şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gazetelerin 3. sayfalarında uyuşturucu kurbanlarının haberlerinde geçer.. ayrıca türk filmlerinde eroin ve fuhuş tuzağına düşürülen genç kızı hatırlatmaktadır bana.
 • (bkz: eroin)
 • halit refiğ'in 80'lerde çektiği, yoz gençlik,kötülük yuvası diskolar, tecavüz hastası fena adamlar ve tele-kızlarla bezeli sosyal dram filmi. ağu tuğba'nın tövbe etmeye meraklı,morfinman hayat kadınını oynayıp, polis tarık akanla ateşli bir aşk yaşadığı, atilla ergün'ün ağzının kenarından düşmeyen sigarasıyla körpe vücutlara zehirli madde zerkederken görüldüğü, insanları doğru yola sevketme misyonunu üstlenmiş film, gösterildiği yıl rekor denecek gişe başarısı elde etmiş.
 • icinde -beyaz var mi beyaz? -cok harmanimmm -sari var sadece.
  benzeri dialoglarin cirit attigi, ayni anda pek cok "gencin" hikayesinden kesitler veren kult turk filmi. mesela cocuk sarmis takilirken tel calar cocuk dolmayi kullukte birakip telefonda konusmaya gidince kiz kardesi bir nefes ceker ve gozlerini devirir. bir sonraki sahnede kiz bir cafede fonda eric clapton cocaine calarken tecavuzcu coskun'dan bedava mal istiyor ve hemen akabinde boktan bir otelde pazarlaniyorken goze carpar. baska bir enstantanede nuri alco sirtina attigi beyaz ceketiyle kuryelik yapmayi reddeden ahu tugba ya genelevin hizmetcisi hedeyi gosterir, hede hizmetci uniformasi giymistir ancak yuzu delik desiktir, nuri sunun gibi bir sey der:-tasli tarla guzeli derlerdi hedeye, ama asiydi, o yuzden bu hale geldi guzel yuzu.
  sonra kotu adam figuran icinden buharlar tuten kezzap sisesini ahu tugba'nin yuzune yaklastirir. keza ahu hanimin kombinezonlara burunup arghhhh beyazzz istiyorum diyerek kivrandigi peltek konusmasiyla cennet tozu degil cehennem tozu falan dedigi insanin aklini alan enstantaneleri asla unutulamaz.
  (bkz: bu boyle gider) soundtracki superdir, izzet oz tarafindan hazirlanmistir, adami gercekten kopartir.
 • kayıp kızlar da olduğu gibi bu güzide filmimizde de vuci vuci vuci vuci vucucucu daaarrt diye scratchleri bulunan herbie hancock üstadın rockit klasiğini duyarız arka fonda. yalnız burada tempo olarak daha yavaş çalar bu parça, niye bilmem.
 • aynı zamanda ingilizce white death ismiyle yayınlamı$ bir ingilizce roman.
 • oynasaydı pek güzel olurdu ama nuri alço oynamamaktadır bu filmde.
 • gi$e ba$arisinda, ahu tugba'nin erotik goruntulerinin etkisi buyuk olan film. televizyonda gosterilmesi bu sahnelerin tirpanlanmasi ile buyuk olay addedilerek olmu$tu.
 • beyaz ölüm
  gözlerinizi yavaşça kapatıp beni iyice dinleyin.
  size benden selamlar benim ismim erkan
  bugüne kadar ben heryere ulaşabilmek için genç yaşımda çok çabaladım.
  çabaladım, çabaladım, çabaladım tertemiz bir çocuk olarak,
  bi baktım ki beyaz ölümün içine girmişim haberim yok.
  bunun sonucu ya edirne kapı ya zincirli kuyu.
  yerin dibine girmek istiyorsanız başlayın,
  istemiyorsanız tertemiz kalın.

  dizeleriyle başlayan güzel bir silahsız kuvvet şarkısı.
 • şemsi inkaya nın homoseksuel torbacı corci rolü ile yardığı filmdir bu ve öyle ki bence filmin gizli yıldızı (hatta jokeri) bizzat sevgili şemsi inkaya dan başkası değildir öyle ki o güne kadar hep maco ya da metroseksuel olan torbacı - kızları kötü yola düşüren adam karakterinin oynak efemine de olabileceğinin ilk nüvelerini vermiştir adeta bu filmde; filmin bir sahnesinde çileli anası diskolarda bandanasıyla sekip kendisine ugramaz olan hayırsız evladı şemsi inkaya (corci) yi şöyle niteler:

  - corci midir nedir arkadaşları bir kefere ismi takmışlar; eve hic ugramaz, kadın gibi allı güllü giyinip bir acayip konuşur oldu gızım

  müjdeler olsun ki uzun zamandır yolunu gözlediğimiz lisanslı vcd si ve dvd di de artık çıktı bu filmin rahatça alıp izleyiniz ve hatta arkadaşlarınıza eşinize dostunuza izletiniz; ahu tuba nın yavuklusunu aradığı ankesörlü telefon kulubesini soracak olursanız ise bugun hala aynı yerde (maçka - akaretler yokuşunda valideçeşme durağının yanıbaşındadır) filmi izledikten sonra gidin ve işte bu telefon kulubesinden yavuklunuzu sevgilinizi arayın; bu güzide filme bu kadarcık saygı duruşu azdır bile*

  (bkz: a tribute to beyaz olum)