*

şükela:  tümü | bugün
 • bir tümörün beyne yerleşmiş olanı.

  kötü huylularda hiçbir zaman yeniden oluşması engellenemediği için kurtuluş olmadığı söylenir ne yazık ki.

  ortaya çıktıktan sonra zaman içerisinde kişinin vücudunun herhangi bir tarafına felç gelebilir, hafızası geriye dönüşler yapabilir, kişinin karakteri, davranışları ve hareketleri farklılık gösterebilir. radyoterapi ve kemoterapi çaresiz kalabilir...

  1993 yazında hayatımıza giren, babamı 1 yıl içerisinde bu hayattan alıp götüren orospuçocuğudur aynı zamanda...
 • aslında malign* olma olasılığı az olan, ancak benign* olsa bile beyindeki yerleşim yerine bağlı olarak ölüme neden olabilen illet.
 • beyin her tur hastaliga kar$i bagi$iklik/gecirmezlik sahibi olmasina ragmen, beyinde kotu hucre olu$umu yada beyne giden kandan bir $ekilde tumorlu hucre cikmasi $eklinde vuku bulur. bunu cogu zaman "blood-brain barrier" onler.

  her ne kadar beyin tumoru deyip gecsek de pek cok turu vardir ve her biri alakasizdir. bu yuzden yuksek uzmanlik ve special treatment gerektirir.

  http://www.brain-surgery.com/index.html
 • (bkz: üzer)
 • (bkz: duygu asena)
 • dayanılmaz baş ağrılarında sürünmenize, boğulmanıza sebep olan bela.
 • yumuşak doku olması sebebiyle mr görüntülemeyle tesbit edilebilen lanet olası rahatsızlık.
  çapı küçük ve kritik bir lokasyonda ise cyber knife veya gamma knife kullanılır, diğer durumda konformal radyoterapi ya da imrt ile tedavi edilir.
 • küçükken, 18 yaşına gelince bu tümöre sahip olacağımı ve çok geçmeden de öleceğimi düşünürdüm.. böyle düşünürdüm çünkü ben doğduğum sene ölen, 18 yaşındaki teyzem bu tümöre sahipmiş.. hep anlatılırdı bizim evde hastalık süreci.. ne kadar iyi biri olduğu da anlatılırdı, bizi ne kadar çok sevdiği de.. annemin anlattığı bir anı, aslında o'nun nasıl biri olduğunu anlatmaya yetiyor..

  babaannem şeker hastasıymış.. karnı burnunda bana hamile olan annem bakıyormuş o'na o dönem.. gizli gizli bir şeyler yemiş bir gün babaannem, akabinde bilincini kaybedecek seviyede yükselmiş şekeri.. o bilinç kaybı sırasında yatağına ve tuvalete ulaşana kadar geçtiği yollara idrarını yapmış.. annem babaannemle ilgilendikten sonra, ortalığı temizlemek üzere işe koyulurken hastalığının henüz ilk safhalarını yaşayan 17 yaşındaki teyzemi farketmiş.. teyzem yere çömelmiş elinde bezlerle, bana hamile olan ablasının kocasının annesinin idrarını temizliyormuş o sırada.. kıyamamış anneme, bana..

  birkaç resmimiz var sadece.. o resimlere bakarken, yaşasaydı şu dünyada en iyi anlaşabileceğim insanlardan biri olacağını düşünürüm hep..
hesabın var mı? giriş yap