şükela:  tümü | bugün soru sor
 • devlet tarafından kurulan ilk kütüphanedir, 27 eylül 1882 tarihinde kurulmuştur. türkiye'de derleme yasasına göre kitap toplayan kütüphanelerden biridir*.
 • istediginiz kitaplari verme hiziyla sizi gozyaslari icinde birakabilen, bir yaziyi cdye cekmek istediginizde "bi dur bi otur, eleman yok simdi, yarin gel" denilebilen, fotograf cekmek gibi cabalara gayet net bir sekilde karsi cikan, hatta zaman zaman bilgisayar kullanılmina laf edilebilen, fakat aranan pek cok seyin bulunabildigi* kutuphane.
  ayrica yapis yapis yaz gunlerinde hep serin olan , hele bir de bahcesinde mola veriliyorsa tadindan yenmeyen mekan.
 • çalışanlarının kızılcık sopası ve falaka ile tanıştırılması gereken "kütüphane"

  parabellum: ben cumhuriyet'in 1931 senesini alabilir miyim?
  eleman 1: form doldurdunuz mu?
  para: evet buyrun.
  eleman 1:tamam ben arkadaşa iletirim, gelir birazdan.

  10 dakika sonra:
  para: pardon ben cumhuriyet'in 1931 senesini istemiştim.
  eleman 1: siz daha önce gelmiş miydiniz?
  para: e on dakika önce form verdim.
  eleman 1: hah tamam arkadaşa haber vereyim.

  10 dakika sonra arkadaş *depoya gider. parabellum heves ve heyecan dolu gözlerle bekleyiş içerisindedir. beş dakika sonra eleman iki depodan çıkar. elleri boştur. götüyle itina ile ısıttığı sandalyesine tekrar yerleşir.

  parabellum: ya ben 1931 senesi?
  eleman bir: tamam ben arkadaşa söyledim getirecek şimdi.
  para: e iyi bari.

  on dakika sonra üçüncü bir eleman sahnede yerini alır.
  parabellum mevzui bahs şahsa yaklaşır.
  para: pardon ben cumhuriyet 1931 senesini istemiştim ama...
  eleman üç: e ama bizim haberimiz yok ki!
  eleman bir*: al al istek formu burada!

  (bkz: ya sabir)

  (bkz: #8781642)
 • ankara'daki milli kütüphane gibi istanbul'un en büyük kitap ve bilgi birikimi olan kütüphanesi beyazıt devlet kütüphanesi'dir. beyazıt meydanında, istanbul üniversitesi, beyazıt camii ve sahaflar arasında, beyazıt meydanı'na bakan iki tarihi binada ilim, kültür, sanat araştırmalarıyla ilgilenen herkese hizmet veren kütüphane, özellikle osmanlı yakın tarihi ile pek çok bilgiyi bünyesinde barındırıyor.
  http://www.istanbul.gov.tr/default.aspx?pid=3175
 • turan emeksiz sokak. no:2-4 eminönü/istanbul adresinde bulunan, telefonu 0212 522 31 67, faksı ise 5261133 olan kütüphane.
 • (bkz: #10561565)
 • bünyesinde görme engelliler için kitap okuma ünitesini de bulunduran kütüphanedir.haftaiçi saat 17:00'a kadar açık olan bu birimde görme engelliler için sesli okuma yapılmakta.
  önerilen kitapların içinden birini seçerek, dilediğiniz zaman gelip, okuma odasında 20 dk. sesli kitap okuyorsunuz, bu işlem, aldığınız kitabı bitirene kadar uygun gördüğünüz gün ve saatler içinde devam ediyor.alınan kitabın aynı kişi tarafından okunup,bitirilmesi ise dinleyen açısından çok önemli.bunun için bir spiker diksiyonuna filan sahip olmaya gerek yok.zaten okumada yapılan hatalar bengü hanım tarafından bir program vasıtasıyla ve hata yapılan yeri tekrar okumak suretiyle anında kurtarılıyor.

  bilgi için;

  0212 522 31 67 - 126'yı tuşlayıp sorularınızı bengü hanım'a yönlendirebilirsiniz.
 • beyazıt cami'yle, istanbul üniversitesi'nin hemen arasındadır.
 • tarih araştırmacıları için verimli olduğunu söylemek mümkün. zira yeni yayınları bulmak imkansız.
  öyle bir ortamda yıllarca çalışmış olmanın getirdiği bir soğukluk ve solgunluktan olsa gerek çalışanlarını suratsız olarak nitelendirebilirsiniz. fakat önyargılı olmamak lazım. güleryüzlü bir iletişim kurduğunuzda şaşırtacak derecede iyi olduklarını farkedersiniz.
  güncel yayınlar için yeterli olmamakla birlikte, kapsamlı bir kütüphanedir.