şükela:  tümü | bugün
  • her araba için geçerli değildir ne yazık ki.. bi araba beyaz renkse bi kere baya bi kaslı olması lazım yani gidip a ve b segment araçlara yakışıyor diyenler iki kere daha baksınlar o arabaya.. büyük araçlara hakkaten yakışıyor ama bu renk bi de mat yaptığın zaman valla tadından yinmezz arkadaşş
  • "847574 kuş bunu beğendi" cicüri
  • süperspor ve süperlüks otomobil üreticileri tarafından başlatılmış akım. moda. trend ilk oluştuğundan ciddi anlamda başarı sağlamıştı. bir lamborghini'de sedefli inci beyazı diye bir renk görülmüş şey değildi ve çok ilgi çekti. bu trendden önce gerçekten varlıklı kimselerin eşsiz olmak adına range roverlarını bu renge boyattıklarına şahitte olduk. bahse konu yıllar ise 2008-2009 civarlarında başlayan ve halen devam eden bir süreç.

ilerleyen dönemlerde ise, diğer tüm otomobil üreticileri baktılarki bu işte ciddi bir piyasa boşluğu var ve insanlar hypercar'lara özeniyorlar, tüm modellerin beyaz renkleri satış patlamaları yaratmaya başladı. artık yollarda bir e-serisi mercedes'in de, vw polo'nun da beyazdan başka bir rengini göremez olduk. halbuki bir e-serisi mercedes eskiden sadece siyah-gri-lacivert olurdu. şimdilerde eşşiz olmak tamamen anlamını yitirmiş durumda.

gelecekte uçuk renk diye tabir ettiğimiz, iyice silikleşmiş, solmuş gibi duran opak minti yeşili, gök mavisi gibi renklerin trend olduğunu görürsek şaşırmayız demek yanlış olmaz sanırım.
  • bu lanet trend ilk çıktığında uygulayanlara "ahahah ne lan bu beyaz araba almış! dolmuşçuluk mu yapacakmış bununla?" diye kıçımla gülüyordum.

ama şimdilere bakıyorum da ticari falan değil baya baya millet beyaz jip alabilmek için kuyruğa giriyor...

(bkz: beyaz mercedes c180k amg paket panoramik tavan)
  • bugun beyaz turbo s'in yanına beyaz ferrari 458'in çekilmesiyle izdirap içinde şahit olduğum durum.

beyaz porsche turbo s'i bir yere kadar anlıyorum da beyaz 458 diyorum yahu. kırmızı degil, sarı degil, gümüş değil, siyah degil, lacivert degil. o arabaya gidebilecek belki de en kotu renk.

ıkinci el desen degil, baska bir sey desen degil, fakirinden zenginine milletçe genel bir zevksizlik hali soz konusu sanıyorum.
  • renault clio diyorum.
    (bkz: tamam konu kilit)
  • sanıldığının aksine kir ve çizik göstermeme konusunda arabada son derece avantajlı bir renktir beyaz. koyu renk bir arabayı "temiz görünmesi" için haftada 2-3 kere yıkatmanız gerekirken bu sayı beyaz bir arabada haftada en fazla bir'dir. ayrıca araçların üst kat boyasının altındaki astar boya beyaza yakın açık gri bir renkte olduğundan ufak çizikler koyu renk bir arabada kendini 10 metreden gösterirken beyaz bir arabada aynı çiziği ancak çok yakından bakarak farkedersiniz.

bir de birçok markada beyaz ve siyah renkler satın alırken ekstra bir fark ödemeyi gerektirmediği için en ekonomik tercihlerdir aynı zamanda. ama siyah bakımı ve temiz tutulması çok zor bir renk iken, beyaz tam tersi çok daha kolaydır. beyaz araba sayısının yüksekliğinde bunun da rolü olduğunu düşünüyorum.
  • cam tavanın yaygınlaşması, arabaların dizaynlarında sportif görünüm için tamponların alt kısımlarında (teknik, düzgün bir ismi varsa bilmiyorum) araç renginden bağımsız olarak siyah kitler kullanılması bu trendin başlıca sebebidir. beyaz renk, bu tip ayrıntıları en çok gösteren renktir haliyle. beyaz arabasının tavanına cam gibi gözüksün diye siyah kaplama yaptıran çoktur. diğer renklerde bunu çok nadir görürüz. yani araba ne kadar siyaha karşıt renkte olursa, detayları o kadar ortaya çıkar.

metalik boya fiyat farkının bu trende etkisini yok denecek kadar az görüyorum. orta sınıf bir araba alsanız bile bin lira fark verir, 45 bin liralık arabanın istediğiniz rengini alırsınız. eğer beyaz ve başka renk arasında kaldıysan aradaki fiyat farkı beyaz için küçük, pozitif bir fark olabilir tabi ki de.

resimdeki range rover evoque'da da görülebileceği üzere, siyahın üstüne beyaz güzel gözüküyor. aynı renk şortla t-shirt giyersek çok güzel olmaz değil mi?
  • minimum risk barındırdığı için yükselişte olan trend. pek çok arabanın lansman rengi vardır, lakin seneler geçtikçe bu renkler demode olur; arabanın elde patlama ihtimali artar. beyaz ve siyah bu sebeple en garanti renkler olma özelliğini korur.
  • diğer renk araç almak isteyen müşterilerin bir kısmı da metalik renk farkı ödememek için bu trende dahil olmaktadırlar. misal mavi bir araba istediğinizde muhtemelen opak rengi bombok olacaktır. metalik renk için ise 750 tl gibi bir ekstra ödemenizi isteyebilirler. e bu durumda müşteri " ulan beyaz da güzel duruyor hem de daha ucuza geliyor" diyerek beyaz renk otomobile yönelebiliyor.