şükela:  tümü | bugün soru sor
  • önceden haber alarak hazırlık yapmam gereken gün. cc ye beni de koyun allahsızlar.
  • tr'de çıkmaz ayın çarşambası.

beyaz yakalıların isyan edebilmesi için öncelikle etik ve güçlü bir organizasyon (bkz: mesleki örgütlenme) (bkz: ahilik sistemi) ihtiyacı var. gerçek bir meritokrasinin söz konusu olmadığı bir algıda mesleki olarak çöplük olup mail mühendisliği ve süslenme ile vakit geçiren niteliksiz insanların (kusura bakmayın) kendi aralarında bir örgütlenmenin söz konusu olması mümkün değil. bir logaritma cetveli kadar kesin ve net bir biçimde önceden planlanmış bir hayatın içinde kayıp giden insanların en büyük derdi belli bir tarihte evlenip, ev alıp 40 küsur yaşında emekli olmak. bu insanlar mı isyan edecek, başından tırnağına yozlaşmış insanların isyan etmesi için sebep nedir ki? facebook'ta yeterince atatürk resmi paylaşmıyorlar mı, nelerine yetmiyor? kendi yarattığı yalanların içinde boğulan bir kitle söz konusu, yozlaşmanın ta kendisi zaten beyaz yakalı olmaktır (idealist insanlar ki genellikle dalga konusu olurlar, beni affetsinler, onları düşünerek yazmıyorum elbet).

iktidar yalakası bir adamdan nitelik açısından zerre farkı olmayan bir insanın sırf taraftarlık hissiyle kendini ortalama üzeri sanmasının kendisi bile yerden yere vurmak için yeterli bir konu. isyan demek ahlak demektir, bir şey uğruna isyan edersin, bir hayali yaşatmak için didinmeyen, inandığı idealleri olmayan, uzun vadede değerli olup kısa vadede para getirmeyen her şeyi hakir gören üretken olmayan tüketici kitlesi neye neden isyan etsin ki? ancak ışıkları yakıp söndürür, isyan buysa e abicim herkes facebook'ta twitter'da isyan etmiyor mu zaten?

ülkemizdeki beyaz yakalı orta sınıf kişiliksizdir, kişiliği yoktur, omurgasız demiyorum, sadece varoluşuna dair birçok problem varken bu insanların isyan edeceği günün hesabının yapılması anlamsız. usta ve çırak arasındaki ahlak, ofis ortamında yok, bunun yerine tanıdık, adam kayırma, işten kaytarma, ofis oyunları var. bu adamlar isyan edecekse önce kendilerine, kendi varlıklarına isyan etmeli, aynaya bakıp suratlarına tükürmeliler, "ben niye varım, neden yalanım" diye yere göğe haykırmalılar, ha o gün gelirse elbet bir isyan söz konusudur.
  • işte o kutlu günü bekliyorum. ilk direniş çığlıkları maslak ve leventten yükselecek, beyaz yakalılar oluk oluk taksime doğru akarken soslu fıstığımı alıp onları ibb'nin şehir kameralarından izlemeyi düşünüyorum. bunun benzerini gezi parkında yaşadık ama gezideki kitle karışık bir kitleydi. bu dediğim olay sadece beyaz yakalıların isyan etmesi. tasmalı birer köle olmaktan vazgeçip devrim yapmaları gibi düşünebiliriz.
  • her gün mesai yapan, mesai ücreti istemeyen, taksi parasını şirkete kitlediğinde mutlu olan fakat gece 12'ye kadar neden çalışmak zorunda olduğu hakkında hiç düşünmeyen, starbaks'ta konserde sergide statu kazandığına ikna olmuş, örgütlenmeye yaklaşımı "ne işe yarayacak ki moruk" şeklinde olan, sendikaya girdiği için işten atılanlarla ilgili haber gördüğünde "yav girmeyiversin onlar da" diyecek kadar tıynetsiz, ev alabilmek için 20 yıl aralıksız çalışmayı sorun etmeyecek bir güruh için hiç gelmeyecek gündür.
  • denmiş ki "bazıları beyaz yakalıları aşağılayarak olası bir isyanı engelliyor, peh !" (bok çukuruna batırıyor diyordu da neyse),

(bkz: beyaz yakalıların isyan edeceği gün/#50139113) konuyla ilgili nefret suçları da beş maddeyle özetlenmiş;

