• adamın aptalı doktor, doktorun aptalı beyin cerrahı olur demişti bir beyin cerrahı.

beyin cerrahı dediğiniz adam/kadın hakikaten gökten gelmiş bir melek. her an teyakkuzda olması gereken acil müdahale mangası gibi takılmak zorunda... içemez dağıtamaz eli titreyemez... bu adamla/kadınla ne işim olur diyorsanız hepimiz bu kişinin önünde bir gün eğileceğiz çünkü fıtık...
  • maaş ve nöbet düzeni yüzündendir. yoksa beyin cerrahı olmak isteyen çok insan tanıyorum.

daha geçen sene bir arkadaşım beyin cerrahı asistanı olarak, sevilen de bir yerde asistanlığa başladı. ayda 15 nöbet tutuyordu bakın ve bunun içerisinde acil konsları, gece ameliyatları da var. üstelik daha ilk ayında bu yüklemeyle karşı karşıya kaldı.

biraz da kartopu-çığ meselesi. tercih edilmemeye başlandı mı asistan sayısı azalıyor, yeni gelecek asistanın yükü artıyor ve o da dayanamıyor. dolayısıyla kimse yazmıyor.

bir de maaş durumu var tabi. bu 15 nöbet tutan arkadaş evet fena olmayan bir para alıyor. fakat hiç nöbet tutmayan veya nöbeti nöbetten sayılmayan bazı bölümlerden sadece 3-4k fazla para alıyor. bunun da 5 yıl boyunca süreceğini düşünürseniz de akla mantığa uymuyor. bunun tek çıkar yolu cerrahları gerçekten paraya doyurmaktan geçiyor. yurtdışında cerrahi asistanlığın lobisi, torpili, ayrımcılığı dönerken bizde 45 puanla girilmesi bu yüzdendir.

not: cerrah olmak isteyen tusçu
  • ülke gerçeği.

lakin tus gibi bir sınavı şöyle değerlendirmek gerekir; bu sınav hekimlerin dermatoloji, plastik cerrahi, göz gibi uzmanlıkları kazanmak için girdikleri bir sınava dönüşmüştür. amaç bu bölümleri kazanmaktır. ülkenin en yüksek puanlı fakültelerinde en az 6 yıl eğitim görmüş bireylerin hekimlik becerileri tus gibi bir sınavla değerlendirilemez.

mesele, asistanların gördüğü mobbing ve yaşadıkları zor süreçler olarak ele alınmalıdır. yoksa adam zaten okulunu okumuş, istediği branş cerrahi ise tus puanı bu konuda önemli değildir.

edit: imla.
  • neredeyse birkaç net mi krkdkfkfkfdkdkd bilmiyorsan sallama be abicim bilmiyorsan sallama. ayrıca cerrahiyi şu an çoğu kişi istemiyor çünkü dehşet bir mobbing var ve iş yükü yüksek kazanç ise çöp. neden gitmek istesin bu şartlar altında bir doktor?
  • yine cahil cahil konuşmuşlar, bir kaç net yapanın girdiği bölümmüş, pıtırcıklar o sınavda barajı geçmek bile başarıdır rahat olun.
  • hahah başlığı açan yazar doktoorlar gibi iyi eğitimli kültürluler mobing yapmaz demiss sen birde gel bakalım diş hekimliği fakültesine mobing nedir nasıl yapılır arkana bakmadan kaçarsın. yapılıyor yapıldı kaç kere mobinge maruz kaldım sustum fakülteyi bitirebilmek için sirf!!! bilip bilmeden konusmayin. sonuç mu bitirdim ama hayatımın en kötü 6 yılını geçirdim evet. şimdi birde uzmanlık istiyorum orda da kidemlilerden hocalardan falan mobing göreceğim biliyorum çünkü bu bir bataklik
  • cildiyenin de cok ust siralarda oldugunu duymustum

not: tip doktoru degilim
  • ben beyin cerrahıyım dostlar.

beyinden tümör çıkaran, beyin kanaması geçiren insanların hayata tutunmasına vesile olan bizler tıp fakültesini bitirip üzerine 6 senelik ultra hardcore eğitim sonrası kendi güzel memleketimizde almanya’da asgari ücretli kadar maaş almayacaksak, olası bir malpraktis davasında tüm birikimimizi kaybetme veya hasta/yakınları tarafından saldırılma riskine maruz kalacaksak neden seçelim?

eğer bulunulan hastanede 2 beyin cerrahı varsa her ayın 15 günü, yoksa da 24-26 günü 24 saat boyunca çevre tüm ilçelerden kendi şahsi cep telefonumuzdan aranıp hasta danışılan bir branş beyin cerrahisi.(bkz: icapçı) karşılık olarak da 1000 tl ücret. parası pulu de değil mesele. evde hanımla oturup kafan rahat şekilde çay/kahve içemezsin. haftasonu icapçısın diye dışarı çıkamazsın. her ay en az 10 gece acil ameliyata gidersin. yukarıda dediğim gibi avrupa’daki asgari ücretli kadar para kazanamaz, sıradan vatandaş gibi “kafa rahat” yaşayamazsın.
    bu durumda yeni mezun arkadaşlar neden seçsin?
    1 haftadır devlet baba ödeme yapmıyor siye medikalciler malzeme tedariğini de durdurdu. ameliyatlar da durdu dolayısıyla.

bu kadar gerginliği bir ömür boyu neden çekelim?

şaşırtıcı değil yani. ben bile şu yaşımdan sonra yurt dışı hayalleri kuruyorum.

sad but true.

ileride tedavi olacak doktor bulamayacaksınız dostlarım…

edit:ayın 15 günü yerine haftanın 15 günü yazmışım. bi arkadaş uyardı, düzelttim, sevgiler :)
  • tus'ta barajı geçerek kazabilabilecek bir bölüm haline gelmiş beyin cerrahisi.
    (bkz: cash is king)
  • ülkedeki ezbere dayalı sistem ile başarılı olmuş insanların mobbing yapmayacağını düşünmek biraz yanlış olur, ezberleyerek öğrenemez, eğitilemezsiniz; bildiğinizi, gördüğünüzü direk aktarırsınız, daha da ileriye gidemezsiniz.
hesabın var mı? giriş yap