şükela:  tümü | bugün soru sor
 • askerlik günlerimde hayatıma giren, en nefret ettiğim cümle. koğuşa su basılmasını, sonra her yerin köpük dolmasını, çek çek kullanmaktan kolunuzun kopmasını ifade eder.
 • hayatta muhtemelen bir yerlere gelemeyecek kişilerin, tek ego tatmin müsebbibi yaptırım ifadesidir. evet su basılan yer tertemiz olur. ancak akabinde üst devreler çekirdek çitlemeye başlar bile.
 • askerde her cuma günü gerçekleştirdiğimiz eylem.
 • adettendir, alt devreye hoşgeldin demek için koğuşa itfaiye hortumları ile su basılır.
  sonra yeni gelen kısa dönemlere temizletilir. bu esnada onlarca bavul eşya yerde ne varsa su içinde kalır.

  edit: yapamazlar diyenlere kanmayın, 300 kişilik allah'ın unuttuğu bir jandarma karakoluna gönderilen 8 kısa dönem er olan bize yapmışlardı. size de denk gelebilir. ilk hafta hoşgeldin olarak, 300 kişinin bulaşığını da biz yıkamıştık. sonra diğer alt devrelerle bölüştük allah'tan. yoksa bebek havuzu gibi kazanları, 300 tane demir yemekliği 8 asker olarak yıkamaz zor. ben mi yıkayım bu saatten sonra.
 • bunu gerçekten temizlik için yapanı gördüm. adam tezkereci iken bile su basar sonra kendi çekerdi.
 • bir kisa donem olarak tarafimiza yapilamayan harekettir. bunu kisa doneme yaptirabilecek uzun da yoktur bu arada. yani kisa donem anasini siker gerekirse yine yapmaz cunku genelde uzunlar kisalarin su mahkeme sehir efsanesinden bir de subay statusunde yargilanir bulasmayin ha geyiklerinden korkarlar ve yapmaya cesaret edemezler.

  ha bizim takim 60 kisiydi benim gibi 8-10 tane de adana’li vardi ama uzun donemdi hepsi belki onun da etkisi olmustur. ama 5 ay boyunca yapabilen gormedim. bir defa birisi yeltendi trabzonlu bir alt devre abi su basacaz ha gibisinden espri yapmaya calisti, bizim kisalar atladi herifin uzerine sonra da uzunlar geldi cocugu ulastirma takiminin soytarisi yaptilar 1 hafta boyunca gece 1-3 nobet uzerine tuvalet temizligi ile.

  arkaniz saglamsa krali dokunamaz kisa doneme. 337 kd. tekirdag.
 • bize de söyleyen, yaptırılan uygulama.
  o kadar asker 10–15 dakikada bitirdik. askerlik bitene kadar da bir daha yapmadık.daha sonra biz de alt devrelere yaptırdık.
  bu tarz şeyleri kafaya takarsanız askerlik bitmez. bir nevi hoşgeldin geleneği olmuş artık, mantık aramayın.
 • bedelli hayaliyle yatıp kalkan ancak hayalleri gerçekleşmeyen ekşici piç berke, usta birliğinde şırnak kırsalındaki koğuşunda uyumaya çalışmaktadır..

  - galkııııın lan! koğuşa su basılacak hayde. torun tombalak herkes çalışacak!
  + ben humanist ve çağdaş bir ekşi sözlük yazarı olarak bu çağ dışı temizlik anlayışınıza katılmak istemiyorum.
  - sikin şunu.
 • kabuslar yaşatan cümle. bizim bölükte hakkarili bir koğuşcu vardı. bu müptezel pezevenk resmen zevk alırdı su basmaktan. öyle bir su başardı ki yastık yorgan su içinde kalır, japon balığı atsan yuzerdi. suyu çekmek 45 dakika sürerdi. buradan koğuşcu nurettin'e selam göndermek istiyorum ama okuma yazması yok.
 • bunu duymak için neler vermezdim. bizim bölükte hiçbir şekilde böyle uyarı yapılmazdı, kapı birden zıgapsss diye tekmelenerek açılır elinde yangın hortumuyla dallamanın teki girerdi sonra sele kapılmış terliklerimizi kovalardık mk.
  bir gün de yine su basıldı çavuş olduğum için kimse bana suyu çek vs demediğinden gidip kapıda sigara içeyim bari dedim. ranzanın üst katından aşağı atlamamla ayaklarımın kayması bir oldu kafamı öyle bir çarptım ki yere fayanslar ağladı. gözümü açtığımda revirdeydim serum bağlanmış odada tek başıma tertemiz yatakta yatıyordum. kafasını vurup bayılmış beyin travması yaşama olasılığı yüksek adamı uyutmak kimsenin umurunda değildi ama olsundu sessiz ve güzel bir odam vardı. sanırım askerlikte çektiğim en iyi uyku o oldu.