*

şükela:  tümü | bugün
 • bugün huşu içinde çekirdek çıtlatıp, bir yandan da sıcak çayımı efil efil yudumlarken zihnimin yer çekimiyle ilgili veriler depolanan köşesinde birçok şimşekler çaktı. durduk yere kafamı karıştıran birçok soru peyda oldu.
  bunlardan en önemlisi; yer altına doğru dünyanın öteki tarafına kadar bir çukur kazarsam yeryüzüne hangi koşulda çıkacağım hususundaydı.
  meramım net olsun diye size bir görsel hazırladım öncelikle şuna bakın:

  http://i.hizliresim.com/gxbk4n.jpg

  şimdi bizim a noktamız farz edelim ki taksim atatürk heykelinin önü olsun. oraya bir makina yerleştirdik ve karşı tarafa doğru kazdı. büyük okyanus üzerindeki herhangi bir adadan yani b noktasından çıktı. işte benim devreler bu aşamada yanıyor.

  şimdi biz a noktasında çukurun başında bekliyoruz :
  http://i.hizliresim.com/zynlrv.jpg

  karşı tarafta da şu vaziyette bekliyorlar :

  http://i.hizliresim.com/409l10.jpg

  şimdi biz a noktasından bu çukurun içine atladık, belli bir hızla aşağı doğru düşüyoruz. eee sonra ne olacak ? b noktasından fışkırarak mı çıkacağız tırmanarak mı ? ya da makine bu kazıyı yaparken hangi ana kadar aşağı, hangi andan sonra yukarı doğru kazmaya başladı ?

  edit: teşekkürler sözlük. bilgi ve bilim dünyası ne kadar hoş. ben edebiyat öğrencisiyim ama konuyla ilgili çok güzel bir bilgi havuzu oluşturduk, moderatörler başlık ismini değiştirip uygun hale getirebilir.
 • (bkz: ekşi yanar)
 • ütopik sorun. çünkü içinde 'dünyanın bir ucundan diğer ucuna tünel kazma' gibi uçuk bir fikri barındırıyor. fakat arkadaş bir şekilde böyle bir tünel kazdı ve kendisini a noktasından tünele bıraktı diyelim. bu durumda neler olurdu?

  merkeze yaklaştıkça sıcaklık artardı ve büyük bir olasılıkla yolculuğunun ilk dakikalarında aşırı sıcak yüzünden ölürdü.

  sıcağı yok sayarsak...

  tüneldeki hava derinlere indikçe yoğunlaşacağından katı bir hal alır ve arkadaşın merkeze bile varmadan a noktası ile merkez arasında bir yerde durmasına neden olurdu.

  sıcağı yok sayıp tüneldeki havayı vakumlarsak...

  coriolis etkisi yüzünden düşüşünü döne döne gerçekleştirirdi. tünelin duvarlarına çarpa çarpa ilerler ve hatta ilerleyemez, direkt parçalanır, toz haline gelirdi.

  sıcağı, havayı ve dünyanın kendi etrafında dönüşünü(coriolis etkisini) yok sayarsak...

  kendisini a noktasından aşağı bırakırdı. düştükçe daha yüksek bir hızla b noktasına yaklaşırdı. tam dünyanın merkezine vardığı an dünyanın karşılıklı iki parçasının uyguladığı yerçekimi birbirini sıfırlayacağından yerçekiminden kurtulurdu. yani o kısa anda tamamen ağırlıksız olurdu. yaygın kanının aksine merkezde durmaz, yoğun yerçekimi altında ezilmezdi. düşüşüne devam ederdi. daha doğrusu yükselişine. aslında bu nereden baktığınıza bağlı. arkadaş, a noktasında bulunanlar için 'düşüyor' görünürken, b noktasındakiler için kendilerine doğru 'gelen/yükselen' bir cisim olarak görünürdü. velhasılı kelam yolculuk devam ederdi. merkezi geçtikten sonraki süreçte merkezin ters çekim kuvvetine maruz kalacağından(çünkü yerçekimi merkeze doğrudur) hızı zamanla azalırdı ve tam o b noktasına vardığı an sıfırlanırdı. yani vücudu dururdu. fakat bu, yolculuğunun bittiği manasına gelmezdi. bu sefer tersine bir düşüş gerçekleştirmeye başlardı ve aynı aşamaları, bu kez b noktasından a noktasına doğru giderken yaşardı. a noktasına vardığı vakit hızı yine sıfırlanırdı, yine hiç durmadan b noktasına doğru yol almaya başlardı ve bu döngü sonsuza dek böyle devam ederdi.
 • (bkz: aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık)

  okullarda artık fizik coğrafya matematik yerine snapchat filtre ve check-in mi öğretiliyor nedir bu allahınıseversen?

