şükela:  tümü | bugün
 • link

  toplum içerisinde gezerken maskesini takıp hem kendisini hem de içerisinde yaşadığı toplumu korumaya çalışan bir kadıncağıza, tepeden bakar bir dille konuşup maskesini çıkartan, üstüne bir de kendisiyle çelişip o maskenin iç tarafında verilen nefesle enfekte bir sıvı birikebileceğini kabul ederek “medikal çöp yok nereye atacaksın” diyerek kadının iyice üzerine giden bir garip doktordur.
  kadın da hiç sesini çıkarmadan dinledi garibim. ben olsam bi maske de ona önerirdim.
  yahu arkadaş anlayın şunu toplulukta maske takmak elzem, belki de kendini koruyabilmenin en önemli yolu, el yıkamayla toplum içerisinde virüsten korunmanın ne alakası var, sen elini yıkarsın başkası yıkamaz bitti gitti aldın virüsü, o arada bir de ağzına burnuna dokunursan kaptın. üstelik herkesin elini yıkadığına emin olduğun bir metroda bile maske seni veya çevrendekileri, kısa mesafeden hava yoluyla bulaşma riski çok yüksek olan bu virüse karşı olabildiğince korur.
  bir de kelle paçaya karşıymış, kimse sana zorla kelle paça yedirmiyor * içerisindeki kolajenin bağışıklık sistemini güçlendirebileceği söyleniyor sadece.
  gargara da öyle, ağız geniz hijyeni için bir önlem zira virüsün alkali ortamda daha az tutunabildiği biliniyor.
  insanlara toplu taşımada sadece el yıkayarak henüz aşısı olmayan bu virüsten korunabileceklerini söylemek yerine, yapabilenlerin kendilerini toplumdan izole etmelerini önermelisin, işe gitmek zorunda olan ve toplu taşıma kullanmak zorunda kalan insanlara maske takmayın demek onları virüse karşı korumasız hale getirmek demektir.
  başkaları açısından hayati derecede önemli bir konuda etrafa nasihat dağıtırken bu ne rehavet böyle.
  ülkeler virüsten kırılırken “aslında biz hep virüslerle yaşadık korkmaya gerek yok” benzeri açıklamalar bu açıklamaya inanıp önlem almayacak insanları tehlikeye atıyor.
  el yıkama, kol içine aksırma, kolonya, iki nakarat şarkı vs bunlar zaten insanların bu süreçte her gün duyup uyguladıkları artık bilinen şeyler, sen bunları öne sürerek maske takmayın, virüslerden o kadar da korkmayın salın çayıra dersen üstelik bunu videoyla milyonların izleyeceği bir yolla yaparsan toplum sağlığını asıl o zaman tehlikeye atarsın.
 • hastalığın etkilerinin azaldığı bölgelerde maske kullanımının sıklığı göze çarpmaktadır.
  “maskeyi sadece hastalar takmalıdır” kadar saçma bir tavsiye olamaz, maske hastalığı yaymamak için kullanıldığı gibi onu kapmamak için de kullanılır, hastanelerde hasta olan olmayan herkes neden maske takıyor, çünkü hastalığa yakalanmış bireylerle yakın etkileşim var,
  peki toplu taşımada hasta olduğunu bilmediğimiz kişilerle kurduğumuz yakın etkileşimde bizi ne koruyacak, ya da hasta olduğumuzun farkında değilken maske takmazsak diğer bireyleri nasıl koruyacağız.
  toplu taşıma gibi, insanların olabilecek en yakın mesafede etkileşim içerisinde oldukları bir ortamda maske takmayıp nerede maske takacak bu insanlar.
  tanım; maske kullanımının önemini küçümseyen doktordur.