şükela:  tümü | bugün soru sor
 • istanbul'daki en büyük hamam olması nedeni ile hamam-ı kebir ve patrona halil isyanı'nın çıkış noktası olduğu için de patrona halil hamamı olarak da bilinen beyazıt hamamı, sultan ikinci bayezit tarafından 1501-1506 yılları arasında yaptırmış olduğu külliyenin bir parçası olarak inşa edilmiştir.

  roma sarayının zafer takı gibi bir çok roma ve bizans kalıntılarının temel taşı olarak kullanıldığı hamamda yapılmakta olan restorasyon ile bu parçalar gün ışığına çıkarılmaya devam etmektedir.

  hamamın erkekler girişi eski divan yolu olan ordu caddesi'nde, kadınlar girişi ise kimyager derviş paşa sokağı'nda, hasan paşa medresesi'nin hemen yanında bulunmaktadır. 1930'lu yıllarda hamamın kapanmasının ardından depo olarak kullanılan yapı günümüze kadar oldukça hasar görmüştür. oluşan kot farkı nedeni ile arka cephesi yer altında kalan hamamın bugün tamamı toprak altından çıkarılmış vaziyettedir. fakat buna rağmen uzmanlar halen zeminin olması gereken düzeyden 2-2,5 metre daha yüksek olduğunu söylemektedirler, bundan dolayı da kazı çalışmaları titizlikle sürdürülmektedir.

  hamamın arka bölümünde kalan küçük kubbeler, toprak altında kalması nedeni ile çökmüş ve hasar görmüştür. restorasyon çalışmaları ile gün ışığına çıkan kubbeler aslına uygun bir şekilde onarılmıştır.

  hamamın arka bölümü altında dev bir bakır kazanın bulunduğu su deposudur. kazılar ile çıkarılmış olan bu dev kazanın üzeri sergilenebilmesi amacı ile cam ile kaplanmıştır. söz konusu kazan dış cephede yakılan fırın ile ısınmakta ve depodaki suyu ısıtmaktadır. depoya su ise derinliği yaklaşık 20 metreyi bulan kuyudan sağlanmaktadır. restorasyon öncesi tamamı çöp ile dolmuş vaziyette bulunan kuyunun tamamı toprak altında kalmıştır. bugün çöplerin 3/4'ü temizlenmiş olan kuyunun 1.5 metrelik kısmı indirelen kotla birlikte toprak altından çıkmış, çalışmalar sonunda zeminin orijinal kota indirilmesi ile 2.5, 3 metresinin gün ışığına çıkması beklenmektedir.

  istanbul üniversitesi tarafından restore edilmekte olan hamam önceleri planetaryum olarak kullanılması planlansa da restorasyonun ardından sergi salonu olarak kullanılması düşünülmektedir.

  bugün restorasyonu yapan mimar ile içini ve çevresini dolaşmış olduğum tarihi hamam gerek tarihi ile, gerek altında yer alan bizans ve roma kalıntıları ile beni büyülemiştir.
 • restorasyonundan sonra prof.dr.nurhan atasoy'un yoğun çalışmaları ve istanbul üniversitesi'nin de katkılarıyla hamam müzesi haline getirilen yapı.patrona halil isyanı burada planlandığından patrona hamamı diye de bilinir.nevşehirli ibrahim paşa'nın kethüdasına bir isyan çıkacağı yönünde gelen istihbarat sonucu yönetim o dönem kahvehaneler vs. halkın bir araya geldiği ne kadar yer varsa gözetim altına almış,ancak nedense hamamları akıl edememiştir.

  açılış tarihi olan 26 mayıs salı saat 19.30'da sadece davetlilere,ertesi günden itibaren herkese açık olacak.tarihin arka odası'nda sık sık bahsedildi zaten.

  https://youtu.be/k4-j3kpxw_w?t=3m18s

  http://muzeyum.istanbul.edu.tr/?page_id=6591
 • hemen yaninda külhan sokak bulunur. bu sokakta hamamin firini bulunur. hamam buradan isitilir. biz napmisiz? bu firini cafe yapmisiz. tam firinin onune sandalye filan atmislar. alisan esliginde çay iciyosun.
  allah belanizi versin