şükela:  tümü | bugün
 • beyin tümörüne özgü bir bulgu yoktur. bazen doktorlar muayeneyle bile beyin tümörü varlığından kuşkulanmayabilirler. ancak, görüntüleme yöntemleri ile beyin tümörünün varlığı ve büyük ölçüde cinsi belirlenebilir. bazen kişilik değişimi bile, beyin tümörü konusunda ön belirti sayılabilir. kişi durgunlaşabilir, kısa süre içinde bir psikoz tablosuna girebilir, kendini bir çeşit depresyonda hissedebilir, karakter değişimi yaşayabilir. eğitimli, genel müdür düzeyine gelmiş biri yolda giderken idrarını yapmaya kalkabilir. bunu son derece normal bir davranış olarak algılar. özellikle beynin ön bölümündeki tümörler buna neden olabilir. son derece sakin hayat süren biri böyle bir tümör varlığında kavgacı biri haline gelebilir. beyin tümörü varlığı görme bozukluğuna da neden olabilir. bazen bu nedenle, göz muayenesinde bile beyin tümörünün varlığından kuşkulanılabilir.*
 • 1) normalden cok daha agir ve kafatasinin bellibir tarafina baski yapan bas agrisi.
  2) kisinin yuz ifadesindeki degisiklik (bas agrisi yuzunden)
  3) derin uyku ve bayilma
  4) gorme bozuklugu
 • tümörün baskı yaptığı noktaya göre değişebilen belirtilerdir. mesela tümör optik sinirlere yakınsa görme bozukluğu yaşanabilir. ama heralde en yaygın belirtisi devamlı ve şiddeti sürekli artan baş ağrısıdır. bu tür bir baş ağrınız mevcutsa bir doktora görünmenizi tavsiye ederim. ha tabi her tümörde de baş ağrısı olacak diye birşey yok. baş ağrısının görülmesi bir şanstır bence zira teşhisi kolaylaştırır.
 • aklımda nereden kaldığını bilemediğim bir bilgi, "buruna yanık odun kokusu gelirmiş" diye. tabi ortada yanan bir odun yok, beynin yanılsaması. füme etleri, yanık kokulu yoğurt seven biri olarak, bunlardan yerken, birden titreyip, yan bastık dediğim de olmuyor değil.
 • yanık odunu tam bilemedim ama çürük yumurta kokusu ardından kusma sanırım esaslı bir belirti...

  (bkz: six feet under)
 • herkesin bir anda çok iyi davranmaya başlaması. sanırım.
 • beyin değil de beynin uzantısı olan medulla spinalisin intradural, ekstra mezengial tümörlerinde hasta ağrı sebebiyle bağırtıdan evi bırakın, apartmanı ayağa kaldırırmış. sonuçta bağıra bağıra ölürlermiş. okuması bile kötü, yaşayanlara allah kolaylık versin.
 • "beyin, beyinden çıkan sinirler ve çevresindeki zarları oluşturan hücrelerin kontrolsüz büyümesi sonucunda kitleleşen yapılar beyin tümörleri olarak nitelendirilirler. sonradan meydana gelen kitle kafa içi basıncının artmasına sebep olarak beyin üzerine baskı yapmaya başlar ve bulunduğu bölgeye göre belirti gösterirler.

  tümörün tuttuğu beyin merkezlerine göre şikayet ve bulgular değişiklikler gösterir. frontal lob (beynin ön kısmı) bölgesinde oluşan tümörlerde; konuşma bozuklukları (afazi), koku duyusunda bozulma, beden yarısında kuvvetsizlikler, ruhsal bozuklukların ve kişilik değişikliklerinin görülmesi karakteristiktir.

  paryetal lob (beynin yan-üst bölümü) bölgesinde oluşan tümörler; beden yarısında his kayıpları, pozisyon hissinde kayıplar, görme alanı değişiklikleri, beceri kayıpları ve kuvvetsizliklere neden olabilir.

  temporal lob (beynin yan-alt bölümü) bölgesinde oluşan tümörler; işitme kaybı, müzik zevki ve beste yapma yetilerinde azalmaya, görme alanı kayıplarına, koku ve işitsel halusinasyonlarına neden olabilir.

  oksipital lob (beynin arka bölümü) bölgeden oluşan tümörler görme alanı bozukluklarına neden olabilir.

  beyin kabuğunun alt kısımlarından kaynaklanan tümörler; yukarıdaki tüm bulguların bir kaçının kombinasyonu, beyin suyollarında tıkanmalar ve psikiyatrik bozukluklara, beyin sapını etkileyen kitleler; kuvvetsizlikler, yutkunma güçlüğü, solunum sıkıntısı, kan basıncı değişiklikleri oluşturabilirler.
  beyin baskı altında normal yapısını kaybederek işlevlerini yerine getiremez hale gelir. ve başlıca olarak aşağıdaki belirtiler söz konusu olur:
  1. baş ağrısı
  2. epilepsi benzeri bayılmalar
  3. vücudun bazı bölgelerinde kısmi felçler ve uyuşmalar
  4. şiddetli kusmalar
  5. bazı fiziksel yeteneklerin kaybı
  6. kişilik bozuklukları
  7. şuur bozuklukları ve koma

  beyin tümörü türleri
  1. iyi huylu tümörler: beyin dokusundan kolaylıkla ayrılabilir ve tamamına yakını çıkartılabilir. bu nedenle operasyon sonrası sonuçları iyidir yavaş üreme hızına sahip olmalarına rağmen bası etkisine bağlı olarak kalıcı harabiyete ve işlev bozukluklarına sebep olabilirler.

