şükela:  tümü | bugün
 • gezi parkı eylemlerinden olumsuz etkilenen beyoğlu esnafının yaşadığı epic fail durumu. adamlar iş yapamıyormuş, 50 yıllık esnaflar bile işlerinin kesat olduğunu söylüyor.
 • geziciler artık beyoğlu'nda yok. 3 sene oldu. ne oldu peki? işler yoluna girdi mi? geberiyorsunuz açlıktan. gezicilerin çoğu kadıköy'e çekildi. ne oldu peki kadıköy'e ? valla insanlar para basıyor. alın şimdi götünüze sokun istikrarlı beyoğlu'nu.
 • 6-7 eylül olaylarında gayrimüslümlerin, yağmalanan, yakılıp yıkılan dükkanlarının ahı çıkmıştır.

  *osmanlı'dan gelen kozmopolit yapıyı 6-7 eylül'de yıktınız,

  *kravatsız beyoğlu'na çıkmayanları, 80lerde seks filmi furyası yapıp, abazan parası için soğuttunuz,

  *gençlik akın etti, güzelim tarihi granit küp taş (arnavut kaldırımı) zemini söküp ağaçları kesip, oynak kırılgan kalitesiz çin malı granit karoları döşediniz, taksime beton döktünüz, demirören avm'yi diktiniz, senelerce şantiye halinde tuttunuz. sonra kafelerin barların masalarıyla boğuştunuz, galata kulesinin dibinden insanları sopayla kovaladınız. gece otobüsleri kaldırdınız, metroyu erken kapattınız. insanları çakal taksicilerin ellerine bıraktınız.

  * gezi oldu, kendi müşterinizi sopayla dövdünüz.

  şimdi, alın rantınızı sizin olsun.
 • ne ekersen onu biçersin aga dünyanın düzeni bu
 • az bile bu itlere. sürünün iyice gavatlar. 6-7 eylül'ün, gezinin ahı çıkacak hepinizden.
 • halıcıoğlu, kasımpaşa, sütlüce varoşlarının; istiklal, cihangir, asmalımescit gibi türkiye'nin gözbebeği olan yerlerin kaderini belirlemesinin sonucudur.

  yıllarca gençlerin taksim'den ayaklarını çekmeleri için elinden geleni yapan hükümete ve belediyeye sesini çıkarmayan, bitmeyen yol çalışmaları, bir boka benzemeyen meydan çalışması ve göbeğindeki asırlık parka avm dikmeye kalkışılması gibi beyoğlu'nu bitirme projelerinde üç maymunu oynayan dahası "gezi yüzünden işlerimiz durdu" ayakları yapanların makus talihidir bu.

  elinde poşetlerle cadde cadde gezen akşam ezanından sonra oteline kapanan arap kafileler müstehak size.
 • zamanında istanbul'da ölmeden önce yapmanız gereken 101 şey diye bir başlık vardı. ben de üşenmemiş cağnım istanbul için kendi 101 şeyimi yazmıştım. sonra görmüştüm ki en az yarısı taksim, beyoğlu, istiklal, galata diye geçiyor.
  çok severdim ben beyoğlu'nu. her proje gününden sonra, kazancı yokuşundan oflaya poflaya taksime çıkar, itü'den gelen arkadaşlarımla nevizade'de buluşurduk. masa hep kalabalık olurdu. acayip mutluyduk.
  en güzel filmleri beyoğlu festivallerinde izlemişimdir. en güzel çayı, rakıyı, birayı oralarda içmişimdir.

  balık pazarının girişinde, sağda bir şarapevi vardı. her ay bir kere oraya giderdik. pahalıydı çünkü biraz. ferhan şensoy'la kadeh kaldırmışlığım var orda. sonra bir gün ayakkabıcı oldu galiba. şimdi ne oldu bilmiyorum.

  ilk aşkımla yağmurda yürümüştüm istiklal'de. onun haberi bile yoktu bu aşktan. ama çok güzeldi lan.
  sıraseviler'de bir ofiste çalışıyordum. sürekli mesaiye kalırdık. sonra gece kızlarla çıkar, ortamlara akardık. bir kere de başımıza bir şey gelmezdi. korkmazdık hiç. az kazanırdık ama para yeterdi eğlencemize. sonra tünel'de bir evi mesken tutumuştum kendime. çok acayip günler geçirdim, sevdim, sevildim.

  ama şimdi 1 km yakınında olmama rağmen gidemiyorum beyoğlu'na. ayaklarım götürmüyor. kokuyor sanki. insanlar kirli bakıyor. esnaf çok istikrarlı biçimde, yediği kaba pisledi son on yılda. hala insan sevgisi var içimde ama buranın esnafını sevmiyorum artık. her türlü pislik geldi bunlardan bana ve arkadaşlarıma. kazıklamaya çalışan, sarkıntılık eden, kıyafetime laf eden, servis ettiği yemeğe özen göstermeyen, pis bakan ne kadar adam varsa burada sanki. özel mulakatla mı alınıyorlar nedir...
  benim fil gibi hafızam vardır. yeri geldi mi kin güderim, unutmam da unutturmam da. siz elinizde sopalarla bizi kovalarken ordaydım. ama artık oralarda olmayacağım.
  saygılar.
 • * (bkz: svihs)
 • ustalarının yalakalıklara karşılık olarak gömdüğü ekonomik kriz bir yana, beyoğlu esnafının karakterini öğrendikten sonra önemli bir kesimin gitmemesinden kaynaklanan durum. şahsen iktidar yalakası olduğunu bildiğim hiç kimseye 1 kuruş dahi kazandırmayı düşünmedim. hazin sonuç; geziciler gitmeyince sıçarlar, çünkü üzerine oynadıkları kesim zırnık para harcamadan gezer tozar gider bim'e verir parayı.