• yeterli imkanlar ve değerin verilmediği beyinlerin göçmesi hainlik kategorisine girmez fakat eğitebileceği beyinlerin hakkını yiyenler çok rahat hain sayılabilir.
  • zeki insanlara değer verilmemesi hainlik olabilir mi?
    bir düşünelim:
    birey kendisini geliştiriyor kendisini ıspatlıyor
    elin adamı ondaki ışığı görüyor ve buna imkan sağlıyor, her şeyden önemlisi kişiye değer veriyor. bu adam hain olur mu?
    hastanede birlikte çalıştığım bir hocam vardı tıpta baya ilerlemiş alanında kıtaplar yazmış hatta amerika'da konferens vermiş kendisi.
    ama malesef türkiye de değeri bilinmiyor.
    arap ülkelerin birinde teklif geldi ama ben gitmem dedi.
    ve böyle birçok örnek vardır.
    durum bu.
    başkaları hakkında karar vermek kolaydır. tıpkı bu başlıkta olduğu gibi.
  • bir fide dahi uygun koşulları sağlamadığınız takdirde , gelişmeyecektir.akabinde gelişmeyen bir fideyi , mükemmel bir toprakla buluştursanız dahi , düzelmesi imkan dahilinde olmayacaktır.

ancak iyi şartlarda yetişmiş bir fideyi , görece kötü bir toprağa ektiğinizde , kaybınız birinci seçenekten çok daha az olacaktır.

çocuklara tablet dağıttık yine eğitimde bir gelişme sağlayamadık diyenlerin , yıllarca ingilizce dersi okutup öğretemeyenlerin , idrak etmek istemediği bir hakikat vardır.

eğitimde üzerimize düşeni yaptığımız varsayımı , külliyen gerçek dışıdır.

ve bu halin hainlik kisvesi altında sunulması , bir ölçüsüzlük örneğidir.

dünyanın bir yerinde bilim adına , sanat adına başarı kazanmış her türk , nerenin vatandaşı olursa olsun , bu ülkenin varlığına birliğine kast etmediği sürece bu ülkenin değerleridir.

tabi ki gönül ister ki bu ülkenin bayrağı altında bir gelişimin tarafı olsunlar , ancak onları eleştirmek veyahut onları bu gelişeme davet etmek için , bizimde en az onlar kadar başarılı olmamız elzemdir.

özetle : hain arayana kadar , alim arasa idik , beyin göçümüz değil , ilim gücümüz olur idi .
  • göçürecek kadar beyni olanlara saygı duyun.
  • yapma ya, bir tur kahpenin dolune bak sen, hainlikmis.

anam babam beni okutmak icin gece gunduz calissin, disinden tirnagindan arttirsin, ben keza yillarca kuduz gibi idealimin pesinden kosayim, calisayim cabalayayim ama hepsi bitip hazir olunca o isi yapabilecegim bir endustrisi olmasin memleketin, ne bilime ne sanata yatirim yapmasin ama hala "kıble ne taraf" , "gotume findik tanesi buyuklugunde yarrrak kacarsa orucum bozulur mu" filan gibi sorulara cevap arayan ulvi kurumlara butun kaynaklarini akitsin, baska bir memleket beni alsin gel desin, el ustunde tutsun, takdir etsin, hakkimi versin, beni mutlu etsin ama sen bir tur orospu cocugu gel bana hain de oyle mi ?

alla alla ya bak sen su ise.

tanim : agiz dolusu kufur ettiren tespit.
  • insan olarak aslında bilgiye ve deneyime açız. yeni şeyler öğrenmek ve yeni deneyimler kazanmak her bir birey için vazgeçilmez bir olgu.

bilgi çağındayız ve o bilgiyi almaya çalışıyoruz. o bilgi bazen bulunduğumuz yer de olmayabiliyor. yeni kültürler tanımak, yeni insanlarla tanışmak bir başka istek doğuruyor.

türkiye'deki çoğu başarılı start-up uygulamasının türkiye'den çıktığını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. hepsinin kökenine baktığınızda yurtdışında uygulanmış ve başarıya ulaşmış projeler.

kısacası yurtdışı deneyimlemek kişiye vizyon katar. o vizyonu kazandıktan sonra ülkesine daha inovatif bir birey olarak geri dönecektir.
  • gitmeyen kendine ihanet eder.
  • aylardır selamlaştığımız kadın geçen gün eşimle bizi durdurup erdoğan yüzünden pırıl pırıl çocuklar ülkeyi terketti dedi, biraz şok olduk sonra hersey çok güzel olacak dedik.

yer: fl miami
  • egittigin güvercine gökyüzünde özgürce takla atma izin vermezsen, o güvercin ilk fırsatta özgürce gökyüzünde taklalar atabileceği yerlere gider...
    bunun hainlikle alakası yoktur. emeğine karşılık saygı gördüğü, köstek olanların degil destek olanların bulunduğu bir ortam secimi kişisel özgürlüğüdür.
  • ithal araba, telefon, bilgisayar, beyaz eşya vsvsvs. kullanan sözde vatanseverin, daha iyi bir gelecek için türlü zorluklara katlanıp mücadele eden ve bunun için gerekirse herşeye sıfırdan başlamayı göze alan insanları vatan haini ilan etmesi.
hesabın var mı? giriş yap