şükela:  tümü | bugün soru sor
  • gitmek mi zor, kalmak mı zor? bilemedim ki.
    her gördüğüm memleketin yaşı kemale ermiş kuşağı, şaşkınlık içerisinde beyin göçünü sorguluyor. e haliyle ben de bu duruma neden şaşırdıklarına şaşırıyorum.

hemen soruyu patlatıyorum;

bey amca memlekette şu anda genç işsizlik oranı kaç?
    son 15 yılda (pardon 16 yılda) eğitim sistemi kaç kez değiştirildi?
    gençlerin kişisel başarısının ve becerisinin bir önemi var mı?
    gençlerin iş kapma mücadelesinde kişisel beceri mi, kişisel bağlantılar mı belirleyici?
    öğrencisinden öğretmenine cezaevlerine tıkılmış olan onca insanın uğradığı haksız muamele hakkında ne düşünüyorsunuz?
    sahi, memlekette tutuklu gazeteci sayısı hakkında bir bilgisi olan var mı? en son sayı kaça çıktı?
    iktidara muhalif olanın, yaka paça edildiği bir memleketten gençlerin gidiyor olması neden şaşırtıcı ki?
  • yurt dışına çalışmaya gitmeyi düşünen bütün arkadaşlara bu videoyu gönderiyorum...

https://www.youtube.com/watch?v=npt3hqdruom
  • yıllar yıllar önce lisedeyken avusturya'da bir üniversitede hukuk fakültesini kazanmıştım. almancam yok ingilizcem yok ben bu dilleri öğrenemem diye gitmekten vazgeçmiştim. ne büyük salaklık etmişim şimdi daha iyi anlıyorum.

o zamanki danışmanım bana "türkiye'de iki-üç üniversitenin iki-üç fakültesinden başka okunacak bölüm yok" demişti. hani derler ya şimdiki aklım olsa şöyle yapardım vs...

şimdiki aklımla ingilizce öğrenmeye çalışıyorum. yakın zamanda (bkz: türkiye'den siktir olup gitmek) için. benim bu ülkeye katabileceğim bir değerim kalmadı, bu ülkeden alabileceğim bir değer de kalmadı. gitmek en iyisi, gerekirse ayakkabı boyacılığı yapayım en azından onurlu yaşarım.
  • sanki gitmek değil de gidebilmek zor diyerek, en kısa zamanda her isteyen muhalifin başarabilmesini dilediğim ve gerçekten başka bir seçeneğin olmaması durumu.