şükela:  tümü | bugün
 • yılmaz erdoğan'lı telsim reklâmıyla fazıl say + sertab erener'li garanti bankası reklâmını peşpeşe seyredince hasıl olan durum, sigara içenlerin geçirme riski daha fazla
 • tedavisi için (bkz: trawmatolog)
 • bir yerde okuduğuma göre, ön ve arkadan gelen darbelerden çok yan darbelerin daha fazla yol açtığı durum. yan darbelere dikkat iki lobunuz arasındaki bağlantılardaki kopma sizi geri dönülemez noktalara getirebilir.
 • bisikletten dusme gibi basit olaylarin bile sebep olabildigi, olaydan sonra 24 saat uyumamaniz, ve surekli bilincinizi ve gozlerinizin posizyonunu kontrol etmeniz gereken, ciddiye alinmazsa kotu sonuclar dogurabilecek saglik olayi.
 • 'beyin sarsıntısı bilinci kapatmıyor'

  insan beyni üzerine yeni bir araştıma yapıldı. araştırmayı yapan bilim insanları, sanılanın aksine beyin sarsıntısı geçiren hastaların bilinçlerini kaybetmediğini iddia etti.

  beyin sarsıntısı geçiren hastaların bitkisel hayata girdikleri ve bilinçlerinin minimum seviyeye indiği varsayımı hakkında yeni bir teori ortaya attı.

  bitkisel hayattaki hastaların bilinçlerinin kapalı olduğu inanışına karşı çıkan bir grup bilim insanı, bu konuda bir araştırma yaptı ve araştırmanın sonuçlarına göre, hastaların sanıldığının aksine bilinçlerinin yerinde olabileceğini iddia etti.

  cambridge üniversitesi çalışanlarından srivas chennu önderliğindeki ekip, beyin sarsıntısı geçiren 32 hasta ve sağlıklı 26 kişinin katıdığı bir araştırma yaptı. araştımada bu kişilerin beyin fonksiyonları edd elektrotları sayesinde detaylıca incelendi.

  deneye katılanlardan alınan sinyalleri ve beyinin bazı bölgelerini inceleyen araştırmacılar, beyin sarsıntısı geçiren kişiler üzerinde yapılan testler kapsamında bazı anormal sonuçlar elde etti.

  hastaların çoğunun bilincinin kapalı olduğu tespit edilmesine rağmen 3 hastanın, diğerlerinin aksine sağlıklı deneklere benzer tepkiler verdi.

  bu üç hastanın normal insanlardakine benzer tepkiler vermesi bilinçlerinin açık olabileceği iddialarını da beraberinde getrirdi.

  daha önce buna oldukça benzer bir araştırma yapılmış ve bu çalışma 2006 yılında ‘science’ isimli dergide yayınlanmıştı. bu test kapsamında da benzer bulgulara ulaşılmıştı.

  ntvmsnbc
 • kucukken iki arkadasim vardi. busra ve humeysa. humeysa'yi simdi hatirlayinca nefret ediyorum kendisinden. kucucuk yasinda fitne fesat pesinde kosan bir tipti. buyuyunce de fetullahci abla olmus zaten. o kafada bir kiz. feto'den de gorevden uzaklastirmamislar, hayret ettim. neyse. konumuz bu degil.

  bir gun ucumuz korebe oynamaya karar verdik. busra'nin gozlerini bagladik. oyun oynadigimiz yer de cukurlu bir balkonun kenari. ev yer seviyesinin altida ve balkonu da cukur vaziyette. yerden bir bucuk metre kadar asagida. nasil suursuzsak orda oynuyoruz. busra bizi bulayim derken gozu kapali bir sekilde bu balkona kaa ustu dustu. ben hemen annesine haber verdim, doktora gittiler filan. beyin sarsintisi gecirmis, bir kac gun sokaga cikmamisti. sonra o balkonlara bir daha cocuk dusmesin diye demir parmaklik yaptirdilar. busra mi? simdi cok iyi. akli basinda filan. yayinevi var. ceviri isleri filan da yapiyor. masallahi var. otuza yaklasti hala evlenmedi. oyle iste.
 • jiu jitsuya yeni başladığım dönemler. 3 aylık felanım. henüz kendimi korumayı öğrenememiştim. yeni başlamış bir çocukla eşleştik antreman maçı için. çocuk yeni ama mma felan yapmış ve boyu 1.90 var.

  başlayalı daha 10 saniye kadar oldu ki, bi an kafamda şimşekler çaktı. sol şakağıma diz yedim. (darbe o kadar sertti ki çocuğun dizi bile baya ağrımış) bi an sonra kendimi toparladım. buz felan getirdiler, kenarda oturup diğerlerini izlemeye başladım.

  bi an sonra kendimi dojo'da buldum. hoca bir şeyler anlatıyor. elimde buz var ve şakağıma tutuyorum. ama niye tutuyorum hiç bir fikrim yok. dojoya nasıl geldim, derste ne yaptık hiçbir şey hatırlamıyorum. darbe aldığımı hayal meyal hatırlıyorum ama nasıl oldu bilmiyorum. paniklemeye başladım. aldığım darbe beynime bir şeyler yapmış olmalıydı. ayağa kalkıp dolaşmaya başladım. hatırlamak için beynimi zorladım ama tüm çabalarım boşunaydı. hocanın yanına gittim ve durumu anlattım. hoca dedi giyin doktora gidelim. soyunma odasına gittim ve giyinmeye başladım.

  işin ilginç yanı kafam bomboş. iş, güç hiç bir sorunum yok. geçmiş ve gelecek kavramı benim için yok, sadece o an var. kendimi hayatımda hiç olmadığım kadar mutlu hissediyorum . o an farkına vardım ki biz zaten hep böyle mutluyuz aslında ama kendi zihnimiz buna engel oluyor.

  biraz sonra yavaş yavaş her şeyi geri hatırlamaya başladım. doktora gitmekten vazgeçtim. gece ateşim çıktı biraz ve sonraki bir kaç gün boyunca değişik bulantı gibi bir şeyler hissettim ama sonra hiçbir şey kalmadı.

  kısa süreli de olsa hafıza kaybı yaşamanın nasıl birşey olduğunu görmüş oldum. 1.5 sene geçti neredeyse hala jiu jitsu yapıyorum. ufak tefek sakatlıklar olsa da büyük bi olay yaşamadım. artık kendimi korumaya ekstra önem veriyorum. özellikle yeni başlamış deneyimsiz insanlar karşısında.

hesabın var mı? giriş yap