şükela:  tümü | bugün
 • memur anlamına gelen sıfat tamlaması.
 • bankaci ve ust duzey yoneticileride icine alan sifat tamlamasi.
 • (bkz: işsiz kalmak)
 • çamaşır yıkama düşkünlerini yıldıran, çitile çitile çıkmayan yağlı kirler barındıran, önyıkamalar, çamaşır suları, ayse teyzeler gerektiren yaka tipi.

  ha bi de şu var belki alakalıdır: beyaz yakalilar.
 • günümüz eğitim zihniyetinde bile hala ilköğretim okullarında kullanılmakta olan forma üzerine takılan çocukların boynunu kesen kızlar için dantellilerinin de bulunduğu bir nevi boyunluk.
 • ilkokulda bir yuvarlak hatlara sahip olani bir de ko$elisi vardi bunun (erkekler icin).
  yuvarlak hatli olani puruzlu ve havlumsu oldugundan cabuk kirlenirdi; cok guzel durmazdi da zaten. oysa ko$eli olan oyle miydi? yalabikti bir kere. parlardi boyle. leke neyin de nispeten tutmazdi. pazar gunu yapilan haftalik du$un ustune pazartesi yikanmi$ siyah onlukle bu yakayi taktik miydi (etken fiil kullanmam kendim taktigimdan ben: anne i$te, baba i$te) kendimizi bir bok sanirdik. uniforma giyiliyor neticede, fark yaratacagin/gozetecegin ne kadar neyin var ki?..
  kucuktuk. heyecanliydik o demler.
 • genel olarak fabrikalarda universite mezunlarini tanimlama bicimidir. ayni sekilde organizasyonun alt siralarindaki kisileri belirtmek icin de mavi yaka tanimi kullanilir. usta, ustabasi, isciler mavi yaka sinifina tabi iken, ofis calisanlari ve muhendisler ile beraber yonetici kadrosu beyaz yakalilar olarak bilinir.

  kimi fabrikalarda ise oglen yemeklerinde dahi mavi yaka ile beyaz yakalari bir araya getirtmemek gibi bir adet vardir. masalari falan ayridir her iki grubun ki hic tasvip etmedigim durumdur bu. mavi yaka personeli size sadece bu yuzden bile tav olabilir. ekip ruhu olayinin oturmadigi yerlerdir buralari cogunluk ile. neticede onlar is cikarmadan sen neyi yoneteceksin ? fabrika mudurlerinin bunu dusunup ilgili duruma dur demeleri, en azindan hep birlikte yemek yenilmesine musade etmeleri gerekmektedir ki alti ile daha kaynasan, ustten bakmayan beyaz yakalar, is hayatinda daha basarili olsunlar. isci sinifi icin onemlidir bu detay, sevmezler dislanmayi ya da hor gorulmeyi. siz onlari sahiplenip, kendi sinifinizdanmis gibi hissettirdiginiz surece alir baslarina koyarlar sizi.

  mavi yakayi (sanayi iscisini) yonetmenin altin kurali budur. yeni mezun olup ise giren uretim muduru adaylarina tavsiyemdir.
 • tüm ücretler aşağı yukarı asgari ücrete göre belirlendiğinden mütevellit mavi yakadan tek farkları kendilerinden sendika kesintisi yapılmamasıdır. mavi yakalı olarak şunu söyleyebilirim ki beyaz yaka ile mavi yaka arasındaki fark mevzunun bilinmediği alanda gerçekleşiyor yani işletme dışında.

  (bkz: istedim vermediler sen şoförsün dediler)