153 entry daha
  • bu aralar beyblade hayranlığım daha da arttığı için bir girdi daha yazmaya karar verdim. öncelikle orijinal seri 3 sezondan oluşuyor. bizim nesilin (90'lar nesli diyelim) bildiği ve sokaklarda oynadığı seri bunlar. nedir bu 3 sezon? 1.sezon beyblade, 2.sezon v-force ve 3. sezon da g revolution diye geçer. bunları açıklıyorum çünkü geçenlerde kai'nin videosunun altına atılmış bir yorumda kai, gingka mı diye bir soru gördüm. hayır gink beyblade metal serisinin ana karakteri. daha sonra da burst sezonu çıkmış ama hiç bilmiyorum onu. neyse efenim. işte ana konu hepinizin bildiği gibi takao (tyson) adındaki ana karakterin arkadaşlarıyla katıldığı beyblade turnuvaları ve yeri geldiğinde dünyaya zarar verebilecek kişileri engellemeye çalıştıkları bir çizgi film/anime. (biliyorum ikisi farklı şeyler ama benim için her şey çizgi film üzgünüm. )
    televizyonda izledikten sonra bu beyblade denen şeyleri alıp arkadaşlarla oynamak inanılmaz eğlenceliydi. az mı beyblade kırdık, parçaladık. neyse seriye dönersek, bence en iyi sezonu g - revolution sonra ilk sezon en son da v-force. v- force o kadar kötü ki yani bahsetmeye bile değmez. hem konu olarak hem de çizimler olarak inanılmaz kötü bir seri ama hakkını yemeyeyim beybladeler ilk sezondakine oranla güzeller. son sezon ise beybladeler anlamında arşa çıkmışlar bence. enginer gear teknolojisi vs. derken beybladelerin özellikleri de performansı da artmış.
    şimdi bir de karakterler üzerinden eleştireceğim bazı konular var. şimdi ilk sezonda her karşılaştığımız rakip karşılaşana kadar en güçlü rakip oluyor. işte mesela çin takımı, amerikan takımı, avrupa takımı, rus takımı güç sıralamaları artarak gidiyor. şimdi bu saydığım takımların karakterleri hemen hemen tamamen son sezonda da var. (bir iki eksik var tabi) ama son sezona geldiğimizde bu yeni karakterlere yer açmak için bu insanlar inanılmaz zayıf gösterilmiş. mesela amerikan takımının kaptanı micheal var, eleman son sezon öyle bir zayıflatılmış ki, hatta kullandığı beyblade bile çok saçma bir beybladeti. oysa ilk sezon kullandığı beyblade'in bir havası vardı. aynı şekilde avrupa takımından robert. bu elemanı maç yaparken görmedik son sezonda ama öğreniyoruz ki elemelerde elenmişler. (hile ile tabi). yani yeni gelen karakterlerin gücünü göstermek için eskileri zayıflatmak bence hoş olmamış. diğer bir ileştirim de kai üzerine. bence kai serideki en güçlü beybladeci. bu elemanı da 2. sezon inanılmaz zayıf gösterdiler. son sezon gerçek gücünü görüyoruz ama o ikinci sezon neydi öyle? daha yazacak çok şey var da yani ksaca bunları yazmak istedim. zaten 20 senelik seri bunları bu kadar da kafaya takmamak lazım.
  • ilk 3 sezonu adeta bir dizi niteliğinde olan, çocukken şu intro televizyonda başlayınca sevinçten yataktan yatağa zıpladığım, çizgi filmden fazlası..

o kadar güzeldi ki, herkes kendi evinde izler ve izledikten sonra beyblade'ini alıp sokağa çıkardı. futbolda mahalle maçı diye bir olay vardı ya hani, beyblade o kadar çok sevilmeye başlamıştı ki, bunun için bile mahalle maçları başlamıştı. en sağlam beyblade'i olan takımın kaptanı olurdu ve diğer mahallelere giderek beyblade turnuvaları düzenlerdik, stratejiyi bu oyuncak/çizgi film ile öğrenen bir nesildik resmen, beyblade'ine jilet takmaya çalışan bile vardı.. *

merhamet, dostluk gibi güzel şeyleri hep bu çizgi film sayesinde öğrenmişizdir. ulan çocukken şöyle bir sahne izlediğini ve o masum aklında ne gibi şeylerin canlandığını hayal edebiliyor musun ? sırf şu sahne bile, günümüzdeki çoğu türk dizisinin tüm sezonlarından daha kalitelidir.

en sevdiğim karakter ozuma'ydı..
hesabın var mı? giriş yap