şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye sınırlarında var olduğunu sanmıyorum.

  atan, vuran, tutan kim? nasıl sayı oluyor? takım kaç kişi?

  yalnız şunu biliyorum ki, topa vurup parçalar veya sahanın dışına yollarsanız bu mikemmel bir şey olur. oh shit yani.
 • robert kolejde herkes softball ogrendigi, ve softball kurallari beyzbol kurallarina bir hayli benzedigi icin sanildigi kadar da hic yok degildir.
 • robert kolejde okumayip yurt sinirlari dahilinde kurallarini bilenlerin oldugu spor dali.
 • benim.

  boşuna öğrenmeye kasmanın lüzumu yok, zira kuralları bilseniz de sıkıcı. (bkz: beyzbol/@amateur)
 • ben. turkiyede degilim ama.
 • cok ustune gidilmemesi gereken insandir. her ne kadar sacmasapan bir spor olsa da kurallari cok zor degildir aslinda.

  beyzbolda 4 tane base (üs) vardir. bunlar dortgen seklinde dizilidir. atak yapan takimin oyuncularinin amaci bu 4 tane base'i kosarak gecip basladigi yere gelmektir, oyle yaparlarsa 1 sayi alirlar. kosmaya baslamalari icin aticinin (pitcher) gonderdigi topa vurabilmeleri gerekir, ki bu top 100+ km/s hizla geldigi icin hic de kolay bir is degildir. dunyadaki en iyi vurucular toplamda 0.3 ihtimalle falan vurabilmektedir. her neyse, eger o vurucular topa vurabilirse kosmaya baslarlar, amaclari oncelikle ilk usse (first base) ulasabilmektir, savunan takimin oyunculari da topu yakalayip kosan adamdan once first base'e ulastirmaya calisir. cocukluk oyunlarimiz gibi, eger kosan adam toptan once first base'e varirsa guvendedir, kimse ona dokunamaz. amma velakin eger savunan takim topu first base'e kosan adamdan once ulastirirsa, veya top yere hic dokunamadan havada yakalarlarsa (ki bu cok olmakta) o zaman kosan adam "out" olur, siradaki vurucu gelir. bu yuzden o "home run" dedikleri nane var: eger vurucu topa okuz gibi abanabilip saha disina gonderirse kimse yakalayamayacagi icin artist artist kosabilir, alkislarini alir, o sirada diger base'lerde olan kim varsa onlar da kosabilecegi icin en az 1 en cok 4 sayi kaydederler. 3 out'ta savunan ve atak yapan takim yer degisir. her iki takim da toplam 9 defa atak yaptiktan sonra (innings) oyun biter, kazanan kazanir, herkes evine dagilir.

  cok izlenesi degildir aslinda ama amerikada gece barda futbol izlenemeyecegi icin bunye zamanla alisir izlemeye. ote yandan amerikan futbolu fena degildir, bir normal futbol olmasa da izlenebilir, zevk alinabilir gece gece.
 • ben. ancak bu spor yokmus gibi davransaniz da cok bir sey kaybetmezsiniz. populer amerikan sporlarindan birini ogrenmek istiyorsaniz tavsiyem amerikan futbolu olacaktır.
 • bahis oynamak ve sonrasında maçları keyifli izlemek için öğrenmiştir. beyzbol başlığında gayet açık anlatılmış ama birine anlatmanın en iyi yolu çizerek anlatmaktır bu yüzden çizmeden olmaz.
 • ben. ataride oynamışlığımız var iyi kötü.