şükela:  tümü | bugün
  • beyin göçü yapmış yazarlar bilgilendirirse, yapmayı düşünenler için güzel bir bilgi kaynağı olur burası.
  • bedeninizi türkiye'de bırakın. biz onu ucuz iş gücü olarak kullanacağız.
  • türkiye'ye göçmeyin.
  • amerika'ya gitmeyin. ilk tercihiniz finlandiya olsun.
  • basligi acanin yapmak istedigi ile ters orantisi var. haberi yok kendisinin. ısin komigi de bu.
    ulke komple cahil amk.
  • geri dönmemek üzere gidiniz. hatta beni de yanınıza alınız. vatandaşlık veren ülke aramalarım belki son bulabilir böylece.
  • amerikan vatandaslıgınız veya bir amerikalı ile evliliginiz/ amerika'da hazır isiniz yoksa, okul için amerika tercih etmeyin. zira herkes okuyup okuyup geri dönüyor göç alımında ciddi zorluklar çıkartılmaya baslandıgı için. evlilik ile bile 1.5 seneyi buluyor green card alımı. bosuna zaman ve para tüketmeyin.

9 senedir amerikadayım. buraya benimle aynı zamanda gelen insanların yüzde 95'i geri gitmek zorunda kaldılar.
  • gocun anacim. mumkunse yarin gocun. onceliginiz bok gibi para kazanmaksa ve teknik becerileriniz varsa arap yarimadasina gidin. nasil olsa dusunce ozgurlugu bakimindan falan cok da farkli degil turkiye.

yok eger ben medeni bir ulkede yasamak isterim derseniz o zaman avrupa ya da amerikaya gidin. amerika'da bes sene yasadim ve suna emin olabilirsiniz turklere karsi on yargi kesinlikle avrupanin cogu yerinden daha azdir.

belcika, avusturya, hollanda gibi su aralar turk alerjisinin azdigi yerler ilk tercihiniz olmasin. almanya'da berlinde oylesine metropolitan bir hayat var ki fazla irkcilik sorunu yasamazsiniz. ama koln dusslefdorf gibi yerlerde biraz sikinti olabilir.

ıtalya, fransa, ıspanya nasildir bilmem. ama issizlik oralarda da aldi yurudu o yuzden harbi ihraclik bir beyniniz yoksa oralarda is bulmak zor olabilir.

amerikan sirketleri bu aralar cok zor calisma izni alabiliyor o yuzden genelde global subleerinden transfer yapiyorlar. eger amerika kapisini acik tutmak istiyorsaniz avrupada falan ise basvururken amerikan sirketlerine oncelik verin. yarin bir gun san fransisco falan gibi bir yere transfer olmus bulabilirsiniz kendinizi.

eger free lance calisiyor ya da uzaktan is goruyorsaniz kosta rika ya da panamaya tasinin evler ucuz, hayat ucuz, tropik cennet, demokratik yonetim. eger biraz daha guneye gideyim derseniz uruguay'in gocmenlik sartlarini arastirin. ayda 1000 dolar gelir garantiniz varsa kalici oturma izni alabiliyorsunuz. ınsani gelismislik listelerinde en ustlerde yer alan, pasaportuna hemen hic bir ulkenin vize uygulamadigi muhtesem bir ulke.

bu arada ihmal etmeden her sene green card basvurusu yapin
  • vücudun kalan kısmı da birlikte götürülmeli; gerekecek.