şükela:  tümü | bugün
  • beyaz sarabı normal sıcaklıkta içtiginiz zaman ne hissedersiniz ? ne tadı vardır, ne de kokusu, üstelik bayagı da asitlidir degil mi ? demek ki bütün sorun burada. (bkz: çocuklara 1001 soru 1001 cevap).
    beyaz sarap üzümün sadece içinden, yani kabugu ve çekirdeginden geri kalan kısmından yapıldigi için, tat verici maddesi azdir zaten tadından daha çok kokusu için içilir (çok tatlı, aperitif olarak içilen, alkol oranları zaten %16 ya da daha fazla olan beyaz saraplar hariç ; bunlarin tadi da vardir ve genellikle beyaz saraptan biraz daha "az soguk", yani beyaz sarap gibi 10° civarinda degil de 12-14° de içilirler). bu sarap sogutulunca asit oranı düser ve kokusu kendisini daha fazla hissettirir, içimi zevkli hale gelir.
  • aslında cevap çok basittir. gazların çözünürlüğü sıcaklık ile ters orantılıdır yani soğukta gazların çözünürlüğü daha fazladır. gazlı bir içecek olan beyaz şarap, tad ve koku özelliklerini koruması için soğuk tutulur zira bünyesindeki gaz (co2), şaraptaki diğer maddelerin de çözünürlüğünü etkilemektedir.
  • uyanık bardak satıcılarının çıkartmış olabileceği sorun.

    düşünce şöyle gelişir --> 2 tane şarap var. e ikisi de aynı kadehte içilirse biz daha az kadeh satarız. biri için diyelim ki soğutmadan içiniz, böylelikle büyük kadehte içebilirsiniz. e ötekini de soğuk içiniz, küçük kadeh satalım onun için size ki daha iyi olsun.
  • beyaz şarapların en değerli yanı üzümlerin meyvemsiliği, diriliği ve canlılığıdır. bunun da kaynağı üzümde bulunan malik asittir*. tüm bu lezzetlerin damakta daha iyi algılanması için önerilen servis sıcaklığı 8-10 derece arasındadır. bundan daha sıcak içilmesi durumunda şarap yavanlaşır, daha soğutulduğunda ise kapanır. şaraptaki şeker oranı * ve karbondioksit * arttıkça da 6 dereceye kadar soğutulabilir.