1. etik örgütlenme
    2. süslenme ile vakit geçiren niteliksiz insan
    3. facebook atatürk resmi
    4. beyaz yakalı kişiliksiz orta sınıf
    5. aynaya bakıp suratlarına tükürmeli

sevgili beyaz yakalı (o kendisini biliyor, idealist insanlar konu dışıdır),

1) sokaktaki simitçiyi isyan etmediği ve mevcut iktidara oy verdiği için yerden yere vuruyorsun,

2) mevcut iktidarın kucağına oturmuş emekçi işçi sınıfı (lümpen bile olsa hatta) zorla (yemek kartlarını elinden alma, işinden tehdit etme, fişleme) meydanlara götürüldüğünde "anadolu çomarı" demekten geri kalmıyorsun,

3) köylünün yaşamını kazandığı tarım arazileri birer birer fabrikalara dönüştürülüyor, köylü de bir şekilde yaşamak için kendine çizilen kaderle anlaşmaya çalışınca "çomar" oluyor, köylüyü itin götüne sokuyorsun,

4) facebook profillerinde atatürk resmi koyup daha altı oku doğru dürüst izah edemeyecek insanlar "aydın", ama zorla cehalete sürülmüş, kasten iktidar tarafından cahil bırakılmış ve lümpenleştirilmiş halk kitlelerini "cahil" olmakla suçluyorsun,

5) en büyük tartışman "öğretmen maaşı", çünkü öğretmen yatıyor, sen çalışıyorsun, gelecek özgür nesilleri bilgiyle ve eğitimle özgürleştirecek insanların maaşındaki küçük bir artma, senin tüm varoluşunu oturttuğun orta sınıf ahlakını tehlikeye atıyor,

şimdi sen söyle eleştirinin dozajı nereden kaçmış acaba? yukarıda demiştim ki "beyaz yakalının ahlakı eksik, mesleki örgütlenmesi yok çünkü beyaz yakalılar tüketici sınıfını oluşturuyor", neden demiştim, çünkü mesleğine tutunan bir kitlenin içinde ahlaki kodlar doğal olarak oluşur, ayrıca örgütlenirler, ve ayrıca bu onları nitelikli kılar. sabahtan akşama kadar mail atıp ofis politikalarıyla uğraşan kurumsal bir köle ile iktidarın işlevsizleştirdiği lümpen bir işçi arasında hiçbir fark yoktur, o halde "aman bunlar da çok cahilmiş, peh..." deme hakkını sana veren kim? söyleyeyim, seni oraya yerleştiren sistemin ta kendisi, sadece edindiğin ve hiçbir mesleki sertifikasyon değeri olmayan o diploma, sınıfsal algı farkını sende yaratanın özü gene iktidar.

yanlış mı demişim, sabah akşam insanları yerden yere vurup "önemli" bir kitle olduğu sanrısıyla yaşayanların idealist olabildikleri gün, evet beyaz yakalılar için isyanın umut ışığı söz konusudur. fakat "iyi maaş alıyorum, evleneyim, ev alayım, yazlık" döngüsüne sahip ve sadece bunlardan ötürü böbürlenen bir köle için isyan söz konusu değil.

isyanı nereye oturtacaksın? ne üzerine, hangi ahlaki kodlara dayanarak isyan edeceksin, bunlar belirsizken isyanın belirli olması mümkün değil ki.

evet bu ülkede beyaz yakalı için olmayan gündür, idealist değerlerin ve ahlakın olmadığı hiçbir kitle için isyan söz konusu olamaz.
  • (bkz: güldüm piç)
    kim isyan edecek lan, daha köle olduklarının bile farkında değiller. mavi yakaların yalandan bile olsa sendikaları var. beyaz salaklar fiziksel olarak biraz daha az yorulup biraz daha çok kazandıkları için komple teslim etmişler ipleri, farkındalık filan hak getire. cumartesi pazar mesaisiz mesaisiz çalışsın mallar, bırakın.
    imza: tembel teneke.
  • ikinci bir fransız devrimi kıvamında olacaktır.
  • hepsinin tası tarağı toplayıp ege'ye küçük bir sahil kasabasına yerleşeceği gündür.
  • maaşlarına yüzde on'luk bir artış ile mum gibi olacakları gündür.