  2. kötü huylu tümörler: çok hızlı üreyen, beyin dokusu içinde düzensiz sınırla yerleşimli tümörlerdir. ameliyat ile tamamen çıkarılabilse bile tekrarlama olasılıkları oldukça yüksektir. bu nedenle ameliyat sonrası ışın tedavisi gerekmektedir. tedavi sonrası 5 yıl yaşama şansı veren tümörler olduğu gibi 5–6 ayda da hastanın ölümüne sebep olacak türleri de mevcuttur.

  beyin tümörü tedavisi:
  iyi huylu tümörlerin kesin tedavisi cerrahidir. tamamen çıkarılabilen kitlelerde tam kür sağlanır. kötü huylu tümörlerinde tedavisi cerrahidir fakat bazı durumlarda cerrahi tedavi uygulamak mümkün olmayabilir. eğer tümör beynin hayati bir bölgesine yerleştiyse bu bölgede operasyon yapmak hayati tehlike yaratacağından tümör olduğu yerde bırakılır, kemoterapi ve radyoterapi ile sorun halledilmeye çalışılsa da klasik tedavilerle beyin tümörlerinde yaşam şansı çok fazla değildir. yapılan tedaviler yaşam kalitesini kısmen artırmaya ve ömrü bir müddet daha uzatmaya yöneliktir."

  opr. dr. murat ulutaş
  beyin cerrahisi uzmanı
  http://nabizdergisi.com/user/details.aspx?id=308
 • her şeyden önce internette beyin tümörü tanımı, tanısı, tedavi yöntemleri vs akla gelebilecek her türlü tanımla alakalı o kadar eksiklik varki, inanılmaz boyutta. hiçbir bilgi edinemeden tek tük bir kaç tanımla saatler geçirebiliyorsunuz sebebi de çok basit, sanki tüm internet siteleri aynı elden çıkmış gibidir.

  birebir aynı başlıklar ve aynı tanım yazısı. hepsi birbirinin kopyası. kişisel deneyim yazıları, yorumları bile çok daha fazla. gerçi herkes kendi yakınının yahut şahsının beyin tümörünün cinsini(adını) belirtmeden başından geçenleri ve izlenilen tedabvi yöntemlerini anlatıyor.

  gelgelelim beyin tümörü adları ve seviyeleriyle alakalı yine çok kısıtlı bilgiler var. bu sebepten insanlar bitkisel, alternatif, insan tacirleri vs birçok yola çekiliyor. okuduklarıma göre insanlar, çin'de şu şu profesör kesin garanti sunuyorla kandırılarak çin'e kadar götürülmüş. ne hikayeler var akıl almıyor.

  o kadar farklı tümör başlangıçları varki, akciğerden sıçramış, böbrekten sıçramış, direk beyinde oluşan, iyi huylu kötü huylu vs dediğim gibi tümörün adı yani tanısı çok önemli.

  -genelde baş ağrısına sebebiyet verir(bu her hastada aynı şekilde nüksetmek zorunda değil, kimisinin başı bir an olsun ağrımaz bile) ama genel olarak baş ağrısı yaygındır.

  -hafıza bozuklukları(hastanın; gün içersinde bir olayı, her defasında sanki hiç anlatmamış gibi tekrar ve tekrar anlatması,günlük yapması gereken işleri unutması, ışık ocak, televizyon gibi düğmeli aletlerin açık bırakılması)

  -konuşma bozuklukları( hastanın birbirinden alakasız kelimelerle, cümle kurması mesela salı gününe araba demesi, gazeteye kazak demesi vs birbirinden alakasız kelimeler, genelde farkında olmuyor hastalar bu durumlarda)

  -denge bozuklukları(vücudun kasılıyor gibi titremesi, aniden dengenin kaybı ve yere düşme, eklem bozuklukları, kollarda bacaklarda güç kaybı ki genelde sol ya da sağ kol ve ellerde güç kaybı olur, giderek aksak yani topal gibi yürüme bozuklukları ve artışı)

  -kişilik bozuklukları(hastanın mizacında ciddi değişiklikler olaya ve karşısındaki kişiye göre sinir artışı, kırıcı konuşmalar vs. hastalar genelde bu durumları bilinçli yapmıyor, aklına gelen ve içe atılan ne varsa dışa vurum gibi, istemsiz bir şekilde yansıtıyorlar)

  kusma(hastanın, beynindeki tümör kafatası içinde giderek büyüdüğünden baskı yapmaya başlar, ödem oluşabildiğinden kusma belirtisi baş gösterir, bos sıvısının omuriliğe akışını sağlayan damarlar(beyin omurilik sıvısı) tıkanmışsa bu sıvı sürekli birikip atılamaz, bu da yukarıda yazdığım tüm belirtileri bir arada gösterir ve ek olarak kusmaya da sebebiyet verir.)

  -
 • polis filminde ağız dolusu kan boşalması şeklinde bir belirti seyirciye yansıtılmıştır.