şükela:  tümü | bugün
 • ingilizcesi (bkz: brain freeze).

  dondurma baş ağrısı / ice-cream headache, soğuk uyarıcı baş ağrısı - cold-stimulus headache veya trigeminal headache de denebilir.

  bilimsel adı sphenopalatine ganglioneuralgia.

  dondurma ve çok soğuk içeceklerin hızlı tüketilince damarları ve sinirleri etkilemesiyle yaşanan kısa süreli acı verici durum.

  mekanizması tam olarak çözülmemiş, hakkında yeterli çalışma yok ama bazı teoriler var. gözlerin arkasında, beynin ortasında bulunan bir damarda kan akışının artmasıyla ağrı olduğunu düşünenler var, çünkü beyin donması hali azalınca bu damardaki kan akışı da azalıyormuş. trigeminal sinirin tetiklenmesiyle kafadaki damarların hızla daralıp genişlemesinin ağrı olarak algılandığını düşünenler var. beyin rahatsız olup bizi zorla durduruyor sanki. bu arada bazı insanlara bu hiç olmuyormuş, nedeni bilinmiyor.

  benim başıma bir kez gelmişti. temmuz ayında, 40 derece sıcakta, pamukkale'de güneşin altında gezip dolaşıp üstüne buzlu dondurma yemiştim. o zaman beyin donmasını da bilmiyorum, yıllar sonra öğreneceğim, beyin kanaması bu olsa gerek, ölüyorum galiba dedim. ağzımı açıp konuşamadım bile, bildiğim baş ağrısı değil, çok korkunç bir duyguydu. bir yerlere tutunup geçmesini bekledim. sonra düşününce dondurmadan olduğunu tahmin ettim ama çok geçti.

  (bkz: dondurma yerken yaşanan baş ağrısı)
 • bu instagram videosunda olan durum sanırım, aynısı kediler için de oluyor. kedi videosu
 • dondurma yedikten sonraki ağrıyla oluşan durumun beyine bir zararı yoktur. ağrının sebebi ise ağzın üstünde bulunan trigeminal sinirlerin uyarılmasından ya da sinüslere giren soğuk hava nedeniyle alnındaki damarların aniden daralmasından dolayıdır. fakat endişelenilecek bir durum yoktur çünkü bu ağrı yüzeyseldir çok kısa sürer.

  beyin cerrahları ameliyat sırasında beyin hasarını önlemek amacıyla beyni 18 dereceye kadar soğutur. siz buna dondurma yiyerek isteseniz de ulaşamazsınız.

  bunlardan bağımsız olarak beyin gerçekten donarsa, buz kristalleri tüm beyin hücrelerinizi paramparça eder ve ölürsünüz.