şükela:  tümü | bugün
  • tarafima saskinliklar vermis olan bagliliktir. eminönü veya aksaray olsa neyse de fatih ne alaka? dedirtmistir. taksim'in aksaraya bagli olmasi gibi bir sey.

edit: yook artik eminönü ve aksaray da fatih'e bagliymis. e olm kumkapi da fatih'e bagli.
  • göktürk'ün eyüp'e bağlı olması kadar şaşırtan değildir.
  • eminönü ve aksaray da fatih belediyesine bağlıdır

edit : fatih belediyesi yarımadadır. görselle destek https://goo.gl/aysbwv
  • bir’ arda turan’ın başakşehire bağlı olması kadar ilginç değildir.
  • istanbulda aksaray ve eminönü diye ilçeler olmadığını öğrense beyninden vurulmuşa dönecek birisi için şaşırılması normal durum.
    ayrıca eyüp belediyesinin karadenize sınırı vardır.
  • istanbul'un aslında o kadar da fazla ilçesi olmaması sebebiyle ilçe sanılan nice yer de aslında ilçe değildir. ilçe sanılan çoğu yer aslında fatih, beyoğlu, beşiktaş ve şişli'ye bağlıdır. dolayısıyla pek de garip olmayan durum.
  • samatya ve kocamustafapaşa'nın fatih'e bağlı olması kadar şaşırtıcı değildir. zira doğum yerim olan eminönü eskiden ilçe idi ve laleli ile beyazıt, eminönü ilçe sınırları içerisindeydi.
  • sur içi komple fatih oldu.
    patrikliğin bu konuda çok mutlu olduğu söyleniyordu bir ara ama sanırım şehir efsanesiydi.

eski eminönü belediye başkanı lütfi kibiroğlunu da rahmetle analım bu vesileyle...
  • istanbul 2010 avrupa kültür başkenti etkinlikleri öncesinde yapılan değişiklikle bir yukarıda da söylendiği gibi sur içi belediyeleri fatih çatısı altında birleştirildi. böylece unesco'nun dünya miras listesinde yer alan istanbul'un tarihi alanları da yönetim planında tek bir belediyenin yetkisi altında kalmış oldu sanıyorum asıl amaçlardan biri de buydu. hatta yamulmuyorsam yönetim planının 2011 yılında tamamlanmış olması lazım. böylelikle tarihi yarımada için her türlü planlama çalışmalarının daha etkin biçimde yapılabilmesinin bürokratik engelleri ortadan kalktı. (ne yaptılar derseniz, fatih belediyesi için söyleyecek pek iyi şeylerim yok.)

tabii bu değişikliğin kent tarihinden götürüsü, değişen mahalle ve sokak isimlerinin artık tarihi kayıtlarla eşleşmemesi nedeni ile eğer bu değişimin kayıtları iyi tutulmazsa kent tarihinde bilgi kaybı olacağı kesin. (kırk yıllık kirmasti mahallesi'nin ali kuşçu mahallesi olması gibi)