*

şükela:  tümü | bugün
  • ilginç bir gerçek.

bugün toplumda onlarla eşit haklara sahip olan ve "abduhamid'in soyundan geliyorum" deyip orda burda konuşmalar düzenleyen kadının ataları haremde lüks içinde üzüm yerken, beyaz yakalıların ataları, köylerinde sıcağın alnında, kötü beslenmekten dolayı karınlarında oluşmuş kurtcuklarla birlikte tarla sürüyorlardı.

bu gerçek psikolojik olarak bir eziklik yaratıyordur her halde.

.

aynı psikolojik ezikliği yarattığını düşündüğüm bir başka ilginç gerçek de, bugün amerika'da aynı haklara sahip olan zenciler ile beyazların durumu.

bundan bir kaç nesil önce, beyazların ataları, siyahların atalarını köle diye kullanıyordu. dedesi dedeni köle olarak kullanmış olan bir adamla aynı mekanda bulunmak.. ne kadar da garip.
  • sanirim beyaz yakalilarin atalarinin problemi. cahillik aklananilecek bir sey degildir.
  • bence şu anda da abdülhamid’in torunuyum diye gezen arkadaş cahil bir köylü. devran dönmüş bence.
  • ona bakarsanız, türkiye'nin en büyük holdinglerinden ikisinin kurucularından birisi bakkal, diğeri hamaldı. işte, türkiye cumhuriyetinin en büyük mirası budur.
  • ilk olarak sözüne güvendiğimiz bir büyüğümüz demiş ki '' köylü milletin efendisidir!''

yaz bir kenara bunu.

ikinci olarak ise, cehalet kişinin kendi sorumluluğundadır. ne anne babanın, ne atanın, nenenin cehaleti mirastır sana. kalıtımsal olmadığı gibi çözümü çok basittir dostum. sen seçersin cahil ya da aydın olmayı. o yüzden, eğit kendini dostum. eğit ki rezil olma. eğit ki birkaç favladın uğruna gelip burada büyük analiz yapmışsın tavırlarına bürünme. yapma.
  • "bu nasıl tespit lan" dediğim başlık.

sonuçta hepimizin atası mağara adamı.

yazar bu tespitiyle ne yapmak nereye varmak istemektedir.