şükela:  tümü | bugün
  • sözlükte yaklaşık 1 senedir yapılan ve doyulamayan bir goygoy bu.
    arkadaşım adam üzerine etiketini koymuş, alan razı satan razı ki cayır cayır da satıldığını biliyorum. herhangi bir beymen mağazasına gidin görün aldıklarını taşıyamayan insanları.
    pahalı olduğunun ben de farkındayım. haddinden fazla pahalı hem de. ama bazı şeylerin niteliğine para vermiyor işte insanlar. markasına veriyor. o markayı bir statü göstergesi olarak görüyor.

bundan 2 sene önce beymen’den bir hediye gömlek geldi bir bankadan bana. gideyim de değiştireyim dedim, kasadaki görevliye gömleği verdim. 350 tl dedi gömleğin fiyatına. “ooohhh, 2-3 gömlek alırım ben bunla”. nah alırım işte amına koyim! gördüm ki mağazadaki en ucuz gömlekmiş bana gelen gömlek. üzerine 50 tl daha koyup farklı bir gömlek aldım kendime. bu mağazada anahtarlık bile 150-200 tl arkadaşım.

sözün özü yetti artık bu muhabbet. beymen pahalı bir marka. işine gelirse. yok yani doyamadınız bu işin goygoyuna. bak bakim ucuz bir şey var mı aşağıda? (ulan üşenmemişsiniz de her kalemden bir mal koymuşsunuz. arayınca gördüm)

(ara: beymen* tl*)

ayrıca bkz.
    (bkz: beymen'de x liraya satılan y)
    (bkz: x'te y liraya satılan z)

edit: gördüğünüz gibi şahsım beymen'e o kadar uzak ki içeride satılan malların beymen olduğunu düşünüyorum. buna rağmen bunların değerinden dem vurmuyorum.
  • eşyanın tabiatını irdelemektir. zaten olay beymen ve fiyattan ibaret: (bkz: gösterişçi tüketim)
  • kitapyurdu'ndaki 612 liralık e-kitap gibi bir gerçeğin sonrasında son verilmesi gereken arayıştır. e- kitap lan bu!
  • alan da satan da eşyanın tabiatını irdelemediği için boşa kürek çekmektir. zira kendileri sizin sabah kahvaltısı için 1.75 tl verdiğiniz simit + pınar beyazı da irdelememektedir.
  • irdelenen ürünlerin beymen markası taşımadığını bilmeyen birisinin kuracağı cümle. zira fiyatları irdelenen ürünlerin markası beymen olmayıp; zegna, kiton, armani, prada gibi beymen'de satılan ithal ürünlerdir.
  • sözlükte bir şey okurken durmadan reklam penceresinin açılmasıyla ilintili olduğunu düşündüğüm durumdur. o mumlar mumluğuyla götünüze girsin derken fiyatını görüp, göte girmek için fazla pahalı zaar, dur fiyatını irdeleyelim, o buna değer demekten ileri gelir fikrimce...