şükela:  tümü | bugün soru sor
 • beyin tümörüne özgü bir bulgu yoktur. bazen doktorlar muayeneyle bile beyin tümörü varlığından kuşkulanmayabilirler. ancak, görüntüleme yöntemleri ile beyin tümörünün varlığı ve büyük ölçüde cinsi belirlenebilir. bazen kişilik değişimi bile, beyin tümörü konusunda ön belirti sayılabilir. kişi durgunlaşabilir, kısa süre içinde bir psikoz tablosuna girebilir, kendini bir çeşit depresyonda hissedebilir, karakter değişimi yaşayabilir. eğitimli, genel müdür düzeyine gelmiş biri yolda giderken idrarını yapmaya kalkabilir. bunu son derece normal bir davranış olarak algılar. özellikle beynin ön bölümündeki tümörler buna neden olabilir. son derece sakin hayat süren biri böyle bir tümör varlığında kavgacı biri haline gelebilir. beyin tümörü varlığı görme bozukluğuna da neden olabilir. bazen bu nedenle, göz muayenesinde bile beyin tümörünün varlığından kuşkulanılabilir.` :copy paste`
 • 1) normalden cok daha agir ve kafatasinin bellibir tarafina baski yapan bas agrisi.
  2) kisinin yuz ifadesindeki degisiklik (bas agrisi yuzunden)
  3) derin uyku ve bayilma
  4) gorme bozuklugu
 • tümörün baskı yaptığı noktaya göre değişebilen belirtilerdir. mesela tümör optik sinirlere yakınsa görme bozukluğu yaşanabilir. ama heralde en yaygın belirtisi devamlı ve şiddeti sürekli artan baş ağrısıdır. bu tür bir baş ağrınız mevcutsa bir doktora görünmenizi tavsiye ederim. ha tabi her tümörde de baş ağrısı olacak diye birşey yok. baş ağrısının görülmesi bir şanstır bence zira teşhisi kolaylaştırır.
 • aklımda nereden kaldığını bilemediğim bir bilgi, "buruna yanık odun kokusu gelirmiş" diye. tabi ortada yanan bir odun yok, beynin yanılsaması. füme etleri, yanık kokulu yoğurt seven biri olarak, bunlardan yerken, birden titreyip, yan bastık dediğim de olmuyor değil.
 • yanık odunu tam bilemedim ama çürük yumurta kokusu ardından kusma sanırım esaslı bir belirti...

  (bkz: six feet under)
 • herkesin bir anda çok iyi davranmaya başlaması. sanırım.
 • beyin değil de beynin uzantısı olan medulla spinalisin intradural, ekstra mezengial tümörlerinde hasta ağrı sebebiyle bağırtıdan evi bırakın, apartmanı ayağa kaldırırmış. sonuçta bağıra bağıra ölürlermiş. okuması bile kötü, yaşayanlara allah kolaylık versin.
 • polis filminde ağız dolusu kan boşalması şeklinde bir belirti seyirciye yansıtılmıştır.
 • çift görmenin de içinde yer aldığı belirtiler. üniversitede ev arkadaşım göz rahatsızlığı sanmıştı ama beyin tümörü çıktı gavatta.
 • beyin tumoru teshisi ile 3 kere beynin degisik noktalarindan ameliyat olan arkadasimdan bildigim seyleri paylasayim. ılk olarak karanlik odaya girdiginde gozunde parlak cakmalar meydana geliyor ve beyin karanligi anlayana kadar kavrayana kadar kisiye oyunlar oynuyor.odada gozune isik tutuluyor hissi yarattigini soylemisti.
  ıkinci evrede ortada hicbir neden yokken burnuna kotu kokular geliyordu.ornegin mantar corbasina bile cok kotu kokuyor diye yemedigi oluyordu.yanik mi kokuyor diyordu.bunu da doktoruna anlattigimizda notlarina alip,ileride bize iletisim icerisinde olduklarini soylemisti.
  en son evresinde sinemada karanlik bir ortamda filmin isiklari vurmaya basladiginda suratina beyin kendini kilitleme etkisi yapmis ve kiz arkadasiyla birlikte gittikleri filmde bayilmis.film bitimine yakin anlasilmis agzindan akan kopuk benzeri tukrukten…. sonra ameliyata alinmisti ve gorme yetisini yapan yere yakin yerde 0.4mm lik tumor tespit edilmisti.
  ikinci ameliyattan once de epilepsi durumu yasamaya baslamis ve normalde ne zaman fena olacagini kendisi bilip,taksiye binip hastaneye gidip kotu oluyorum dedikten sonra,30 dakika icerisinde gidiyordu.
  bir de beyin sonradan kendi icerisinde olmayan bir seye tepki olarak arada burundan sivi akisini hizlandiriyordu.surekli nezle gibiydi ama bu normal olmayan burun suyu beyin sivisiydi.bunu da doktoru incelemisti.ve dogru oldugunu beyan etmisti. nacizane olarak boyle seyler basiniza geliyorsa bir check up zamani gelmistir diyorum.