şükela:  tümü | bugün
 • evin bey'inin herhangi bir bölgesinde zuhur eden kanama. bir de hanımın kanaması vardır 28 günde bir tekrarlar (bkz: ukte)
 • güneşin altında cok kaldıktan sonra; (bkz: guneş çarpması) olayı vukuu bulduğunda da gerçekleşebilir. kusma hissiyle birlikte gelebilir. mide bulantısı başladığında soğuk suyun altına girilmelidir.
  öldürebilir, sakat da bırakabilir fakat hiç bir şey olmaması ihtimali de vardır.
  bir de sehir efsanleri vardir, adamin biri* 73 küsur yasindaymis, cok spor yaparmis, at binermis, bütün gün basim agriyo demis, gecmeyince doktora gitmisler aa bi bakmislar beyin kanamasi...
 • beyne kan damlamasi sonucu gerceklesen olay. genelde basin biyerlere vurulmasi sonucu olur. mide bulantisi ve uyku bastirmasi en onemli belirtileridir.
 • (bkz: anevrizma)
 • yüksek tansiyon hastalarında, aniden tansiyon yükselmesinde vuku bulur. güneşte kalma, fazla alkol tüketimi, perhize dikkat etmeme gibi birçok nedenden olabilir. kısmi felce neden olur. erken farkedildiğinde ve müdahale hemen yapıldığında hafif atlatılabilir. ama devlet hastanesinde, aklı havada bir hemşirenin eline düşüldüğünde, sağlam gidilen hasteneden sedyeyle ibni sina'ya gidebilirsiniz.
 • burnunuzdan kan gelmesi gibi nedenlerle erken farkedilirse kurtulma sansizin yuksektir.
  ancak tum ic kanamalarda oldugu gibi gec farkedilirse, kurtulma sansi epey duser.
 • beyin kanamasi geciren bir hasta bayildiginda tokat atilirsa sayet oldurur.
 • tıp kitaplarında "bir insanın ömründe hissedebileceği en şiddetli baş ağrısı" olarak geçer, bu nedenle hastaneye gidildiğinde hastaya sorulan ilk soru "şu ana dek hissettiğiniz en şiddetli baş ağrısı mıydı?" şeklindedir.*

  kanama anında şiddetli mide bulantıları olur. beyin kanaması geçiren insanların %60'ı daha ilk anda hayatını kaybeder. geriye kalan %40'lık kesim ise çok çok çok şanslıdır.. kanamanın türüne, yayılmasına, anevrizma olup olmamasına bağlı olarak belirtileri değişir, aynen elde, bacakta, deri altındaki bir kanamada, morarmada olduğu gibi zaman içinde pıhtılaşma meydana gelir ve vücut bu pıhtılaşmayı zaman içinde onarır. ancak beyin, kapalı ve çok daha karmaşık bir sistem olduğundan bu iş bu kadar basit değildir. kanama sonrası bir iki gün pıhtılaşma meydana gelir, üç ila dokuzuncu gün arasında da bu pıhtılaşma vücut tarafından absorbe edilir. bu dönem çok sıkıntılıdır, şiddetli başağrıları olur, kabus gibidir. morfin bazlı ağrı kesiciler verilir. ateş yükselir, ara ara tansiyon çıkar. hastanın ağzı kurur. büyük karamsarlıklar içine girilebilir, agresifleşilebilir, hasta dengesiz konuşmalar, hareketler içine girebilir. endişelenmeyiniz.

  sanıldığı üzere her beyin kanaması anevrizma değildir. anjiyo, doppler ultrason ve tomografilerle hastalık takip edilir. bu süre içerisinde hasta kesinlikle hareket etmemelidir. tuvalete gidilmez, sürgülerle ördeklerle yataktan giderilir bu ihtiyaçlar. rezalettir evet.

  beyin kanamalarında stres ve sigara tetikleyici rol oynar. bu rahatsızlığı geçirenlerin stres dolu yaşamlarına geri dönüp sigara içmeye tekrar başlamasının roma yanarken keman çalmaktan pek farkı yoktur.
 • beyin kanaması sonrası çekilen tomografilerde anevrizma şüphesi meydana gelebilir. pıhtılaşma nedeniyle tomografi veya mr da anevrizma teşhisi koyulamayabilir bu nedenle iki hafta beklenerek yeni görüntülemeler alınabilir. bunun sonucunda anevrizma şüphesi netlik kazanır, duruma göre hasta ameliyata alınır.