• nörolog david eagleman tarafından 2013 yılında yazılan kitabın (bkz: incognito) türkçe adıdır. david eagleman okuyucuya insan beyninin işleyişini ve zihnin karanlık noktalarını akıcı bir dil ve üslupla anlatır. özellikle kitabın içindeki örnekler ve küçük deneyler sizi kitaba daha çok bağlar.
  • okudukça, insan zihninin aslında sandığımızdan çok farklı olduğunu göreceğiniz bir kitap. kısaca özet geçmem gerekirse gençler; zannetiğiniz kadar özgür değilsiniz (bkz: özgür irade) ama bu düşündüğünüz kadar korkunç bir şey değil.
  • seslenen kitap aracılığı ile yeni bitirdim. hızla bitirilen bir kitap. temelde, yaptıklarımızın , aldığımız kararların, psikolojimizin vb başımıza gelen şeylerin nasılda sinir sistemlerimiz ve beyin yapımız ile ilgili olduğunu şaşırtıcı örneklerle anlatan bir kitap. verilen bilgiler ışığında insanın kendi karar süreçlerine bakışı değişiyor. hislerinizle karar alma süreçlerine güven geliştirebiliyor. tavsiye ederim..
  • insan beyninin karmaşık yapısını bilimsel örnekler vererek basitçe anlatmaya çalışmış. bilinçdışı yapılan o kadar çok motor becerilerimiz varmış ve farkında değilmişiz.bir araştırma kitabı olsa da herkesin anlayabileceği bir dil kullanılmış. nöroloji ve psikolojiye ilgisi olanlar için önemli bir kitap. ilk 2 bölüm biraz sıkıcı 3. ve 4. bölüm daha hızlı ve akıcı ilerliyor.
  • beynin çalışma şeklini bilinç ve bilinçaltı ayrımına odaklanarak irdeleyen, açıklayan ve anlatan kitap. yazarken gerçekten de emek verildiği belli olan ve verdiğiniz paraya acımayacağınız türden içeriği dolu dolu bir kitap.

yazar örnekler ve benzetmeler ile açıklaya açıklaya ilerlemiş ve kimi zaman da açıklamanın dozunu kaçırıp abartmış. biraz fazla anneye anlatır gibi anlatma derdi olan ve herkes tarafından rahatça anlaşılması için gayret gösteren bir yazarın eseri. hem içeriği dolu, hem de herkesin anladığı kitap da doğal olarak başarılı ve popüler oluyor.

yalnız metroda falan okurken kitaptaki küçük deneyleri yapmaya kalkmayın, insanlar tuhaf tuhaf bakabiliyor.

+ (bkz: öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler/#56843242)
  • (bkz: #52969608)
    bu kitapla ilgili olarak bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti türünden yorumlar da bulunmaktadır.
  • beynimiz ile ilgili çok az şey biliyoruz. keşfimiz devam ediyor. bu kitapta beynimiz, dusuncelerimiz, eylemlerimiz, neyi neden yaptigimiz, bilincimiz, ic gudulerimiz, irademiz gibi seyler hakkinda somut orneklerle, arastirmalarla desteklenmis bilgiler bulacagiz. okuyunca ufku bilmem kac katina cikaracak kitaplardan kesinlikle.
  • "benim kırmızı olarak gördüğüm şeyle senin kırmızı olarak gördüğün şeyin aynı olduğu ne malum?" cümlesini okuduktan sonra kendi kendinize diyeceksiniz ki "nihayet! benim gibi düşünen manyakların olduğunu bilmek ne güzel şey!"
  • beyin ile ilgili kıymetli bilgiler ve araştırmalara yer veren kitap. ancak yer yer aynı şeyi farklı şekillerde yazarak laf kalabalığı yaptığını düşünüyorum.

kararlarımızın çoğunu bilinçli değilde, genetiğimiz ve erken yaşlardaki yaşantılarımızın belirlediği zombi sistemler tarafından alındığını, beynimizin -bilinç olarak- çok nadir işin içine karıştığını öğrendim. bu durum doğal olarak özgür irade kavramını ciddi bir şekilde tartışmaya açıyor. davranışlarımızın beynin fiziksel ve kimyasal yapısındaki değişimlere ne kadar duyarlı olduğunu gösteren çarpıcı örnekler de tercihlerimizde özgür olup olmadığımızı ciddi şekilde sorgulatıyor.
    kitabı bitirdiğinizde beyin hakkında daha çok değil, daha az bilgiye sahip olduğunuzu görüyorsunuz. sırf bunun için bile okunması gerekir.

ayrıca normalde raftan seçip bakmış olsaydım, şu yüzden aldığım gibi bırakırdım bu kitabı. kabataş yalancısının bu kitabın herhangi bir yerinde olması büyük hata.

"... eğer beyinlerimiz anlaşılabilecek kadar basit olsaydı, bizler onu anlayacak kadar akıllı olamazdık."
  • tüm kararları özgür irade ile aldığını düşünen arkadaşları şaşırtan kitap. e günaydın be kardeşim yaşın olmuş 30 harbiden tüm kararları kendin aldığını mı düşündün bugüne kadar.
hesabın var mı? giriş yap