şükela:  tümü | bugün
 • islam devletlerinde devlet hazinesidir. arap-islam devleti'nin kuruluşundan os
  manlı devleti'nin yıkılışına dek bu ad kullanılmıştır. islamcı özellikteki devletlerde beyt-ül mal'ın en önemli gelir kaynakları :
  1. müslümanlar'dan alınan vergiler (aşar, ağnam vb.)
  2. müslüman olmayanlardan ( zimni ) alınan vergiler ( haraç, cizye vb..)
  3. maden, orman, tuzla kiraları
  4. gümrük ( baç ) vergileri
  5. savaş ganimetleri ( 1/40'ı sultana, 1/5'i hazineye )
  6. bağlı devletlerle beyliklerin yıllık vergileri ve gönderilen armağanlar.
 • ilk olarak hz ömer'in teşkilatlandırdığı devlet hazinesi.
 • islam devletlerinde "devlet hazinesi" anlamına gelen terim.
 • akp'nin tam kadro çöktüğü.
 • gunumuz iktidarina direk cehennem yolu gosteren islami terim.

  mevzuyu sizi sikacak kadar detay, ornek ve delil getirebilirim ama bir iki tanesiyle lafimi bitireyim.

  simdi biraz gerilere gidiyorum:

  1- davut as ki kraldir kendisi, bazen osmanli padisahlarinin ve birkac yil once de eski bir saglik bakanimizin yaptigi gibi tebdili kiyafet halkin arasina karisir. hep kral davut'tan sorar. maksadi halki kolluk guclerine kirdirmak degil, gozleri baglanmis emirlerle halka gozyasartici sikmak degil, bir eksigi varsa bilmektir.

  derken allah bir melek vazifelendirir. melek der ki davut'a, 'her seyi iyi hos da, bir de devlet hazinesinden yemese, iste o zaman busbutun tamam olacak.'

  bunun uzerine davut aleyhisselam zirh yapmayi ogrenir ve kendisinin, ailesinin nafakasini buradan cikarir.

  kendisine 1000 odali saray yaptirip tevazu dininde ilerleyemeyecegini bilmektedir buyuk ihtimalle.

  2- savasta sehit olan eshabi kiramdan birisinin cenaze namazi zamanidir. ancak rasulullah sav namaza gelmez. onda savas ganimetinden izinsiz aldigi bir sey vardir der. bunun uzerine ashabi da kilmaz namaz. arastirirlar bakarlar ki adamin cebinde bir yahudi boncugu ki bugunun parasiyla 1 lira etmeyecek kiymette bir sey.

  simdi biraz ileriye sariyorum;

  belediyelerde rantlarin artik neredeyse tarifesi duvara yazilacak. vereni de alani da cehenneme giden bir rusveti musluman gecinen milyonlar hayat tarzi haline getirmis.

  tuyu bitmemis yetimin hakkini yiyenlere laf soyleyenlere acilan davalarin haddi hesabi yok, eskiya dunyaya hukumdar olmaz derler ya, az oynayalim o sozle, hukumdar kalmaz.

  sevmek mi daha ondedir sevilmek mi demisler ya saire, sevmek demis hani. cunku kisi sevildiginden asla emin olamaz. ayni bunun gibi, haramdan kacmak mi daha buyuk emir yoksa farza kosmak mi? haramdan kacmak tabii ki, cunku kimin murai oldugunu asla bilemeyiz.

  bunnnlaarrr kurani okuduklarini, ona uygun bir nesil yetistireceklerini soylerler. ama hareketleri bunun sadece iktidari birazcik daha elde tutmak icin cevrilmis dolap oldugunu gosterir. gormemisler mi ki o okuduklarini iddia ettikleri kuran'da dunyanin en zangin adami olan, hazinelerinin anahtari 40 deve yuku olan karun bile yerin dibine girmis. gemicikleriyle o kacinilmaz olum tufanini bogulmadan atlatabileceklerini mi saniyorlar bilemiyorum.

  simdi burada ben gitsem kanzuk'un ticari itibarini zedelesem, ya da o kadar buyutmeyip durumunu calsam beni dava eder, hakki neyse alir. ama ben gidip beytulmalden bes kurus calsam, kimle neyin davasina girecegim siz dusunun. tuyu bitmemis yetim bile hakkini alacak.

  dini siyasete alet etmemek taraftariyim, benim nazarimda, bakin bir kerede anlayamayacaklar icin ustune basa basa soyluyorum, benim nazarimda siyasete alet edilebilecek kadar degersiz bir sey degildir. 3-5 kurus icin bu hale dusenlerin insanlarin guvenleri, onurlari, hayalleri, sevincleri, huzunleri ile bu kadar pervasizca oynayabilmesinden ben korkuyorum sozluk. adam allahsizin allahi benim defterimde. dindaslarimin mevzuya bakisindan, annemin babamin, sucu olmayan siradan vatandasin olaya bakisindan dolayi cok korkuyorum.

  bitireyim:
  kisinin namaz kilmasina oruc tutmasina bakmayin. onun dinar ve dirhemine bakin demis rasul. kisinin menfaat mevzubahis oldugu zaman davranisina bakin. adama ona gore muamele edin. gercek muslumanlik bunun gibi bir sey cunku. e o zaman gelsin size munafik.
 • cehenneme açılan kapıdır.
 • hz. muhammet ve ilk halife ebu bekir dönemlerinde düzenli gelir ve gider pek olmadığı için devlet hazinesine de ihtiyaç olmamıştır. hatta ebu bekir öldüğünde hazine odasında sadece bir dirhem bulunduğu rivayet edilir.

  ancak hz ömer döneminde fetihlerle başkente para yağmakta, oturmaya başlayan vergi sistemi muazzam bir kaynak oluşturmaktadır. sadece bahreyn valisi ebu hureyre 500 bin dirhem gelir kaydetmiştir. ömer aynı zamanda orduda savaşan askerlere düzenli maaş ödemesini başlatmıştır.

  ömer'in topladığı danışmanlar konseyi sonucunda bizanslıların yaptığı gibi devletin parasını idare edecek ayrı bir merkezi hazine'nin medine'de kurulmasına karar verilir. abdullah bin arqam ilk hazine memuru olarak atanır. ayrıca, kayıtları tutacak bir de muhasebe birimi oluşturulur.

  hazine için ayrı bir korunaklı bina inşa edilerek beytülmal ismi verilir.

  zamanla fetihler ilerleyince iran'ın 3 farklı para kullandığını farkeden 3. halife hz osman, 6 dang kıymetinde olan ilk islam dinarını bastırır.
 • varisi bulunmayan dolayisi ile de devlet hazinesine ait olan miras.