar nasıl muayene olacak? o kalanlar arasında olsanız yine küfür edersiniz.
    ayrıca ailenin açıklamasında hastanın misafir hasta olduğundan bahsediliyor. aile hekimleri maalesef -yanlış olduğunu düşünsem de- mevzuat gereği misafir hasta bakmak zorunda değiller. sadece kendi kayıtlı nüfuslarından sorumlular.

velhasıl kelam; burada doktor hanımın
    kanuni olarak iğne ucu kadar hatası yok.
  • vatandaşın derdini anlamayıp en ufak bir tepkiyi dahi tehdit olarak algılayıp, ota boka beyaz kod veren asosyal, kibirli hekimleri dize getirecek karardır. doktorluğun da sorumluluk gerektirdiğini, önüne gelene aynı ilacı yazmanın doktorluk olmadığını, üzerinden para kazanılan vatandaşın sorunlarının küçümsenmemesi gerektiğini hatırlatması bakımından önemlidir. elbette ki tüm doktorlar böyle değildir. hatta bir çoğu bu tarz eleştiriler haksızlık olacak kadar işine bağlı ve ziyadesi ile özverilidir. ama işte çıkıyor arada üç beş çürük yumurta.
  • en ust edit: ekşideki tüm doktorlar atağa geçti. ne zekam kaldı ne iq'm ne anam ne babam ne namusum.

okumak eşekliği alır, cehalet bâki kalır. önce konuşmayı öğrenin. tanımadığınız bir insana küfür ederek mesaj atınca sorunlar hallolmuyor. bu yüzden insanlar sizden nefret ediyor. kendinizi bir halt sanıp insanlara tepeden bakıyorsunuz.

ön edit: herkes doktor ve polisin kurallara uyguğuna dair mesaj atıyor. arkadaşım normal bir hukuk devleti olsak ben de sizin gibi düşünebilirdim. ama bu ülkede kurallar sadece güçlülerden yana.
    zaten o adamın ölme sebebi de gariban bir vatandaş olması.

örnek istersen; (bkz: çakarlı araca ceza yazan polisin açığa alınması) olayına bakabilirsin. o da kurallara uydu. neden açığa alındı peki?

bir edit daha: doktor yetkisi dışında ilaç yazamıyor, evde sağlık hizmetinden randevu alsın diyenler! evde sağlık hizmetinden 10 gün öncesinde randevu bulmak mümkün olmadığını bilmiyorlar herhalde. evde yatalak hasta varken 10 gün ilaç bekleyibilir mi acaba!

doktorlar vatandaşın halini bilmiyorlar. vatandaş hastayken 15 günden önce randevu alamıyor. 15 gün sonra doktora gidince de sadece muyene edilip, işlem için en az 15 gün sonrasına randevu veriliyor. sağlık bakanlığının şikayet hatları "bu konuda yetkimiz yok" deyip kapatıyor. bimer cevap bile vermiyor.

bu vatandaşın çileden çıkması normal değil mi?

-----

ulan seksen yaşındaki adama insan dokunmaya kıyamaz, başının üstünde taşır, sen ters kelepçe vurup biber gazı sıkıyrosun ve mağdurum diyorsun!

ayrıca bizim aile sağlık merkezi doktorlarımız da kendilerini who başkanı sanıyorlar. biliyorsunuz ki sistem saçma sapan. vatandaş kendi mahallesinden başka yerde muayene olamıyor. başka dr bakmıyor. özele gidecek para yok, adam raporları göstermiş, yaz ilacını, yazmayacaksan bile amcayı kibarca ikna et. (buraya dikkat, ille de yaz demiyorum ilacı sayın dr camiası, ikna et bir yolunu bul. adam çaresiz,evde hastası var, 80 yaşında ve ölümün nefesini ensesinde hisseden bir adamın çaresizliği bu) polis çağırmak nedir yahu! 80 yaşındaki adam senin canına mı kastedecek?

ayrıca ben burda ölüyorum, tecavüz ediyorlar bana, kolumu bacağımı kesiyorlar desem polis gelmez, gelse de iş işten geçtikten sonra gelir. ama iş yavşaklık boyutunda olunca anında damlarlar!
  • kural da kural diye kafa utuleyen ne kadar adam varsa gebersin. ozellikle avrupa'da hersey kurallara uygun diyen salaklar da bir bok bilmiyor. bu tip durumlarda insanlarin cogu dunyanin her yerinde kurallari esnetir ve karsisindakine yardim etmeye calisir.

evet kurallar gerekli ama sen de robot degilsin. karsinda bir ayagi mezarda olan yasli ve yardima muhtac bir aile var, vicdaninsiz kuralci robot. ayrica bu tip muhakeme yetenegi olmayan danalarin en cok soyledikleri yalan: "sonra bize kiziyorlar".

edit: yazdigima alinan doktor yazarlar, "ama mufettis olabilir, yargilanir, cezasi var" gibi nedenlerle posta kutumu dolduruyorlar. ben doktorlari hedef almadim ve kendilerine buradan soruyorum, o rahmetli amcayi polise sikayet etmek yerine ilaclari yazsaydi, kim bu manyak kariya dava acardi? ceza verirdi? mufettis kim? amca mi? ayrica bu gibi durumlarda ilac yazan bir cok doktor oldugunu biliyorum. bunun ticaretle, dolandiricilikla bir ilgisi yok ve gayet insani birsey.
  • " konuyla ilgili olarak bakanlığımızca acil soruşturma başlatılmış ve soruşturmanın sağlıklı yürütülebilmesi için olaya adı karışan hekim açığa alınmıştır. "

halkın gazını almak için verilmiş bi karar. soruşturmadan sonra hekime cezai bi yaptırım uygulanma ihtimali yok.

