• süperspor ve süperlüks otomobil üreticileri tarafından başlatılmış akım. moda. trend ilk oluştuğundan ciddi anlamda başarı sağlamıştı. bir lamborghini'de sedefli inci beyazı diye bir renk görülmüş şey değildi ve çok ilgi çekti. bu trendden önce gerçekten varlıklı kimselerin eşsiz olmak adına range roverlarını bu renge boyattıklarına şahitte olduk. bahse konu yıllar ise 2008-2009 civarlarında başlayan ve halen devam eden bir süreç.

ilerleyen dönemlerde ise, diğer tüm otomobil üreticileri baktılarki bu işte ciddi bir piyasa boşluğu var ve insanlar hypercar'lara özeniyorlar, tüm modellerin beyaz renkleri satış patlamaları yaratmaya başladı. artık yollarda bir e-serisi mercedes'in de, vw polo'nun da beyazdan başka bir rengini göremez olduk. halbuki bir e-serisi mercedes eskiden sadece siyah-gri-lacivert olurdu. şimdilerde eşşiz olmak tamamen anlamını yitirmiş durumda.

gelecekte uçuk renk diye tabir ettiğimiz, iyice silikleşmiş, solmuş gibi duran opak minti yeşili, gök mavisi gibi renklerin trend olduğunu görürsek şaşırmayız demek yanlış olmaz sanırım.
  • bu lanet trend ilk çıktığında uygulayanlara "ahahah ne lan bu beyaz araba almış! dolmuşçuluk mu yapacakmış bununla?" diye kıçımla gülüyordum.

ama şimdilere bakıyorum da ticari falan değil baya baya millet beyaz jip alabilmek için kuyruğa giriyor...

(bkz: beyaz mercedes c180k amg paket panoramik tavan)
  • yıllar önce pek beğenilerek alınan füme ve siyah lüks araçların 2. 3. ellerde ucuzlayarak ekseriyetle "kıro" olarak tanımlanan adamların eline düşmesi sonucunda -belki de- otomobil üreticilerinden kaynaklanmayan, taleple oluşan trenddir.

3-5 yıl önce füme bir araç almak üzere girdiğimiz bayide eşim ve kızımın "ille de beyaz" demesi üzerine biraz da mecburen beyaz bir araç almıştık. aldıktan bir süre sonra "ne iyi etmişiz de beyaz almışız" dedim ama... hala da beyaz derim..

tabi şu anda yollardaki son model beyaz bmv, audi, mercedes filan da birkaç yıl sonra el değiştirmiş olacak. o zaman yeni bir renk trend olacak ki, adayım bej ve ona yakın renkler.
  • minimum risk barındırdığı için yükselişte olan trend. pek çok arabanın lansman rengi vardır, lakin seneler geçtikçe bu renkler demode olur; arabanın elde patlama ihtimali artar. beyaz ve siyah bu sebeple en garanti renkler olma özelliğini korur.
  • bir de şöyle bir durum var ki eskiden buzdolabı gibi duran beyazla şimdinin beyazı arasında tekniksel farklılıklar var.
    ikisi de opak renk olmasına rağmen eski arabalarda beyaz mat, verniksiz dururken yeni araba beyazı daha parlak, canlı.
    ayrıca beyaz araba kir göstermez, çizik-vuruk tamiri daha zahmetsizdir, olası rötuşta rengi tutturmak daha kolaydır, opaksa güneş yanığı olmaz ve genel kanı şu yönde ki bazı arabaları gerçekten olduğundan güzel gösterir.
    audi a3, c180k, yeni kasa jetta, audi a5, insignia, bmw x6 mesela. her ne kadar bazılarından çok sayıda olsa da araba beyazsa kendine daha çok baktırıyor baktırıyor.

bu trendin yerini başka tercihlere bırakacağını sanmıyorum; rakipsiz bir renk çünkü siyahla birlikte.
  • diğer renk araç almak isteyen müşterilerin bir kısmı da metalik renk farkı ödememek için bu trende dahil olmaktadırlar. misal mavi bir araba istediğinizde muhtemelen opak rengi bombok olacaktır. metalik renk için ise 750 tl gibi bir ekstra ödemenizi isteyebilirler. e bu durumda müşteri " ulan beyaz da güzel duruyor hem de daha ucuza geliyor" diyerek beyaz renk otomobile yönelebiliyor.
  • açıkçası bana 2008 sonunda çıkan vw scirocco'lardan sonra iyice fırlamış gibi gözüken trend.
  • (ara: beyaz şahin*)
  • hakikaten bembeyaz ise alın bir tane buzdolabı ve yolda onu kullanın daha iyi. lakin hafiften krem rengi ise araç, güzel bir trenddir.
hesabın var mı? giriş yap