şükela:  tümü | bugün
 • beynimi tırmalayan sorudur. efenim şimdi komple beyni bir bedenden ayırıp başka bir bedene aktarmaktan bahsediyoruz. bu arada o beyne sahip şahsın ölmeyeceği ne malum. yani bu beyni alıp sağlıklı bir vücuda başarılı bir şekilde naklettiklerini düşünelim. artık bu yeni beden gerçekte beyni alınmadan önce yaşayan insan mıdır? yoksa tüm hafızasıyla uyanan aslında yeni bir insan mıdır? nereden bilebiliriz ki o adamın beyni alındığında öldüğünü ya da ölmeden nakledildiğini?

  şimdi bu arkadaşın beyni olmadan nasıl bilinci var sorusu akıllara geliyor.
  link
 • aslında beyin nakli diye bir şey yoktur. tarif edilen şeyin adı total vücut nakli. beyin gerçek anlamda "son organ" dır. o öldüğünde vücut parçaları (örneğin karaciğer, kalp, böbrekler, kornealar vb) başka sağlıklı bir insan beyni yaşasın diye nakledilirler. bir kafayı başka bir vücuda naklederseniz o bilince yani beyne yeni bir vücut hediye etmiş olursunuz.

  teorik olarak mümkün ama pratikte henüz sinir anastamozları ve omurilik rejenerasyonu mekanizmaları konusunda ileri olmadığımızdan nörolojik açıdan fonksiyonsuz bir vücudunuz olur. yani eski beyni yeni omuriliğe bağlama konusunda henüz hiçbir ilerleme kaydedebilmiş değiliz. bırakın yeni beyni omuriliğe bağlamayı henüz bir omurilik kesisi veya hasarı geçirmiş bir sağlıklı bireyi bile tedavi edemiyoruz.

  dediğim gibi teorik olarak mümkündür. sinir sistemi rejenerasyon mekanizmalarını daha iyi anladığımızda fonksiyonel olarak da yapılabilecektir.

  bu arada etik sorunları da unutmayın. bu cerrahi mümkün olduğunda bir çok "vücudu yaşlanmış ancak beyin kapasitesi ve fonksiyonları normal olan yaşlı ve zengin insan" "çocuk vücutlarına" nakil isteyecek ve bu ne kadar etik olacak ? beyin ölümü olmuş olan çocukların vücutlarını hangi kurallarla yaşlılara nakledeceğiz? bu aslında imkanı olanlara yeni bir hayat veya belki de ölümsüzlük bahşetmek demektir.
 • kavanozdaki adam adli ilk turk bilim kurgu dizisi bunun uzerinedir.
 • olabilseydi, nakledilen beynin sahibi kimse, o olurdu. yani ölür, artık var olmazdı. beyin ölürse, bitti.