şükela:  tümü | bugün soru sor
 • grigory s. petrov'un finlandiya'nın kuruluşunu ve bataklıklar ülkesinden nasıl beyaz zambaklar ülkesine dönüştüğünü anlattığı değişik bir kitap.

  1920'li yıllarda yazılmış. bir nevi toplumsal dayanışma gösterisi. snelman adlı finli bir aydının toplumun bütün dilimlerini asker, öğretmen, mühendis demeden harekete geçirmesini ve bügünkü fin ülkesinin, kültürü, sanayisi ve eğitimiyle nasıl kurulduğunu anlatmakta.

  didaktik ve otoriter bir dil, biraz da "üçüncü dünyaya örnek olsun" anlayışı hem kitaba hem çeviriye hem yayıncıya hakim olsa da naif bir kaynak olarak iskandinav kardeşlerimizin tarihi hakkında bizi haberdar eden yerli malzemeyi ve isimleri hatırlatan okuması kolay bir eser.
 • 1920 lerin baslarinda; devrimden aldiklari gazla; topyekun uzerlerine gelen ruslari -yani kizil orduyu- ingiltere, fransa ve almanya gibi devletlerin destegi ile guc bela yenebilen milliyetci finlandiyalilarin, aldiklari gazin etkisi ile kaleme aldirdiklari
  "ne guzeldir finli olmak" ve "vazgectim yazdan bahardan finli olmak bana yeter" konulu komik ve unlu eser;

  bu adamlarin 7 milyon nufuslari, geyik, kereste ve zambaktan baska hic bir katma deger yaratmayan - o zamanlarda tabi - gubidik ekonomileri ile 1940 yilinda bu sefer uzerlerine daha da guclu gelen ruslari -kizil orduyu- bir daha yenmeleri ve akabinde nokia gibi dunya olceginde it-telekom sirketleri kurmalarinda; yine gubidik olarak tanimlanabilecek bu kitaptan aldiklari gazin etkisi var midir yok mudur iste bu da "beyaz zambaklar ulkesi", "ren geyikleri" ve "finliler" uzerine tartisilabilecek diger bir konudur

  (bkz: suomi)
 • 1950'lerin ikinci yarısında, türk aydınlarının, özellikle de genç subayların en çok okuduğu kitap. 27 mayıs'ın faillerinden biri, en azından teşvikçisi.
 • sözkonusu kitabın hayat yayınları versiyonunda berbat bir kapak tasarımı, neredeyse okunmayan -turuncu üzerine gri- "bir milletin uyanışı" mottosu, ve "özdeşleşin ulan" anlamında üzerinde beyaz zambaklar bulunan bir türkiye haritası mevcuttur, daha önceden kitabın varlığını bilmeyenin anlamaması için yapılmıştır sanırım.
 • atatürk'ün askerlere tavsiye ettiği söylenir bizzat finlandiyalılar tarafından.
  http://www.helsinginsanomat.fi/…ticle/1101978058628
 • bir avuc aydinin aslinda isteseler ve cabalasalar neleri basaracagini gosteren kitap. zira trenin on vagonunda bulunan onderler halki geri kalmisliktan kurtarmak icin seferberlik ilan ediyor ve uygarlik mucadelesi baslatiyor. her calismanin sonunda elde edilen basari gibi insanliga, dayanismaya, ruh birligine ve insanlik onuruna ornek teskil eden bir son kendini gosteriyor.
 • hasip ahmet aytuna'nın 1976 yılında ilk basımı yapılan çevirisi akzambaklar ülkesi finlandiya'da ismiyle basılmıştır...
 • halk gücüyle kalkınmaya çok güzel bir örnektir. kısa sürede pek çok dile çevrilerek dünyanın her tarafına yayılmıştır. snelman halka hitaben yaptığı konuşmalarda osmanlı'yı muasır medeniyete örnek gösterir.
 • okullarında okutulmasına rağmen; emrindeki astlarına, " fantastik küfür edeyim bak nasıl akıllarında kalıcak bu ipnalar ancak bundan anlar" mantığı ile hareket eden tsk da iyi anlaşılamamış pek uygulanmamış kitap. ayrıca kitapta futbola da dokundurulmuştur kanımca ayıp edilmiştir.
  (bkz: petrov şaşırma sabrımızı taşırma)
  (bkz: çarşı petrova da karşı)