• "gökyüzündeki yıldızlar. belirli bir zamanda yalnızca tek bir güneş olabilir. günışığını asla engellmeyin ya da güneşin parlaklığıyla rekabet etmeyin. daha çok, gökyüzünde soluklaşın ve efendi yıldızın yoğunluğunu artırmanın yollarını bulun.
    efendiyi gölgede bırakmaktan kaçının. tüm üstünlük nefret uyandırır, fakat bir uyruğun prensinden üstün olması yalnızca aptallık değil ölümcüldür de. bu, gökyüzündeki yıldızların bize öğrettiği bir derstir; onlar güneşle ilişkili olabilirler, hatta o kadar parlak da olabilirler, ama hiçbir zaman onun yanında görünmezler."

baltasar gracian
  • ideal oda sıcaklığında, mevsimleri yaşayamamaktır.
  • her gün tuhaf e-postalara maruz kalmaktır. örneğin dün gelen bir tanesinde “x’in direct reportlarının succession planlerini -evet pilen olarak telaffuz edilmiş- review etmek için gönderdiğiniz meeting requestin timeını propose ediyorum. reschedule edelim” yazıyordu. ya ama artık * senin ya. cidden o kadar da değil *
  • eğer devlete değilde özel sektöre çalışıyorsanız aslen pek bir fark yoktur her iki yaka rengide ssk'ya tabiidir ve işçi olarak geçer.ama biz okul bitirdiğimiz çekiç tornavida üretim yapabilen makine yerine bilgisayar cep telefonu ile iş gördüğümüz için insak kaynakları tarafımıza bu sıfatı uygun görmüştür.

ideal beyaz yakalı kendini motive ve modifiye eder,en az bir dil konuşur,ehliyeti vardır seyahate engeli yoktur,esnek çalışma saatlerine uygun 7 gün yirmidört saat çalışır ve mesai asla istemez.eğer bu özelliklere uyuyorsanız evde şarap içip müzik dinleme isteyen bünyeyken sırf üç kuruşluk kene kapma yarışında boktan bir sandelye dandik bir laptop beyaz renkli sınıfının eksi konfor arabası uğruna işe alınırsınız.sinirleriniz iflas edene kadar çalıştırılır ve güneye kuzeye batıya kanadaya gitmek hayali kurma özgürlüğü olan masanız olur.terfi etmeyi umar bir süre sonra da bu sıkıcı hayata alışır ve çürürsünüz.

sanırım beyaz yakalının nirvanası çocuk yapıp tıpkı bizim anne babalarımız gibi çocuklara ben bu kadar yaptım sen beni geç gazı vermektir.akşamları bir ufak peynir bir file zerzavatı da ihmal etmeyin.
  • çarkın dişlilerinden biri olmak.
    zenginleri daha da zengin etmek.
    köle olmak ya da sömürülmek.
  • ruhunu şeytana satmaktır.

en son beyaz yakalı görevimi 10 yıl kadar önce lise stajı yaptığım kurumsal şirkette aldım.

sonrasında hiç cazip gelmedi bu işler. içime sinmedi. bu kadar iki yüzlü, bu kadar ibne insanla bir çatı altında çalışma fikri beni cendere gibi sıktı. iki yıllık okulu bitirip aöf'sine kapak attıktan sonra bir süre grafik tasarım işleri yaptım. sonrasında bilgi işlemcilik. tamamen kendi kendimi yetiştirerek bu görevleri 4 yıl yerine getirdim. bakılınca beyaz yakalı işi gibi görünsede biraz daha yaratıcılık, oyun gibi gelen işlerdi.

sonrasında balıkçı teknelerinde ufak tefek tayfalık işleri. pazarlarda satıcılık. son olarakta gıda üzerine bir dükkan açarak hayatımı idame ettirdim. halada o dükkanda çalışıyorum.

fakat artık dayanamaz hale geldim ve ruhumu şeytana satmak üzereyim.

hani o ekmek teknesi dizisi gibi komik, eğlenceli değil bu işler. ay başında hesabında para görmüyorsun. bağkur, stopaj, kdv, geçici vergi, gelir vergisi, çöp vergisi, tabela vergisi, kira, elektrik, su alt alta koy topla pavyon hesabı gibi. bunlar ödendikten sonra artık toptancıya verdiğinden falan artan eline ne kalırsa. cebindeki paranın buharlaştığını görüyorsun canlı yayında.

ruhunu şeytana satmıyorsun ama afedersin götünü siktiriyosun.

3 bin liralık telefonla gelip 50 kuruş için pazarlık yapan, avmde, alemde, karı kızla parayı yiyip 5 lira borç takıp yolunu değiştiren adamlarla uğraşıyosun. adam akıllı tatil yapamıyorsun. günde minimum 11-12 saat mesain var. kapitalist sisteme kafa tutayım diyorsun. olmuyor azizim.

ruhumu satmak üzereyim, istemeye istemeye zengin adamla evlendirilen kız gibi hissediyorum kendimi.
  • orospu olmuştur, siki boklu herkes at siki gibi üniversitelere gidip tanıdıkları aracılığıyla falan bir şekilde bir firmaya kapağı atıyorlar. ben anlamıyorum, üretimi falan kim yapacak baba?
  • (bkz: fakirleşmek)
  • maaşlı köle.
  • ülkemizdeki bütün gençlerin hayali. fakat hepsinin beyaz yakalı olabilmesi imkansız. ülkenin kapasitesi belli. o yüzden gidip doğuda su ürünleri mühendisliği okumayı bırakmanızı tavsiye ederim.
hesabın var mı? giriş yap