şükela:  tümü | bugün
  • benim beynimin almadığı karmaşa. ben çok gerizekalıyım çünkü sanırım.

beyindeki nöronlar çeşitli duyulara, kaslara falan emir veriyor elektriksel akımlar yolu ile ve vücudumuz bunlara tepki olarak çeşitli şeyler yapıyor. kolumuzu kaldırıyoruz, ne bileyim hormon falan salgılanıyor.

peki bu nöronlara, bu kasları, hormon bezlerini falan uyarması için komut göndermesi talimatını veren şey ne? hayır o nöron emir göndermese o kas oynamayacak, doğrudur. ama o emri göndermesi talimatını nereden alıyor? sonuçta o kasın oynamasını ben istiyorum ki o nöron o emri gönderiyor, değil mi?

nesin olm sen?
  • götümüze göbeğimize bakarak söylersek, ne bulursan depola prensibidir.
  • düzeyli bir eşşekliğe dayanır.
  • cevabı bulunmuş sorudur.. ayrıca hangi fonksiyon için nasıl çalıştığı da irdelenebilir..

..de esas soru beyin ne işe yarar olmalıdır..
  • "nadiren"

şeklinde cevaplandırılabilecek soru.
  • (bkz: beyin.dll)
  • eğer sözü geçen beyin halkımızdan birine aitse ağır aksak çalışır... bakın on yıldır sürünüyoruz daha geçen ay beynimiz çalışmaya başladı :) şimdilik biraz daha ara versin çalışmaya beynimiz, sandık zamanı yine dehşetül vahşet bir biçimde çalışsın... ama ne demişler geç olsun güç olmasın canlarım...

ispik konusunda düzeltme: beyin nasıl çalışır denmiş bende ilk cümlemde ağır aksak çalışır diyerek tanımlamışım. ne diyeydim? mahmut mu diyeydim? daha iyi bir tanım mı olurdu canım kardeşim?
  • bedavaya çalışır acilen sendikalaşmalı
    (bkz: beyin bedava)