  yanan bir bıyık sorusu. yangın fazla badem yağından.

  cevabı yanmış bir yo-yo gibi gezmek olan soru. (havaya sürtünme hesaba katılmıştır. )
 • güney kutbunda yer çekimi değil de hava itmesi olduğunu bilmeyen cahil sorusu.

  olum okullarda ne öğretiyolar lan size?
 • merak uyandırması doğal bir soru.

  dünyada kütle çekiminin çekirdeğe yani magmaya doğru olduğu kabul edilir. yani çekirdeye kadar hızlanarak serbest düşüş hareketi gerçekleşir.

  merkezi geçtikten sonra çekim kuvveti ters yönde etkilemeye başlar, yani düşüş yavaşlamaya başlar.

  tam diğer noktaya erişildiği anda yerçekimini yeniden hissetmeye başlarsın. bu sefer aksi yönde düşüş gerçekleşmeye başlar.

  a noktasında hız sıfır
  merkezde hız ses hızından yüksek
  b noktasınd ahız yine sıfır.

  yani harmonik hareket 'e düşersiniz. saat sarkacının yaptığı hareket yani.

  gelelim nasıl çıkacağınıza. büyük ihtimalle ses hızını aşacağınız için düşüş sırasında fırıldak gibi dönmeye başlarsınız ve hangi yöne döneceğiniz ise kestirilemez.

  mach sayısı nın üzerindeki hızlarda jiroskopi merkezi falan anlamını yitirebilir yani.

  felix denen herif uzaydan atlayınca hani döne döne düşmüştü bi süre, işte öyle bişey olur.

  ama bunlar gereksiz açıklamalar, çünkü böyle bir deliğin gerçekte var edilmesi durumunda atmosferimiz magmada yoğunlaşıp dünya yüzeyinde ciddi bir açık hava basıncı düşüşü olacağı için muhtemelen hepimiz denge, kulak, nefes alma sorunları hatta belki direkt olarak patlama yaşayacağımızı düşünmekteyim.

  edit v1.00:
  oraya mach sayısı ses hızı falan yazmışım ben, mesajla uyarı aldım. o ses hızı değil limit hız olacak. ama fırıldak gibi dönme mevzuu limit hız için aynen geçerlidir. tabi bu durumda mach sayısı ile ilgili cümle de anlamını yitiriyor. orda mach sayısı falan yok.
  entriciğimi olduğu gibi bırakıyorum ki nereyle ilgili düzeltme yaptığım net anlaşılsın.

  edit v1.01: mevzu o kadar bilinmezlerle dolu ki, sadece ben bisrüsür varsayım ve kabul yaptım. benim "yok diye varsayalım" diye düşündüğüm birsürü şeyi diğer yazarlar yazmış. hava sürtünmesi, alev alma, magmadan yanmadan geçebilme vs.
 • diyelim ki tünel kazılabildi ve çökmedi.
  aslında tam çükürün arasında yer çekimi ivmesi bildiğimiz 1g olmamalı. yer çekimi gsabiti*m1*m2/r^2 ile hesaplanıyor. çukura girdiğin anda dünyanın iki parçası aynı oranda ve iki yandan çekecek. (aslında 3b düşünürsek yatayda her yandan eşit çekileceksin) bu da x ekseninde yerçekimi olmayan bi alan gibi bir şey olsa gerek. yani böyle bir çukurda x ekseninde kuvvetler dengedeyken y de merkeze doğru çekileceksin yani aşağı doğru gideceksin yavaş yavaş, tam ortada yerçekimi olmayacak ve inerken de yine merkeze çekieceksin. yani dostum lise fiziği cortlamazsa ve ben de dehşet saçmalamadıysam, ki saçmaladım gibi hissediyorum, merkeze geldin mi sıçtın demektir

  edit oraya kadar bile gelemeyebilirsin bence projeyi iptal edelim

  edit 2: çükür ne y lan ahaha
 • yolun ortasında mağmaya düşülüp yanılacağı için düşünmesi gereksiz olan soru.