şükela:  tümü | bugün
  • 23 haziran'da kuracağımız cümle. herkes sandıklara sahip çıkarsa ve ysk’nın usulsüzlüklerini önlersek, 24 haziran’da türkiye cumhuriyetini kurtaracağız.

muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.
  • benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır fakat türkiye cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır.

korkmayın.
  • söylemek için 16 günün kaldığı güzel bir söz.
  • yarın akşam söyleyeceğimiz söz.
  • yarın erken olur 'the day after tomorrow' diyelim biz ona.
  • cani gonulden ulkemiz icin herseyin hayirlisi olmasini diliyorum.

son 16 senede genclige hitabedeki hersey yasandi bu ulkede. iyice batakliga battik, batiyoruz. cikmamiz cok kolay olmayacak ama basaracagiz.

--- spoiler ---
    ......

cebren ve hile ile aziz vatanın kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. hatta bu iktidar sahipleri şahsi menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. millet, fakr-ü zaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir.

ey türk istikbalinin evladı! işte, bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, türk istiklâl ve cumhuriyeti'ni kurtarmaktır! muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur! (1927)
    --- spoiler ---
  • (bkz: atatürk’ün gençliğe hitabesi)

muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur. haydi türkiye görelim seni; bas oyları muharrem ince’ye, kurtar türkiye cımhuriyetini! bu ülke öyle iki ayyaş diyenlere kalmadı, sandıkta biçeriz valla!