şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bezm-i alem valide sultan, silahtar abdullah ağa ve abdülhamit sani mazbut vakıfları adına vakıflar genel müdürlüğünce kurulması planlanan üniversite. tıp, diş hekimliği, eczacılık, sağlık bilimleri ve eğitim fakülteleri ile sağlık hizmetleri meslek yüksekokulu, sağlık bilimleri enstitüsü falan bulunacakmış.
 • `bezm-i alem valide sultan vakıf gureba eğitim hastanesi` yani bilinen adıyla vakıf gureba hastanesi ile bağlıdır..
 • anasayfalarında basında üniversitemiz bölümündeki kanalların listesi tv24, stv, tvnet, bugün tv şeklinde olan üniversite.

  (bkz: nereye gidiyor bu ülke)
 • sanırım kimilerimizin isminden dolayı nedense çok rahatsız olduğu üniversite. (ne de olsa önyargıları tavana vurmuş bir toplumuz. eğitimsizinde de, eğitimlisinde de bu durum böyle!) hatta bir yazar arkadaş da tabela üniversitesi diye yaftayı yapıştırıvermiş yukarıda. ne de olsa, "klavye elimizde, biz gideriz ormana hey" mantığı ile olanı biteni yorumlayanlarımızın sayısı az değil.

  allah bilir, şimdi bu yazdığımı kötüleyenler de çıkar. hiç kimse kusura bakmasın, yalnızca büyük bir kurtuluş savaşı kahramanının ismini taşıyor diye bir üniversitemizin adını, namını beşparalık edenlerin yaklaşımını görüyorum burada. yalnızca isminden rahatsız olup, cemaat üniversitesi olacağından da emin olup, istanbul'un göbeğindeki bir akademik kurumu henüz yeni açılmışken kötülemek, yalnızca vicdansızlık, insafsızlık değil, başka başka bir şeylerdir.

  amerika'da öyle tuhaf üniversite isimleri var ki, onların isimlerine sıra gelince, gerine gerine, miyavlaya miyavlaya söylersiniz tabii...

  gençler, siz gelin boşverin, bakmayın ne fakülteleri açılmış, neler olacakmış... istediği kadar bir tarihi hastanenin müktesebatını, bilgi birikimini devralmış olsun. biz sadece ismine bakarız, değil mi? yafta yapıştır, klavye de elinde, izi kalır ne de olsa...

  duyan da o üniversiteyle uzaktan yakından en ufak bir ilgim var zannedecek; sadece ve sadece, akıl, mantık, vicdan meselesi...

  [acılar içinde yazıyorum: bravo sözlük ahalisi... bu yazıyı da zamanının ötesine gönderdin ya, dediğim gibi gerçekten akıl, mantık ve vicdan kilitlenmesi yaşıyorsun gerçekten. yazık...]
 • akp iktidarının kendine yakın vakıf üniversitelerine denize nazır arsa, tarihi bina, tekel deposu filan vermesini kanıksadık da bu üniversite bu konuda level atlamış: personel dahil her şeyiyle anahtar teslimi bir tıp fakültesi hastanesi bu vakfa servis edilmiş.
 • türk dil kurumu'na danışılarak resmi adından "-" çıkarılan üniversites. son durumda adı "bezmialem vakıf ünversitesi" olmuştur.
 • türkiye'deki devlet hastanelerinin yaklaşık yarısını alan medical park bu hastanenin de radyolojisini almıştır. vakıf gureba adı altındayken alınamamıştı! hemen bir ihale değişikliği ve ihaleye katılan diğer kurumların haberi olmayıp bir tek medical park grubunun haberinin olması da ayrıca ilginç bir nokta. bu ihale değişikliğinde tomografi cihazı 128'lik olmak zorunda! ihalenin son günü neler olup bittiyse artık bir tek medical park bu ihalenin içinde yer aldı.

  hastanede çalışan bayanların çoğunluğunun kapalı olması dikkatimi çeken bir başka nokta.