şükela:  tümü | bugün
  • sokakta vatandaşlara akkuyu nükleer enerji santraliyle ilgili düşünceleri sorulmuş. hangi şehir olduğunu bilmiyorum fakat insanların cevapları halkımızın olaydan ne kadar uzak olduğunu gösteriyor.
    vatandaşlarımız "temizliğinin iyi yapılması lazım sonuçta balıklar falan" , "isterlerse yapsınlar istemezlerse yapmasınlar banane" , " savaş falan açabilirler yani" , "her türlü nükleer oluşuma karşıyım" , "biz çok geride kaldık 15 20 tane olması lazım bizde de" şeklinde bilgiye ve zekaya dayalı cevaplar vermişler.
    ben kimsenin yapılmalı ya da yapılmamalı fikrine bir şey demiyorum fakat bu kadar içi boş , bilgiden uzak evet yapılmalı ya da hayır yapılmamalı denilmesine üzülüyorum.
    kaynak
  • "sokaktaki vatandaş"ı geçelim, aşağıda konuya dair, 1.5 saatlik ders süresinde bilgilendirilmiş üniversite öğrencilerinin yaklaşımları var:

soru: nükleer santrallerin henüz hiçbir ülke tarafından çözülemeyen en önemli sorunu nedir? ülkemizde bu soruna ilişkin ne düşünülüyor? yanıt: radyoaktif yakıt çubuklarından oluşan nükleer atıkların ne olacağı, nerede ve nasıl depolanacağı, dünyada henüz nihai bir depo yok. ülkemizde de ne düşünüldüğünü bilmiyoruz, toros dağlarına gömüleceği, yahut çanakkale ve istanbul boğazlarından geçirilip rusya’ya götürüleceği-ki bunun için de çubukların soğuması –yaklaşık 15 yıl gerekiyor!- söyleniyor.

...ve, yanıtlardan seçmeler:
    sorun: “…yakıt çubuklarının nerede saklanacağı…” saklarsak nasıl enerji üretilecek o çubuklardan? gizli çubuk? tuzlu çubuk? mümkünse bunu yazana patlangaçlı çubuk?

sorun: “nükleer santral ozon üzerinde etki ve inversiyonu artırmak…” nasıl yani? mesela ozon+uranyum?ozuran(?) yahut toryum +ozon?toron(?) mu oluşacak? inversiyonu hangisi artıracak (ozuran?)

sorun: “nükleer atıkları gömersek yeraltı suları, yakarsak hava kirlenir”miş. yani yerüstü sularına, toprağa, biyosfere bir şey olmuyor; e harika! ama bir de “santrallerin denize karışmasının önlenmesi”var. e bir karar verin!

sorun: “nükleer atığın bir daha ortaya çıkmaması gerekirken yeni inşaatların yapımında bir anda toprağın altından çıkabilmesi.” aman allahım, korku filmi gibi! sen tut yeni inşaat (?) yap, bir anda topraktan zırt diye nükleer atık çıkıversin! ayyyy! eski inşaatlarda sorun yok neyse ki!

düşünülen çözüm: “nükleer atıkları toros dağlarına üstten atmak…” aman çocuğum, gözünü seveyim atma! yani her anlamda atma! çernobil’i duymadın diyelim-ki, ders notlarında var!-hiroşima’yı da mı duymadın?!

düşünülen çözüm: “nükleer atığı yakmak…” vaaay! sobada mı yakalım evladım? bir diğeri de “…oluşan külü soğutabilmek.” yak radyumu, kül olsun, üfle soğusun! başta curie’lerden, sonra becquerel, einstein, rutherford’dan… özür diliyoruz hep birlikte!

düşünülen çözüm: “nükleer santralin baz istasyonu etki gücünü azaltmak…” yavrucuğum, yazık değil mi o santralin çalışanlarına? nasıl konuşacaklar o zaman cepten? hayır neden yani, neden?

“nükleer santral atıklarını izaydaş toplayacak…” yani izaydaş kamyonu artık haftada bir mi olur, onbeş günde bir mi, dayanacak kapıya, alıp gidecek atıkları, oooh! türkiye atom enerjisi kurumu da böyle düşünüyordur herhalde!!!

düşünülen çözüm: “nükleer santral bacasına filtre…” baca? atom enerjisi? çocuğum, deniz kenarında değilse o santral, bacasından değil, soğutma kulesinden, çıka çıka sadece su buharı çıkar. yahut havalandırma bacasından, gire gire ancak hava girer. yani nükleer enerji üretilirken duman, gaz… çık- maaaz! nükleer santral sera gazı üretmez! hiç uranyum, plutonyum, yahut radyum gazı duydunuz mu? yahut karbon dioksit veya metan salan toryum?

düşünülen çözüm: “nükleer santral için arıtım tesisi kurmak…” arıtım? nükleer santralden gaz kaçağı olması? ozuran? “nükleer patlama olursa cox, nox ve pm ile metal parçacıkların yayılması?” f101 fiziğe giriş dersi? fen fakültesi? üniversitede okumak? mezun olmak???
  • yapılan referandumlarda oy veren kişileri gördüğümüz röportajdır.
  • ülkede yapılan yeniliklere insanların bu kadar uzak olması yeterli bilgilendirilmenin yapılmamasından da kaynaklanıyor
  • saman ithal eden ülkenin vatandaşlarıyla yapılmıştır.