şükela:  tümü | bugün
198 entry daha
 • ne alaka diyeceksiniz ama işte buna kapitalizm deniyor.
 • doğru olan uygulamadır. mavi yaka ile ne kadar çok ilişki kurarsanız, iş konusunda o kadar cok sorun yaşarsınız. her zaman çizgide ve normalde tutmanız gerekir. ekseriyeti dedikoducu ve çıkarları icin kolayca yalan söyleyebilecek durumdadirlar. dürüst olanları tenzih ederim fakat virgülden sonraki 3. basamak kadar nadirdirler.
 • bu tarz durumlarda o firmanın ömrü çok uzun olmayacaktır.
 • sınıf ayrımına daha en temelinden yıllarca karşı çıkmış biri olarak iş hayatında ast ile fazla samimiyetin çoğunlukla negatif dönüşüne şahit oldum. yemek saçma örnek o yenir ama örneğin mutfakla ilgilenen çalışanla biraz samimiyet kurunca çayını kendin alsana'ya döner mevzu. özellikle eğitim seviyesi düştükçe suistimal ve sınır ihlali artıyor.

  not: beyaz, mavi yaka değilim
 • aynı yemek aynı masa olmalı ama masaörtüsü bile olsa mutlaka bir detay farklı olmalı. iş hayatı gerçekten acımasız ve hayal edilenden çok farklı. masada oturan her iki tarafta farkı görmeli bir şey değişmese bile
 • yemek konusu belki o kadar katı bir çizgi gerektirmese de; servis aracı kullanımı gibi sosyal imkanların, eşit şartlarda ama ayrı ayrı olarak sağlanması gerektiğini düşünüyorum.

  mavi yaka, beyaz yaka ayrımını da bir yana bıraktığımızda ben üst düzey yöneticimi sabah serviste uyurken görmek istemem. hiyerarşi ilişkisinde profesyonel algıyı bozduğunu düşünüyorum. bu nedenle ast ve üst olarak yapılan iş seyahatlerinde de davranışlara dikkat edilmesi taraftarıyımdır.

  başka bir örnek olarak servise geç kalıp bekletmek zorunda kalırsam astımın da bu nedenle beni beklemesini istemem. ya da koştura koştura servise doğru gelirken beni izlemesini istemem.

  (şimdi servisi bekletmek kimsenin hakkı değil diyen sivri zekalar çıkacaktır da; toplu taşımanın olmadığı fabrikanıza 3 günlük şehirdışı iş seyahatinden dönüp üzerine bir de hastalanıp gitmek zorunda kaldığınız zamanlar da oluyor)
 • kasiyerden iki bin lira fazla maaş alınca kendini bir halt sanan kızın isyanıdır.
 • kazandıkları para dolar bazında bir şey etmeyince iki yakası bir araya gelemeyen beyaz yakaların ego tatmini ettiği başlık olmuş. yok efendim mavi yaka ile samimiyet kurunca mavi yaka iş yapmıyormuş, beyaz yakalar şirket ile ilgili şeyler konuşuyormuş yemekte ayrı olması normalmiş. ne oldunuz şimdi iki bin lira fazla maaş alınca asil zademi oldunuz? bırakın efendim bu çağ dışı ayrımcılığı ve buna normalleştiren zihniyeti. olay mavi yaka beyaz yaka değil. insanın iğrenç kibri ve agosu. sırf beyaz yaka çalıştıran şirketlerde ayrım yok mu? bu seferde beyaz yakalar arasında ayrım oluyor. sistem buna izin verirse insan bulunduğu her ortamda bir başka grubu ötekileştiriyor. belli zümreler kendilerinde diğer insanları aşağılamayı hak görüyor.
 • durun kavga etmeyin.
  anlatayım,
  herkes arkadaşıyla çıkar az çok yemeğe, yanında yakınında çalışanla çıkar.mavinin yanındaki mavidir onunla çıkar. çıkar ama erken çıkar sabah, en geç 7 de yemiştir az çok bir şeyler, saat 11.30 u 12.00 yi zor eder, hemen çıkar yemeğe. mavi yakanın geneli ilk saatlerinde çıkar yemeğe, aç adam aç. sabah da yemedi, arada zaten yiyecek fırsatı olmadı. açıktı koçero.

  beyaz yaka öyle mi, gün boyu el altında gofretti, açmaydı, kırakerdi atıp durdu. ee haliyle tok adam en son dakika gider yemeğe, hem goygoy olsun hem aş olsun diye.
  bu durum da zamanla "ayrı yiyor len bunlar"a dönüşüyor, yok aslında öyle bir şey. açlık durumu, iş yerinde rahatlık durumu gibi şeylerden kaynaklanıyor aslında yemek saatlerinin farklılığı.

  dağılıyoruz evet, iş başladı. hadi abi. hadi.
 • önce birbirinizi insan olarak görseniz nasıl olurdu acaba?
94 entry daha
hesabın var mı? giriş yap