• mekan yeni anladığım kadarıyla çok fazla bilinen bir yer mi bilmiyorum açıkçası. yeri şu overrated 'ın sözlük anlamı olan ondo dürüm'ün hemen karşısında.

gelelim lezzet kısmına sanırım tatlıları antep'ten geliyor. istanbul'daki iyi denilen tatlıcıların hepsinde olmasa bile bir çoğunda tatlı yemişliğim var. ama hayatım da böyle şöbiyet yemedim. fiyat olarak ortalamanın üstü. kilosu 80 tl falan şöbiyetin.

adını bilmediğim garip bir sürü fıstıklı tatlıları ve acayip yan ürünlerle (meyve,kuruyemiş ve süt) servis edilen künefe de güzel görünüyor.

kahvaltı konusunda bir fikrim yok ama o şöbiyet için dağları delerim.

tanım: alibeyköy'de bir tatlıcı.
  • liseden arkadaş grubuyla gittiğim mekan. çok uzun zamandır gitmek istiyordum. ama tam bir hayalkırıklığı künefesi vs. daha iyisini yediğim yerler var. peşrevzade bunlardan biridir. tavsiyem orayı da denemeniz.
  • dört katlı kocaman bi mekan. otoparkı yok ama kapıda bahşiş usulü çalışan valesi var.

ben künefe sevmem. benim için künefe şerbetli tosttur. buraya, instagramda gördüğüm ve aylardır rüyalarıma giren -abartmanın da bu kadarı-, altında kaymak üstünde saf fıstık ezmesi olan bi tatlıyı belki bulurum diye gittim; bulamadım. o yüzden fıstık deryası adını verdikleri künefeyi denedim, içinde peynir yerine kaymak ile tercih ettim, üstü de bol fıstıklıydı. gayet güzeldi bence. her siparişin yanında minik bi bardak süt, birkaç çeşit meyve, antep fıstığı, leblebi ve kavurga ikram ediyorlar ki bence hoş bir şey.

bi daha özellikle tatlı yiyeceğim diye gitmem çünkü uzak mekan. ama yolum düşerse oralara -ki düşmez- uğrarım. çünkü neden olmasın ?

eklemeyi unutmuşum, garsonlar müşterilere sen diye hitap ediyor. ilk birkaç defasında yanlış duydum diye düşündüm ama her gelen aynı şekilde hitap etti. rahatsız olmadım ama tuhaf geldiğini inkar etmeyeceğim. belki samimi olmaya çalışıyorlardır ?
  • gidip deneyecektim ancak şikayetvar.com'a baktığımda müşteri memnuniyeti odaklı bir işletme olmadığını gördüm, yazık.
  • iki kişilik künefe tepsileri 260 liradan başlayan, tek porsiyon simit katmeri 170 lira olan alibeyköy'de bir tatlıcı. iyi mi, iyi ama (bkz: ondo dürüm)'de çöp şiş yedin, geçtin karşıya ağzım tatlansın dedin, kişi başı 400 liralık oldun bile. vale ve benzin hariç. daha düne kadar biz bu paraya (bkz: mürver)'de akşam yemeği yiyorduk
  • dört kişilik serpme kahvaltiya adam başı 199 lira kitleyen mekan. buna rağmen 2 parça mücver servis ederler, sucuklu yumurtaya iki dilim sucuk koyarlar. kahvalti çeşitliliği 3 sene öncesine kiyasla yari yariya düşmüş neredeyse. kahvalti olarak pek numarasi yok. diğer ürünlerini denemedim, denemeyi de düşünmüyorum.
  • künefesi yediğim en iyi künefe. hatay'da en meşhur yerlerde de yedim, bu daha iyi

katmeri de istanbul şartlarında çok çok iyi
  • yılbaşı itibarı ile 2 kişilik ve ortalama fiyatı 44-46 lira olan künefeleri 56-58 tl bandına (ortalama %25 zam) çeken işletme.
  • kaymaklı hasır künefesi müthiş olan bir tatlıcı,ondo ya gittiğimizde yediğimiz o kötü künefeden kurtardı bizi sahibi adıyamanlıymış ama antep diyerek götürüyor işi mekan gayet güzel garsonlar ilgili fiyatlar normal.
hesabın var mı? giriş yap