• adına;
    'çıtır çıtır açıp kapadığınız o minik alet' denmiş,
    'tahta mekanizma' buyrulmuş
    o alet var ya efendim.

herkesin dilinin ucunda, ama bi türlü söylenemeyen
    hah işte
    açıklıyorum o aletin adını ben

(bkz: marköz)

* *
  • bu oyunu genç yaşta öğrenen bünyeler için karo vale maça kızı; romeo ile jülyet'ten, kerem ile aslı'dan, ekmek kadayıfı ve kaymaktan daha mühim bir ikilidir.
  • 19. yy'da fransa'da icad edilmiştir ve fransa'da "bésigue" adıyla bilinir. ama fransızlar'a soracak olursanız kimse bilmez böyle bir oyunun varlığını; hatta "bu ne?" sorusuna "biz onlara marköz diyoruz" cevabını aldıklarında kitlenip kaldıkları vakidir.

bir de söylemeden duramayacağım, calendil'in bu oyunda yenildiği (en azından bu satırların yazarına) görülmemiştir, ve muhtemelen asla da görülmeyecektir.
  • bezik kagitlari ve iki adet bezik tahtasi ile oynanan iki ki$ilik bir iskambil oyunudur. kagitlar dokuzar dokuzar dagitilir. oyuna kagit dagitanin kar$isindaki ki$i* ba$lar. kagitlarin buyukluk siralamasi buyukten kucuge as, onlu, papaz, kiz, vale, dokuzlu $eklindedir.el almak icin ayni grubun* * * * * atilandan daha buyuk kagidini atmak gereklidir. oyun sonuna kadar dagitilan kagit di$indaki kagitlar cekilip atilmak suretiyle eldeki kagit sayisi dokuzda tutulur. el alan yere kagit acma hakkina sahiptir. surekli kagit cekip atarken onemli olan elde onemli* bulundurmaktır. koz aynı grubun* papaz ve kizindan olu$ur. koz acan 40 puanini yazar*. ama o sirada tabi siz de koz acicaktiysaniz ve gaddar rakip actiysa kozu o zaman sizin kozunuz elinizde patliyor gibi gorunse de aslinda yine de seri yapma $ansiniz vardir. seri yapan yere serisini acar ve seriden gelen her kart yere atip el alinca puan yazdirir. el alamazsa bir el sonra el alinca bir onceki elden puanini yazar. sonunda ortadaki kagitlar bitince yere acilan kagitlar ele alinir ve normal koz kozu dover oyunu oynanir fakat en sonunda as ve onlular puan olarak sayilacagi icin bunlari* kaptirmamak onemlidir. oyunun amaci 3000 puani tamamlamaktir. genellikle en fazla iki oyun sonunda tamamlanir bu puan. ama tadi damaginizda kaldigi icin devam edersiniz oynamaya. genelde 5-0 olana kadar gider. 5-4 olursa bilinen uzatmalara kalmak olayi olur.
    puanlar ise $oyledir :
    koz *: 40 puan
    koz olmayan paraz ve kiz: 20 puan
    dortlu papaz: 80 puan
    dortlu kiz: 60 puan
    dortlu as: 100 puan
    koz dort papaz: 800 puan
    koz dort kiz: 600 puan
    koz dort as: 1000 puan
    koz serisi * * * * * : 250 puan
    koz olmayan seri*: 150 puan
    maca kizi ve karo valesi: 50 puan
    yerde maca kizi ve karo valesi acik dururken ikinci acilan maca kizi ve karo velaesi: 500 puan, ucuncu acilan ise 1500 puan hatta abartip dorduncusu aciliyorsa 5000 puan**
    sanirim unuttugum bi$i kalmadi.
    (bkz: yamulduysam duzeltin)
    biraz kafa kari$tirici gibi gorunse de oynadikca daha iyi ogrenilen bi oyundur. cok ama cok zevklidir zifirin babasina katiliyorum ayrica. (bkz: bezik/21)
    (bkz: benim babam da oyle demisti)
  • en kötüsü ise, karşınızdaki kişinin kağıt çekmeyi unutmasıdır. bi bakarsınız sizde dokuz kağıt, onda kalmış altı kağıt. yazık olur oyuna.
  • 4 adet iskambil destesinin as* dahil olmak üzere 9 ve üstü kağıtları ile yani toplam 96 kağıt ile iki- üç ya da dört kişi tarafından oynanır. iki kişinin oynayabileceği en zevkli oyunlardandır.
  • bezik oynayan kadinlar vardir.. ortalikta gorunmezler pek.. ara ara siir defterlerinde ortaya cikarlar, kaybolurlar..
  • vidolu oynanınca tadına doyum olmayan ve kanlı geçen oyun.
  • vaktiyle dedemin öğrettiği, cuma akşamları onla bezik oynamak için bütün hafta heyecan yaptığım oyun.. o zaman ilkokuldaydım.. sonra dede vefat etti, ben de unuttum bu oyunu.. çok zevkliydi diye hatırlıyorum ve bikaç akrabayı o dönem bu oyun vasıtasıyla delirtip hayattan bezdirdiğimi de..
  • 2 kişiyle oynanabilecek en zavkli iskambil oyunudur. marközlerin çıtçıt seslerini bi de çay tamamlarsa, allaaah keyfinize keyif katılır..
hesabın var mı? giriş yap