şükela:  tümü | bugün soru sor
 • orijinal adı when the air hits your brain olan kitap.
 • nasıl olabilir sorusunun ilham kaynağı...
  (bkz: bunu evinizde denemeyin)
 • (bkz: frankenstein)
 • lisedeyken isminden etkilenip edinilen popüler bilim kitabı yüzünden üniversitede tıp okuyacağıma hatta beyin cerrahı olacağıma dair kendimi öyle inandırmıştım ki beyin sinir sisteminin anatomisine çalışmaya başlamıştım.
  hayaller gerçek olmadı ne yazık ki ama kitabın etkisi hala devam etmektedir. dr.frank vertosick jr'in diğer bir kitabı olan "neden canımız yanar?" yine tübitak yayınlarından çıkmıştır.
 • hayati nasil yasamaniz gerektigi konusunda ders verebilecek bir kitap.
 • küçücük bir bedel ödeyerek alacağınız bu kitap size paha biçilmez bir hayat dersi verebilir. bilim dünyasına biraz bile yakınsanız sizi içine çekebilecek, yakın değilseniz de yakınlaşmanızı sağlayabilecek bir kitap.

  sonuçta doğanın en büyük gizemini avuçlarında tutan adamlardan bahsediyoruz.

  (bkz: insan beyni)
 • yakın zamanda şöyle bir yorum sayesinde dikkatimi çeken, en kısa zamanda okuyacağım kitap
  --------------------------------
  hayatım boyunca okuduğum en iyi kitaplardan biri...
  ilk okuduğumda beni allak bullak etmişti. hâlâ da ara ara döner, bölüm bölüm yeniden okurum.
  amerikalı bir beyin cerrahı olan frank vertosick j.r.'ın çeşitli hastanelerin beyin cerrahisi servislerinde geçirdiği uzun yıllar ve bu döneme ilişkin tüyler ürpertici anıları...
  kitabı ilk okuduktan sonra internette yazarın e-posta adresini araştırıp bulmuş ve kendisine böyle bir kitabı yazdığı için kısa bir teşekkür mesajı yazmıştım. o da beni nezaketle cevaplayıp teşekkür etmişti.
  dünyada okuyacak son bir kitap seçecekseniz, bu kitabı seçin ve okuyun.
  insan... bilim... bilim insanları... avuç içi kadar bir organ (beyin) karşısında bir cerrahın düştüğü acınası çaresizlikler ve kazandığı zaferler... ameliyathanede yaşananlar... masada kalan hastalar sonrası cerrahların ruh hâli... ameliyat hataları...
  eski ve yeni olarak pek çok kitap sitesinde satılıyor. 20 liralık çok az şey, kendisine ödenen bu parayı böylesine hak eder.

  - ali murat güven
 • okunabilecek bir kitap ama kesinlikle herkesin okuması gereken, tek bir kitap seçmek zorunda kalsanız bunu seçin denilecek kadar abartılmaması gereken bir kitaptır.
 • dün akşam bir cafede arkadaşlarla oturuyorken ve geçmişte yaşadığım talihsiz bir olay nedeni ile beynimin oksijen görmesine vuku bulacak bir operasyon geçirdiğimi duyan psikolog arkadaş derhal şu soruyu sordu: “cerrahi operasyon sonrası kişilik değişmesi yaşadın mı?” dayanamayıp soruya soru ile yanıt vererek neden böyle birşeyi merak ettiğini yönelttim ve aldığım cevap bu kitap oldu, daha önce duymadığım (hastanede yattığım sürece yerinde rahat durmayan çocuklar gibi olduğumdan mütevellit doktorun rahat dur beynin oksijen aldı demesi ki hariç o zamanlar bu sözü anlayamamıştım), ve beni bu kitaba karşı ilgi odağı yaparak direk google araştırmasına sevk etmeye hasıl olmuştur. de efendime söyleyeyim kitap google sonuçlarına göre 50-150? arası değişiyor, üsturuplu link varsa yeşillendirebilir ve hatta izmirde iseniz al kardeşim oku diyene de kahveler benden :)