https://twitter.com/…oca/status/1023593290376138752

bakanın açıklamasından da belli.

burdakiler de gaza gelip sevinmiş baya komik duruma düşmüşler.
  • hastanın evde bakım raporu varsa, evde bakım personeli hastanın evine gider ve gerekli reçeteyi düzenler. bu işi poliklinik başındaki doktor yapmaz.

işine gelince hastayı görmeden ilaç yazdı diye(hasta raporlu olmasına rağmen) suçla, işine gelmeyince de raporlu hastanın ilacını yazmadı diye suçla. ne yapacak bu doktorlar. aşağı tükürse sakal, yukarı tükürse bıyık.

bu memlekette idareciler hariç suçlu ilan etmek çok kolay. madem öyle doktor hastayı görmeden ilaç yazabiliyor, gitsin hasta yakını direk eczaneden alsın ilacı, zaten raporlu. yok ama ortada olmayan hastalar kullanmadıkları halde kutu kutu ilaç alıp sgk'yi zarara uğrattıklarında suçlayacak biri lazım size.

edit: kereste kesen testerenin isteği üzerine ilgili yönetmeliği de buraya bırakıyorum.evde sağlık hizmetinin sunulmasına dair yönetmelik
  • bu gündemi meşgul eden olayda tüm kusur ve hata doktordadır. ulan göt lalesi adam 82 yaşında karısı yatalak, adam sana ilaçları gösteriyor, yatalak olduğuna dair raporu gösteriyor. ne diye artistlik yapıyosun göt lalesi yazsana adamın ilacını. hadi bi bok yedin artistlik yaptın 82 yaşındaki adam sana napabilir ki beyaz kod veriyorsun. polislerin yaptıkları da apayrı bi skandal. içişleri bakanının polisleri, sağlık bakanının da doktoru görevden süresiz uzaklaştırması gerek.

kodumun ülkesinde hiçbir kural hakkıyla yerine getirilmiyor yemin ederim. bu zihniyetin değişeceğinden de umudumu kestim artık. ülke survivora dönmüş herkes kendi başının çaresi baksın gibi bir ortam var malesef.

edit : doktor arkadaşlar lince başlamışlar. bakın anlamadığınız mevzu bazı hastaların düzenli, rutin alması gereken ilaçlar vardır. hastanın ilaçlarını hastayı görmeden yazılmayacağını biliyorum da hasta konuşamıyor ve yatalak ise görünce ne hastası olduğunu anlayabilecek doktor arkadaşlar varsa amenna onları öper başıma koyarım ama yok öyle babayiğit. anlamak için napıcan test, tahlil, rapor isteyecen hastalıpı için e zaten adam bu raporları getirmiş hasta yatalak kendisi de yaşlı olayı bu kadar artistliğe vurup neden bu kadar büyütüldü. büyütüldü de mi iyi oldu. alın size bir adamın canına mal oldu.

ben doktor dövülürken de eleştirdim küfür ettim hasta mağdur edilince de kimse benden meslek dayanışması beklemesin. mantığınızı kullanın azıcık. eleştirebilirsiniz, yargılayabilirsiniz, küfür edebilirsiniz ama benim düşüncem budur.
  • üst edit: dayanamadım üşenmedim babamın hayrına ekran görüntüleri almaya başladım. bu işi otomatik yapan bir program yok mu?

tanım: olması muhtemel olan olaydı. büyük sürpriz değil. soruşturma, mahkeme süreci ne olur beklensin bakalım.

sövün sövün sövün de doktorlara ya da bu doktora yarın bir gün ya doktorun olayda hiçbir yanlışı olmadığı tespit edilirse ne yapacaksınız? çoğu ekşi sözlük ahalisi yargı-jüri-cellat kesilmiş hemen olayı neticelendiriveriyor. nazar değmesin!

#79694928 şurda geçmiştim. okursa burayı doktor hanıma dipnot: soruşturma vs yorucu bir süreç olsa da hazır açığa alınmış ve boş vaktiniz olmuşken şu ekşi sözlükte sayıp söven şahsınıza hakaret eden insanların entrylerinin tek tek ekran görüntülerini alıp müsait bir zamanda mahkemeye vererek tazminat davasına bağlayın gitsin.
  • evde sağlık raporu olan evde sağlık biriminden randevu alır ayağına gelip yazarlar aile hekimine gitmez. hastayı görmeden ilaç yazmanın hapis cezası vardır. daha sene başında bakanlık kesinlikle yazılmayacak diye genelge gönderdi.

ayrıca iyi oluyor doktorlara gidin seçmeyin bu mesleği. salak mısınız gidip derece yapıp doktor oluyor sonra dayak yiyorsunuz. 4 matematik neti yapan mühendis oluyor artık. onları bırakın tıp okusunlar işte. o zaman bilen çalışan adamla calismayanin farkı anlaşılır herkes rahat eder.