şükela:  tümü | bugün
  • 14 nisan 2015'te singapurda sorulmuş mantık sorusudur.

soru şöyle:

alper ve burak, hilal'in doğum gününün ne zaman olduğunu bilmek istiyorlar.
    hilal onlara 10 muhtemel tarihin olduğu bir liste veriyor.
    15 mayıs-16 mayıs-19 mayıs
    17 haziran-18haziran
    14 temmuz-16 temmuz
    14 ağustos-15 ağustos-17 ağustos

sonrasında hilal, alper'e sadece doğduğu ayı, burak'a ise doğduğu günü söylüyor.

sonrasında şu diyalog yaşanıyor:

alper: hilal'in doğum tarihini bilmiyorum fakat burak'ın da bilmediğini biliyorum
    burak: başta hilal'in doğum tarihini bilmiyordum fakat şimdi biliyorum.
    alper: o zaman ben de biliyorum.

bu durumda hilal'in doğum tarihi nedir?

edit: türkçe isimler kullanmak istediğim için değiştirdim isimleri * ve cevap sandığınız kadar basit değil *
  • singapur’ da, hilal, burak ve alper’ in olması beynimi yaktığından, soruya odaklanamadım.
    mantıklı bir cevabı mutlaka bulunacak sorudur.
  • ingilizce bilenler icin

https://en.wikipedia.org/wiki/cheryl's_birthday]

adresinden detayli cozumu ogrenilebilecek bir sorudur. zamani olan bi arkadas tercume ederse guzel olur. ben firsat bulursam da, bu entariyi editlerim.
  • bu sorunun cevabı basit: 17 haziran

asıl beyin yakan doğum günü sorusu tam olarak burada
  • biz bunun cevabını 15 temmuzda verdik
  • cevap: hilal vereceksen ver kurban olim s.kme beynimizi.
  • cevap 16 temmuz.
  • önce şöyle salak salak soruları "beyin yakan" diye, üstelik bir forum başlığı gibi açtığı için başlık sahibine kızasım geliyor, sonra altında bilmiş bilmiş konuşup yanlış cevap verenleri görünce başlık sahibine kızgınlığım geçip üzülmeye başlıyorum. verdiği cevabı silenler de cabası...
    - ben bu entryi yazana kadar 2 kişi doğru cevabı vermiş.
    - artık doğru cevabı ben de biliyorum eheh :)
  • beyin yakmamıştır. belki cevaplamaya çalışırsanız hafiften ısındığını hissedebilirsiniz ama yakma yapmaz bu soru.
  • (bkz: 16 temmuz)
    neresinin beyin yaktığını anlamadığım basit soru.
    edit:çözüm
    sadece ay bilgisine sahip olan alper bu bilgiden hareketle burak'ın kesinlikle doğum tarihini bilemeyeceğini söylüyor. eğer hilal mayıs ayında doğmuş olsaydı burada 19 mayıs tarihi başka hiç bir ayda geçmediği için alper burak'ın kesinlikle tarihi bilmediğini bilemezdi.

aynı şekilde haziran ayı da 17 haziran tarihinden dolayı elenmiş oluyor geriye temmuz ve ağustos ayları kalıyor. burada gün bilgisine sahip olan burak alper'in sözünden sonra ben artık tarihi kesin olarak biliyorum diyor bu durumda da eğer hilal ayın 14'ünde doğmuş olsaydı 14 tarihi hem temmuz hem ağustos ayında olacağı için burak demek kesim bilgiye ulaşamazdı. 14 temmuz tarihinde bu şekilde elendiği için geriye 16 temmuz tarihi kalıyor. yani hilal 16 temmuz'da dolmuştur